yeni bir pc toplamak

Başlatan picman, 19 Temmuz 2009, 13:14:46

picman

gigabyte nin GA-MA790FX DS5 ana kartı ile AMD Phenom II x4 işlemci iyumu sizce nasıl arkadaşlar. bu sistem için en iyi ana kart ne olurdu sizce ..  yada asus un M3A serisi baya pahalı bir ana kartı var sizce alma ya değer mi?.. siz yeni bir pc toplasanız tercihiniz ne olurdu görüşleriniz paylaşırsanız çok sevinirim.. herkese hayırlı günler ..
Bilgi paylaştıkça artar..

KAZIMUGUR

Toptopların ekranları büyüdü , kartları güçlendi , hdd kapasiteleri arttı.
Bu durumda hem taşınamaz hem de çok elektrik tüketen bir şey için iyi düşünmek lazım.

İlla masaüstü dersen ,
Anakart çok önemlidir.Chipset çok çok önemlidir.
Ucuz pahalı deme en iyisini al.
Tabii duygusal konuları ihmal etmeden.

elt42at

Anakartın çok güzel. Ben Saphire nin 780G + 700SB serisini aldım. Aynı hafta iade edip ASUS 780G+700SB lisini aldım.

Neden mi?

Autlon X2 7750 2,7GHz BE işlemcim (KUMA) DDR2-1066 yı destekliyor. Gelin görün ki saphire bios güncelleme olayı olmadan desteklemiyor 1066!

780G lede HD3200 hibrit vga var. 3850 veya 4850 gibi ekran kartları ile cross fire otomatik kuruyor.

Asus anakart ve gigabyte lar da güç kontrolü var. Ben asusta yarı ayara getiriyorum. 12CM lik güç kaynağı ve kasa fanları ile aşırı sessiz ve serin sistem kurdum.

790 ların DD3 desteği var. ve HD3300 dahili vga. Başka ne artısı var bilmiyorum ama fiyatı biraz yüksek.

Ama çok beğendim.

q6600 ve asusp5q yu sattım ve sadece anakart parasına bu bileşenleri aldım. Attan inip eşeğe binerim sandım ama performans aratmadı!

Okan AKÇA

işlemciden once veri yolu hızlrı ve donamın parcalırın hızlarına uygun pc  toplarım anakart cok onemli  daha sonra benim pc cok hızı  teknik olarak dersin ama ancak cok  yavaş calısır

Tagli

Bilgisayar toplama konusunda hiçbir bilgi ve deneyimim yok. Acaba bu tür bilgileri nereden öğrenebilirim? Çalışmak için bir kaynak falan var mıdır? Anakartların özelliklerini üretici firmanın sitesinden mi araştırmam gerekir? Çünkü satıcıları sitesinde pek teknik ayrıntı yok. Ayrıca parçaların birbiriyle uyumlu olup olmadıkları nasıl anlaşılır?
Gökçe Tağlıoğlu

erkan614

chip dergisi var :)
eğer pc toplama işini kendin yapıcak isen 3 ay bu dergiyi alıp oku sonra toplama işini yap (ben öyle yapmıştım 5 sene önce ve o pc yi hala kullanıyorum çok memnunum)
benden tavsiye cash bellek ve fsb hızları (vede ram hızı) mumkun olduğunca yuksek olsun

ama şu an ki aklım o zaman olsaydı ya Dell iş istasyonu alırdım yada  Alienware alırdım

bunlar benim tecrübelerim

(askerden sonra arkadaşım amerikadan gelirse alienware, olmazsa dell alıcam ve tabiki 17 inç laptop olucak)

elt42at

inşallah!

PC net gibi dergiler biraz çeldirici ama ayrı dergileri takip ederseniz mesela chip, pc net, pc magazine oralardaki bilgiler gayet güzel ve hepsinde bi ayrı artı göreceksin.

Forumlarda da bir hayli deneyim ve tecrübe mevcut.

Gidip core i7 almıyacaksan RAM leri sonuna kadar hakkı ile kullanan canavarlar AMD işlemciler.

Pehnom serisi ile aynı çekirdeğe sahip işlemciler 7750 ve 7850 kod adlı authlon x2 ler hem ucuz hem hızlı hem de cache ve FSB leri mükemmel.

Ben üniversitede çok fazla oyun oynardım. Yeni çıktığında q6600 gibi dört çekirdek işlemci almıştım. Sonra çıktı P45 chipset li anakart aldım. ekran kartı olarak zotac 9600gt falan.

Sonra iş amaçlı kullanmaya başlayınca sessizlik, ve hızlı tepki daha bi cezbedici.

Tepki süreleri mükemmel. Hem ucuz hem de performanslı DDR2 1066 kullanırlar.

Eğer finansman kısıtlı ise amd için 780G chipsetli bir anakart al
HD3200 son derece performanslı. 3B oyunları kaldırıyor.

az daha fiyatı arttırıp 790G chipsetli de alabilirsin.

Ben önceki yazılarımda dediğim gibi, maddi şartlar yüzünden malzemelerimi sattım.

Bir hayli araştırma sonunda
AMD AUTHLON X2 2,7GHz 7750 3MB Black Edition aldım
Anakart olarak da ASUS M4A78-VM aldım.

Gidip 10 - 15 dolar için markadan şaşmayın. Update ve yazılım destekleri size bunu ispatlar. Saphire falan bulaşmayın.

MSI, Gigabyte, Asus, Zotac gibi kartlarda deneyimliyimdir. Son derece kaliteli ve yazılımları - destekleri güzeldir.

HDD işletim sisteminin açılmasını, bilgisayarın tepkisini arttıran en önemli unsur ve dar boğazdır.

WD çif işlemcili hdd ler çok performanslı ama seagate in 12 nesil 750gb harddiski çok performanslı ve populer.

Ekran kartı ap ayrı bir olay. Hiç bir şey diyemem. SLI yada CrosFire bana ççok saçma geliyor. İkinci el denk getirmediğim sürece hayatta kalkışmam. Ama amd 780 ve 790 chipset lerde onboard VGA ile takacağınız ekran kartı CrossFire yapabiliyor. BU onboard VGA yı boş boş duran bir lojik devre olmaktan kurtarıyor. Ve güç tasarruf modunda harici VGA yı kapatıyor.

kafa1500

Alıntı YapBir hayli araştırma sonunda
AMD AUTHLON X2 2,7GHz 7750 3MB Black Edition aldım
Anakart olarak da ASUS M4A78-VM aldım.

üstad bende bunları araştırıyordum nasıllar diye. Ayrıca AMD ATHLON 64 X2 7750 BLACK ve MSI KA790GX bunlarada baktım. Sizce nasıl?
Ama güç kaynağım sıradan 30 liralık birşey, sorun yaratır mı acaba?
Güzelin nazına, Ford'un ara gazına hastayım.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "kafa1500"

Sorun yaratır,
Kendisinin bozulması pek önemli değil de,
Eğer diğer ekipmanları bozarsa o zaman kötü,

Birde ekran kartları dandik güç kaynakları ile çalışınca,
TFT deki ekran görüntüsü silik silik çıkmaya başlayabiliyor.

Özellikle güç kaynağını en iyisinden alın :D

kafa1500

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "kafa1500"

Sorun yaratır,
Kendisinin bozulması pek önemli değil de,
Eğer diğer ekipmanları bozarsa o zaman kötü,

Birde ekran kartları dandik güç kaynakları ile çalışınca,
TFT deki ekran görüntüsü silik silik çıkmaya başlayabiliyor.

Özellikle güç kaynağını en iyisinden alın :D

Teşekkürler, o zaman güç kaynağı araştırmak gerek...

tayyar

Güç kaynagı önemli tabikide

birincisi sisteminizin gücünü o saglayacak o yetişemezse diger elemanlarda çalışmayacak

ani güç gereksinimlerinde kararlı kalabilecek dandik güç kaynakları sistem akıma yüklendiginde voltajda çökmelere gidebiliyor.

Allah korusun olurda güç kaynagınız havaya uçarsa yanında başka arkadaşlarıda alıp götürebilir

bu gibi nedenlerle yüzlerce dolarlık sisteminizi 30 tl lik güç kaynagına emanet etmeyin ayıptır :)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

kafa1500

her ne kadar bişeylerin havaya uçuşmasına şahit olmak enteresan ve heyecanlı deneyimlere vesile olsada dediğiniz gibi o kadar para verip boş yere canlarını okumaya gerek yok, bu ayıba ortak olmamak gerek :D Zaten 4 yılda üçüncü güç kaynağımı kullanıyorum, anlaşılan şimdi bile yetmiyorlar.

tayyar

Evet o kondansatörler cok tatlı patlıyorlar :D
Artı yanık kokusuda ayrı bi güzel.

Film arşiviyapan bir arkadaşımda yaklaşık 13 TB lik hard disk alanı mevct
1.5TB lik seagate hdd ler kullanıyor ve 650 watlık güç kaynagı var
çok yüklenme oldugunda güç kaynagının fanı abi yeter artık gibisinden sesler cıkartıyor.

1 kere de sata hdd nin güç soketi yandı ve eridi
gerçi garnti kapsamında değiştirdiler.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

picman

arkadaşlar paraya kıyıp ddr3 destekli am3 amd işlemci ve ana kart almak sizce şu aşamada mantıklı olurmu . ileriye dönük olması açısından diyorum
yoksa eski ddr2 ve am2+ işlemcili bir sistem kurmak mı daha mantıklı olur
bu konuda görüşleriniz nedir...
Bilgi paylaştıkça artar..

elt42at

Güç kaynağı çok ama çok önemli. Valla boşta iken ve yükte iken regülasyonları çok kötü kasa ile hazır gelen dandik powerların.

Ben LG_POWER 560W gerçek değeri olan power ile sorunsuz kullanıyorum.

DDR3 önermem kardeş. Hala pahalı şeyler. Bekle ve DDR2 ler gibi yaygınlaştığı zaman al.

Zaten Cas,Ras tas pas zamanları ii değil.

şu an ddr3 ü canavar gibi kullanan sistem core-i7 ama sadece 3 model var. ve anakartta işlemcide ateş!

am3 falan da senin bileceğin bir şey.

hala senin ne kadar bütçelik bir sistem düşündüğünü anlamadım.

Ben 780G chipsetli anakart ve X2 7750 yada 7850 işlemciyi en uygun ve en iyi performans olduğu için öneriyorum.

Yoksa bu pc toplama işi önce intel mi istiyosun yoksa amd mi sorusu ile başlatacağım.

intel sistemler herzaman için biraz daha tuzlu olacaktır.

amd de tabiki şu anki bulunabilir sistemleri ne derece intelin yeni ürünleri ile karşılaştırılabilir bilemem.

3 kanal ddr3 kullanan, 1800MHz ye kadar frekas destekleyen, 4 çekirdek ve HT destekli 8 thread işlemcisi bulunan intelin geleceğe dönük olduğu bir gerçek ama şu an için o kadar para vermeyi hiç uygun bulmuyorum :D