plc ile otopark otomasyonu

Başlatan ywzslm, 23 Temmuz 2009, 15:32:27

ywzslm

plc'nin tek girişini kullanarak (sadece tek giriş) giren ve çıkan araçları saymayı planlamaktayım fakat bir türlü yapamadım 2 sensör yada iki giriş kulanarak yapabiliyorum fakat tek girişle yapamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim yada fikir verirseniz
olgulardaki olgunluk biziz

ayhani

Bu bence olacak iş değil anca iki sensör ile olur. Neden tek girişte ısrar ediyorsunuz? Sınav sorusu felanmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ywzslm

yok sınav sorusu değil sadece olabilirmi diye merak pic kullanılarak yapılabiliyor giriş çoklayıcı mantığında fakat plc kousnda çok yeniyim s7-300 için giriş çoklayıcı programda nasıl kullanılıyor bir türlü bulamadım

ayhani

Pic'le nasıl yapılıyor söylersen belki plc için birşey yapabilirim

Araba giriyormu çıkıyormu buna tek sensör ile karar veremezsin bence( en azından benim aklıma böyle birşey gelmiyor).
Yeni başlayan biriyseniz neden s7 300 ile başladınız. Elinizde S7 300'mü var? Siz bence S7 200'den başlamalısınız.

ywzslm

s7300 ile başladık araç konumuna gelince logo ile bu işi başardık sayılır fakat zamanlayıcı kullanarak giriş ve çekış sensörlerinin geçiktirebiliyorum fakat aklıma çok daha ilginç bir yol geldi protokllü switchler belki duymuşsunuzdur ds18b220 sensorleri tek kanaldan bilgi alır okurlar acaba üç adet buna benzer swit bulup bunları paralel olarak bağlasak ve bunların kendi iç footprintlerini yani kodlarını sıra ile plc okuttursak örnek gire araç için a-b-c sensörü sıra ile okunaca çıkan araç ise c-b-a olarak okuyacak acaba böyle bir durum yapılabilir mi?

ayhani

Alıntı yapılan: "ywzslm"s7300 ile başladık araç konumuna gelince logo ile bu işi başardık sayılır fakat zamanlayıcı kullanarak giriş ve çekış sensörlerinin geçiktirebiliyorum fakat aklıma çok daha ilginç bir yol geldi protokllü switchler belki duymuşsunuzdur ds18b220 sensorleri tek kanaldan bilgi alır okurlar acaba üç adet buna benzer swit bulup bunları paralel olarak bağlasak ve bunların kendi iç footprintlerini yani kodlarını sıra ile plc okuttursak örnek gire araç için a-b-c sensörü sıra ile okunaca çıkan araç ise c-b-a olarak okuyacak acaba böyle bir durum yapılabilir mi?

Sensör 3 tane oldu?
3 sensör yerine iki sensör koy. Önce 1.sensör kesilirse araba içeri 2.sensör kesilirse araba dışarı çıkmıştır. Buna göre plc programını yaz daha iyi olmazmı?

ywzslm

haklısınız bu anlatmaya çalıştığım yöntemde 3 sensör bulunmakta fakat bunları tek girişten kontrol etmek için düşünmüştüm sensörün biri giren araçlar biri çıkan araçlar için olursa asıl tek giriş kullanabilirim?

cetinkaya

flanke ve merker ler ıle yapmayı denemelısın. yanı 1 den 0 a gectıgınde sensör araba cıkmıs olucaktır. 0 dan 1 e gectıgınde ıse araba gırmıs olucaktır. merker ler ıle kayıt edıp yapmayı denemelısın. aklıma gelen sonuc bu.

ssecen

PIC deki konu 1 tane analog girişi kullanarak yapmış olunabilir...?

cesur2133

bana otopark sisteminin devre şemasını gönderebilecek arkadaş varsa çok sevinirim bu benim sınav sorum.

eLectronbLue

Nefret ediyorum PLC'den  :D Hayatımda bu kadar basit ama bir o  kadar fonksiyonlu ve  dayanıklı bir illet daha görmedim...

rkinaci

Merhaba özellikle tek giriş demişsin olmaz değil ama biraz uğraştırır. Şöyleki öncelikle pic ile basit bir devre yapalım. 2 girişe sensörler bağlı diyelim araçların giriş çıkış yönünü bunlar belirliyor. Bunun programını pic için yazabileceğini düşünüyorum. Sonra pic in bir ucundan çıkış alıp bunuda plc ye giriyoruz (tabiki de girişler ve çıkışlar optucopler ile uygun besleme ile korunmalı fazla detaya gerek yok sanırım bunun için). Şimdi ne mi olacak peki şu: diyelim ki araç otoparka giriyor o zaman çıkıştan 3 pals gönderelim araç çıktı diyelim bu seferde 4 pals. Sende plc programında şunu yapacaksın girişten gelen palsleri counter ile sayıp bir değişkene atayacaksın ve o değişkenin Lsb bitini kontrol edip 1 ise giriş 0 ise çıkış kabul et. Yani sayı çift mi tek mi :) Cep telden yazdığım için şekil gönderemedim.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

mcn

Alıntı yapılan: electronblue - 25 Haziran 2010, 19:12:25
Nefret ediyorum PLC'den  :D Hayatımda bu kadar basit ama bir o  kadar fonksiyonlu ve  dayanıklı bir illet daha görmedim...

+1 :D

ve PLC derslerinden...
Ayrıca o dersi anlatan hocamın beni karşısına alıp,bak genç adam artık mikroişlemci programlamadır,pic dir falan bunların devri bitti,programcılar aç geziyor,para otomasyonda demesi aklımdan çıkmıyor.  :)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...