plazma ışık küresi

Başlatan sovalye, 11 Temmuz 2009, 23:02:45

sovalye

plazma ışık küresi  nasıl çalışır ve evde yapılabilir mi ?  
Vandergraf jeneratörüyle  benzer şekilde mi çaışıyor  yoksa transformatörle mi çalışıyor ?    Dükkanlarda satılıyor ama  evde yapmak istiyorum , başarabilir miyim ?

serdararikan

yaparsın ama dikkat et.tehlikeli bi olay.yapman gereken bir tesla bobini.yani yüksek gerilim ve yüksek frekans.bir bobin ve onu bobini rezonansa getirecek bi kapasite.nette çok örnek var.ama dikkatli olmalısın...

ipek

evde yapım hayal çünki bunun içini bilmem kaç vakum ile emiyorlar.
bir tanesinin içini söktüm 10 yada 12 inch siyah beyaz portatif televizyonlarda kullanılan eht trafosu vardı yani en az 8 ila 10 bin volt eder tabiki bu akım 1 miliamper bile değil yinede yüksek voltaj tehlikeli bir şey aşırı dikkat ister. tüb'ün sadece bir ucu var oda trafoya bağlı.

OG

Fanusun iç yüzeyi iletken bir madde ile kaplanmış olmalı, acaba nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

timpati

içinde hava dışında özel bir gaz olmalı. ayrıca generatörün tam adı "Van De Graaff"
why mr. anderson, why ?

sovalye

Yani evde yapamayız ve şehir elektriğiyle oynamamamız gerekiyor.

OG

Alıntı yapılan: "timpati"içinde hava dışında özel bir gaz olmalı.
Ve bu gaz yanmayan bir madde olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

terspolarma

http://www.egglescliffe.org.uk/physics/fun/plasma/plasma.html

http://www.teslaboys.com/Plasma/index.html

Colours of Gases:
Helium             :   gives a brilliant white colour
Neon                :    gives red streamers with orange pads at the end (the pads are pinkish red on the pictures above)
Carbon Dioxide :   is a white or blue white colour
Nitrogen           :    streamers are usually greyish pink or light orange, depending on the lights and voltage
Oxygen            :    and water vapour are basically useless. They don't glow brightly, and require more voltage
Argon               :     streamers are violet/lavendar
Argon and neon :   have the least voltage requirement. This is what we believe is in the one pictured
Krypton           :    is close to white, or light grey
Xenon             :    streamers are like lightening, and bluish white or bluish grey

sovalye

z

Alıntı yapılan: timpati - 12 Temmuz 2009, 09:05:03
içinde hava dışında özel bir gaz olmalı. ayrıca generatörün tam adı "Van De Graaff"

Van De Graaff olmasi icin kurenin yuksek voltaj ureten aksaminin tamamen mekanik olmasi lazim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kadir Can(16F84)

Bu jeneratörü televizyonda görmüştüm.
Mythbusters programında Jamie bu jeneratörü yapmıştı ve Adam'a jeneratörün çalışmadığını söylemişti.Adam da inanıp jeneratöre dokunmuş ve küçük bir elektrik çarpması yaşamıştı.
İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=7qgM1A3pgkQ
Belki yapım aşamasında yardımcı olabilir.

madpic

tesadüfen tesla bobini ile yapılmışına rastladım  :)

1212123

Alıntı yapılan: serdararikan - 11 Temmuz 2009, 23:30:09
yaparsın ama dikkat et.tehlikeli bi olay.yapman gereken bir tesla bobini.yani yüksek gerilim ve yüksek frekans.bir bobin ve onu bobini rezonansa getirecek bi kapasite.nette çok örnek var.ama dikkatli olmalısın...

tam olarak açıklayabilrimisin nasıl yapıldığını

Kabil ATICI

en yaygın kullanılan tesla bobini tüplü  televizyonlarda kullanılan yüksek gerilim transformatörüdür. Bunuda televizyon şemalarında bulabilirsiniz.
ambar7

Kayasoken

Slayer exciter yapıp küre şeklinde bir akvaryuma koyup akvaryumun altını hava almıyacak kadar sıkı kapatıp şırınga takıp şırıngada küçük bir delik açıp delikten havayı vakumlamaya çalışıp sonra şırıngayı çıkarırken camın içine hava kaçmasın diye etrafını oyun hamuru ile sarıp şırınganın deliğini tıkayıp şırıngayı çıkarsak sonrada çalıştırsak çalışır mı