Türkiye'de bulunabilecek PIC çeşitleri...

Başlatan My75, 11 Temmuz 2009, 17:05:59

My75

Selam arkadaşlar,Türkiyede bulabileceğimiz pic çeşitleri hakkında bilgisi olan varmıdır?Mesela sadece giriş/çıkış işlemleri için kullanılabilecek,usart özelliği olan 16F505/506/526/610/616/630 v.s gibi 14 bacaklı ucuz çeşitlere rastlayamadım.Yetkili ROM elektronik bu konuda direkt olarak Microchip sitesine aktarıyor yani bu hepsini temin edebilecek anlamındamı? Birde direkt olarak tek kanaldan satışa başladık demişler ama bir bilgi yok..Henüz karaköye bakmadım,bu çeşitlerden bulan arkadaşlar varmı??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ferdem

Bildiğim internetten satış sitelerinde 16F5 ve 16F6 olarak arama yaptım. Sadece direnc.net de 16F630 u buldum.
http://direnc.net/main/product_detail.asp?pro_ID=6876&sub_cat_ID=0&cat_ID=19

cemenardagul.com'da da pek yok belki de sitelerine koymadılar. Karakoy'deki büyük dükkanlara sormaktan başka çare yok gibi. İyi çalışmalar.

serdararikan

madem distribitor sizi direk olarak microchip e aktarıyor o zaman sizde microcip ile muhattap olun.deyinki sizin gibi büyük bir firmanın distributörü ürünlerinizi türkiye gibi bi ülkeye getiremiyor,ürünlerinizi bulmakta zorlanıyoruz sanırım firmanıza yakışmayan bir distribütor ile çalışmaktasınız.
şimdi size komik gelecek bu uslup ama gerçektende öyle.microchipin yüzlerce ürünü var peki biz bunların kaçını bulabiliyoruz?millet envai çeşit pic ile uygulama geliştirirken biz o piclere ulaşamıyoruz bile?biz üçüncü dünya ülkesimiyiz? bence değiliz.problem bence distributorde.
bi arkadaşımın başına gelen bir olayı anlatayım.
arkadaşım bi prototip üretmek için ihityacı olan bir ürünü microchipin distribütorunden sample olarak istemiş.distributor ürün elimizde yok diye cevap göndermiş.arkadaşım microchipe mail atmış."siz nasıl bir firmasınızki koca  firmada ürettiğiniz entegre yokmuş distributorunuz öyle diyor" diyerek mail atmış. sonuçmu
1 haftaya kalmadan istediği ürünler sample olarak bizzat microchip tarafından gönderildi...
unutmayın daha düne kadar 0.81$ lık 16F84 ü bize 4-5$ a sattılar.
microchipe bu tür sıkıntıları maille iletmekten çekinmeyiniz adamlar bu noktada bizden çoooookkkkkk ilerdeler...

wsxwsx

Özel bir ürün istiyorsanız, yaklaşık 50$ yol masrafıyla microchipten isteyebilirsiniz. (illa ki ücretsiz sample istiyosanız ayrı konu)

Daha sonra seri üretime geçerek çok satyıda alma ihtimaliniz varsa  sample için en kestirme yol budur.  Adetli olarak getirtmek için distribütör size yardımcı olacaktır. Tek kusuru teslimat süresinin bazen 6 hafta gibi uzun olabilmesidir.  Masrafları azaltmak için çeşitli talepleri biriktirip, o şekilde ithal ediyorlar sanıyorum.
Alıntı Yapmicrochipin yüzlerce ürünü var peki biz bunların kaçını bulabiliyoruz?
Karaköyde , distribütörde hepsi olmaz. neden olsun?  Satılır mı? Talep var mıdır? Yeni ve güzel  ürünler çıkarmamız onlar için önemli değil. Ancak talep varsa getirirler.

Bazen de bu distribütör sayılan firmalarda sample oluyor. büyük ihtimal bunları da microchip kendisi yolluyor.

Bir PIC istediğinizde, bu projenin detaylarının sorulması (bu çipi ne yapacaksınız, hangi projede kullanacaksınız denmesi) de garip  durum. Muhtemelen bu piyasada aynı işi yapanlara da pazarlamak üzere size projenizi soruyorlar. Güya Microchip soruyormuş.

serdararikan

2002 de microchip türkiyeye sample gönderiyordu.millet sample olayını abartınca microchip türkiyeye sample olayını durdurdu.sample gönderirken projenin içeriğinin sorulması tuhaf bir durum değil.tüm  üreticiler bunu sorar.sen samimi bi kişi isen ve gerçekten sample ile bir prototip deneyeceksen bunu adamlara anlattığın zaman emin ol istediğin ürünü bedelsiz olarak sana sample göndereceklerdir.

hasangurlek

Bunlar microchip in ülkemizdeki distiribitörleri;

Representatives
   Mikro Elektronik   
   Sehit Filiz Soydemir (G-4)
   Sokak, No.10 Emek, Apt Kat 1 D 4
   81090 Kozyatagi
   Istanbul,
   Turkey
   Phone: +90 216 380 32 17
   Fax: +90 216 380 63 03
   Email: tanunsal@mikrotr.com

Distributors
   Avnet-Silica   
   Bayar Cad. Gulbahar Sok. Nr.17
   Perdemsac Plaza D:132
   Istanbul, TR-34742
   Turkey
   Phone: +90 216 361 89 58
   Fax: +90 216 361 89 27
   Website: http://www.silica.com
   Email: silica.turkey@avnet.com

Future Electronics   
   Turkiye Irtibat Burosu
   Perdemsac Plaza, Bayar Caddesi
   Gulbahar Sokak No: 17/144
   Istanbul,Kozyatagi TR 81090
   Turkey
   Phone: +90 216571 9715
   Fax: +90 216 445 87 04
   Website: http://www.futureelectronics.com

ROM Elektronik San.ve Tic.Ltd,Sti.   
   Halk Caddesi Sunar Is Maerkezi
   No: 37 Da: 308
   Uskudar   Istanbul, 34762
   Turkey
   Phone: +90 216 4928550
   Fax: +90 216 4928374
   Email: erunsal@romelektronik.com

ve hiçbirinde sürümü olan parçalar hariç stok yok. En son MCP1541 için hepsini aradım, cevap "Türkiye ofisimizde stok yok, getirebiliriz" yada "microchip ile direk irtibat kurun" Bu cevaplar microchipin politikasımıdır bilmiyorum, eğer değilse bu konu çok kısa sürede halledilir. Eğer politikaları bu yönde ise aşağıdaki yöntemle bu politika değiştirilebilir. Microchip gibi Türkiyede büyük bir pazara sahip firma bunu gözardı edemez.

Bence distiribitörlerin stok tutması için microchipe baskı yapılmalı. İsterseniz bir ortak metin belirleyelim ve bu mailleri düzenli olarak microchipe gönderelim. Örneğin her gün 20 üye mail atsın, ve atanlar günlük bir başlıkta yayınlansın, bu sayı dolduğunda ertesi gün devam edelim. Microchip politikası başvuruları 24 saat içinde cevaplamak üzere kurulu bir firma. Ben bunun örneğini çok yaşadım. Herhalde forumda mail atacak 1000 üye çıkar, buda 50 gün sürerki bu baskıya hiç bir firma karşı koyamaz.

Kabahati olan bizleriz, onlar üreticiyse, satıcıysa bizler müşteriyiz ve hakkımızı aramalıyız. Unutmayın Microchip ürünlerini kullanan, tanıtan bizleriz.

Bu arada MCP1541 'i satan bir yer veya sahip birileri varmı ?
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Şöyle bir metin kullanabiliriz;

Türkiyede ürünlerinizi kullanan bir gurubuz. Fakat Türkiyede stok tutmadıklarından dolayı distiribitörleriniz hakkında problemimiz var. Arkadaşlarımız ürünlerinizi burada bulamıyorlar. Bu satış politikanızmıdır ? Distiribitörlerinizin stoklarını düzenli olarak kontrol ediyormusunuz ?

Ürünlerinizi satan web sitelerini biliyoruz. Fakat onlardan ürünlerinizi alırsak Türkiyeye taşıma için büyük nakliye ücreti ödemek zorundayız. Ayrıca bu durumda fatura değeri 100 dolardan fazlaysa gümrük masrafları ödemek zorundayız.

Lütfen not edinizki distiribitörleriniz stok tutarsa müşteri sayınızın artacağını dşünüyoruz. Aksi takdirde müşterileri kaybedebilirsiniz.

Alıntı yapılan: "hasangurlek"Dear Madam/Sir

Hi, we are a group in Turkey and we use your products. But we have problems about your distributors due to they don't hold stock in Turkey and our friends can not find your products here. Is it your sale policy ? Do you check stock of your distributors regularly ?

We know web sites that they sale your products. But if we buy your products from them, we have to pay great freight charges in order to transport to Turkey. Also in this state we have to pay customs expenses, if value of incoice is high more than USD100

Please kindly note that we think that if your distributors hold stock in Turkey, number of your customers will increase. Otherwise you can lose customers.

Best regards
https://www.picproje.org
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

serdararikan

bravo işte böyle bir metin kesinlikle işe yarayacaktır hatta metine ürünlerin normalden çok fazla fiyatla satıldığını,türkiyede teknolojinin gelişmekte olduğu ve tasarımcıların microchip ürünlerine ilgilerinin yoğun olduğunu fakat fiyatların çok fazla olduğundan tasarımcıların kısıtlandığı gibi şeylerde yazılabilir.
microchip te bizim adını bile duymadığımız bir sürü ürün var kapasitif butonlar canbus lar keeloqlar dsp ler yeni nesil mcu lar falan filan.bunlara uygun fiyatlarla ulaşabilsek bizde çok güzel ürünler ortaya koyabiliriz bence..

teknikelektronikci

ben pic18f452 plcc kilif bile bulamadim koskoca Türkiyede aramadigi yer kalmadi isvicre de baktim fiyat lar ucuk vaziette bi 16f877 plcc 30-35 e  denk geliyor. bende su an 40 bacaktan fazla pic e ihtiyacim var ama malesef ne bulabiliorum bulabilsemde cok pahalli oluyor ( Türkiyede)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"ben pic18f452 plcc kilif bile bulamadim koskoca Türkiyede aramadigi yer kalmadi isvicre de baktim fiyat lar ucuk vaziette bi 16f877 plcc 30-35 e  denk geliyor. bende su an 40 bacaktan fazla pic e ihtiyacim var ama malesef ne bulabiliorum bulabilsemde cok pahalli oluyor ( Türkiyede)
PLCC yerine TQFP tercih etmen şu anda daha iyi bir tercih olabilir.
Zira PLCC kılıf üretim maliyetleri fazla old. için,
üretim tercihleri TQFP ye doğru kaydı.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"ben pic18f452 plcc kilif bile bulamadim koskoca Türkiyede aramadigi yer kalmadi isvicre de baktim fiyat lar ucuk vaziette bi 16f877 plcc 30-35 e  denk geliyor. bende su an 40 bacaktan fazla pic e ihtiyacim var ama malesef ne bulabiliorum bulabilsemde cok pahalli oluyor ( Türkiyede)
PLCC yerine TQFP tercih etmen şu anda daha iyi bir tercih olabilir.
Zira PLCC kılıf üretim maliyetleri fazla old. için,
üretim tercihleri TQFP ye doğru kaydı.

hocam bende öyle yaptim zaten ama malesef onda da lehimleme problemi var e azindan plcc de ariza durumunda soketli oldugunda sökebilioruz ve dediginiz gibi tqfp cok ucuz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

My75

Meğerse bu konu hepimizin ortak sorunu olmuş,Microchip gerçektende bu durumdan haberdar değil ve sınıf ayırımı yapmıyorlar,bir defasında firma olarak kayıt yaptırmıştım ve o gün bugün ücretsiz tanıtım katologları gönderirler.Bana şuan 7  I/O bir pic lazım,12F serisi 1 portla yetersiz kaldı 16f628'e  ise kıyamıyorum 1 port için,yerimde kısıtlı 14 bacaklı 16f505 çok uygun olacaktı hemde 16f628 in 1/4 fiyatına ama maalesef Türkiyede yok işe bak...

My75

Arkadaşlar Hasan Gürlek arkadaşımızın hazırladığı çeviriyi son düzenlemelerle birlikte mail atalım,bu konularda birlik olalım muhakkak işe yarayacaktır,en azından her türden su kadar adet stok tutmalısın şartı koyabilirler " satılmasa bile"

ahmet2004

Evet bende hemfikirim MICROCHIP e böyle bir yazı gönderelim.

Sadece çipleri değil programlayıcılarıda ulaşmıyor bizlere.

ROM Elektronik San.ve Tic.Ltd,Sti. 
Halk Caddesi Sunar Is Maerkezi 
No: 37 Da: 308 
Uskudar Istanbul, 34762 
Turkey 
Phone: +90 216 4928550 
Fax: +90 216 4928374 
Email: erunsal@romelektronik.com

Bu distrübütörün de ne yaptığı tartışılabilir.

Alsın bu kişilerden distrübütörlüğü başkalarına versinler.

Bu firma görevini yerine getirmiyor.TÜRKİYE pic kullanıcıları bu firmadan memnun değil.

Herkes şikayetçi bu firmadan nedense YIL: 2009 hala bu firmada distrübütörlük.

Bunlarıda yazıya ekleyelim ha birde yönetim'e danışmak gerekiyor.(En  önemlisi bu.)

Ben bunca senedir bu FORUMdayım.Bizim foruma daha bir yararını bile göremedim bu firmanın.

En azından gel ilgilen ben burdayım de biraz kit çip vb.. dağıt kullanıcılara.

Açıldığı günden beri bu link öylece durur.
Online stok bilgisi izleme olanağı yakında hizmetinizde » Haberin Devamı
Uyduruk bir site yapmışlar hiç bir link çalışmıyor.

ilker_32

ROM işini yapmıyor. Bu konuda sizi destekliyorum yazıyı derhal gönderin.