Renkli GLCD'lerin çeşitleri nedir?

Başlatan remzi, 24 Temmuz 2009, 14:29:39

remzi

Bugünlerde Renkli grafik LCD'leri araştırıyorum. Bu LCD'lerin çeşitleri nelerdir. TFT ekran ismini okuyorum internette. Nedir bu TFT ekran? Özelliği nedir? Renkli ekranalarda hangi çeşit ekran daha iyi görüntü veriyor. Hangi ekranın kontrolü daha kolay?

Şimdiden teşekkür ederim...  İyi çalışmalar...

ahmet2004

Hangi tipleri araştırıyorsun nerelerde kullanacaksın?

Minik cep telefon Lcd lerinde kullanılanlardanmı? Yoksa panel şeklinde

satılanlardanmı?

Biraz daha açarsan konuşalım.

mezire

bu ekranlar benimde ilgimi çekiyor. ama fiyatları nedir bilmediğim için bende ilgilenemedim.

samsung d900 cep telin ekran boyutlarında olanlar bayağı ideal. güzelde görünüyor ama pdf dökümanları vede temin edebileceğimiz yerleri bilmediğim için sıkıntı veriyor

ahmet2004

Genelde cep tel lcd lerinin dökümanları ve açıklamaları internette pek yok.

Ticari olduğundan dolayı

Sadece cep tellerin şemaları ortalıkta geziniyor.Bunulada ne yapabilirsin.

Lcd ler le ilgileniyorsan önce microchip'in yeni grafik kütüphanelerine

bir bak derim. 5-6 çeşit 2" - 3.5" küçük TFT örnekleri var.

Henüz daha büyük olan TFT ler pahalı.Sürmek içinde Yüksek hızlı

işlemciler(genel anlamda) gerekiyor.

KaraBekir

Renkli 4.3 inch 24 bit PSP TFT LCD ler var. $25-$30 civarında.

remzi

Renkli LCD leri genel amaçlı öğrenmek istiyorum. Malzeme bilgisi olması açısından. Ufak bir proje yapmayı planlıyorum. Renkli LCD leri öğrenmek maksadı ile. Ahmet 2004 siz bir projenizde siemens marka cep telefonunun LCD sini kullanmıştınız zannedersem. bu Lcd'nin özelliği nedir ve TFT ekranlardan farkı nedir. TFT ekran diye internette sürekli okuyorum ama tam manası ile özelliklerini öğrenemedim ve diğer ekranlardan farkının ne olduğunu bilmiyorum.

ahmet2004

s65 ekran spi protokolünü kullanıyor 176x132piksel ,65K renk çözürlüğü var.

Yazı çizgi daire gibi işlemleri yapabiliyor.Tek kare resim yükleme iyi.

ama hepsi bu kadar.TFT lerle karıştırmamak lazım.5pin ile rahatça sürülebiliyor.

İnternette bolca örnekleri var.

TFT ler için söylenecek tek şey var oda HIZ.

En azından ARM9 ve muadili bir işlemci ile sürmek gerekiyor.

Onun altında kalan hızlarda randıman yok pek de iyi değil.?

Tabii video veya animasyon için birde işletim sistemi yüklemek gerekiyor.

Buda hızlı işlemci kullanmayı gerekli kılıyor.

En azından benim gördüğüm 200Mhz hızlara çıkmak gerektiği.Altı hızları düşünmeyin bile.

Sonuç:
Kesin bir bilgi olsun...

TFT için en alt seviye 200Mhz

KaraBekir

@Remzi
Alıntı YapLCD TFT Nedir, Nasıl Çalışır ?
Günümüzün LCD televizyon ve monitörleri, yapıları açısından incelendiğinde, adeta bir sandwich gibi, üstüste katmanların biraraya getirilmesinde oluşur. TFT, "Thin Film Transistör" kelimelerinin, LCD ise "Liquid Cyristal Display" kelimelerinin baş harflerinin yanyana getirilmesinden türetilmiş kısaltmalardır. Yine çok yalın olarak; iki cam levhanın arasında doldurularak sıkıştırılmış likit kristalden oluşur. Diğer görüntü birimlerinden bildiğiniz gibi; görüntünün en küçük bileşeni olan ve görüntüyü oluşturan noktacık olarak tarif edilebilecek "piksel" kavramı LCD monitörler için de geçerlidir. TFT LCD ekranda, her bir pikselin oluşumundan sorumlu bir TFT (transistör yapı) hücresi bulunur. Bu hücreler TFT cam katmanında dizilmişlerdir. Aynı şekilde; piksellere rengi veren bir renk filtresi yapısı da cam filtre üzerinde oluşturulmuş durumdadır. Bu iki tabaka arasında sıkıştırılmış likit kristaller, TFT cam ile renk filtre camı arasında oluşturulan voltaj (gerilim) farkına bağlı olarak yer değiştirirler. Zemine uygulanan ışık hüzmesinin büyüklüğü ise likit kristallerin yer değişimlerine göre belirlenir. Böylece istenen renk yapısına ulaşılmış olur.
LCD (Liquid Cyristal Diode) monitörlerde görüntü sıvı kristal diyotlar yardımıyla sağlanmaktadır. Bu diyotlara gerilim uygulandığında, içlerindeki moleküllerin polarizasyonu değişmekte ve beraberinde de diyodun geçirgenliği değişmektedir. Bu duruma dijital saatlerde de rastlamaktayız. Normalde şeffaf olan bu diyotlara gerilim uygulandığında geçirgenliklerini kaybederler ve siyaha dönerler. Renkli LCD monitörlerde ise çok ufak ve birden fazla diyot kamanı kullanılarak görüntü alınmaktadır.
LCD Ekran Türleri
LCD monitörler DSTN ve TFT olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ucuz olan ve "passive matrix" teknolojisini kullanan DSTN (Dual-Scan Twisted Nematic)'ler çözünürlükleri ve görüş açıları TFT'lerden düşük olan monitörlerdir. Bu monitörler genelde dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. TFT (Thin Film Transistor)'ler ise "active matrix" adı verilen ve görüntüyü daha parlak ve keskin gösteren bir teknoloji kullanırlar. TFT'lerde her piksel bir ya da dört transistör tarafından kontrol edilir ve bu sayede flat panel ekranlar arasında en iyi çözünürlüğü sunarlar.
http://wiki.ubuntu-tr.org/index.php/LCD/TFT_MON%C4%B0T%C3%96RLER

İyi çalışmalar.

remzi

Alıntı yapılan: "ahmet2004"s65 ekran spi protokolünü kullanıyor 176x132piksel ,65K renk çözürlüğü var.

Yazı çizgi daire gibi işlemleri yapabiliyor.Tek kare resim yükleme iyi.

ama hepsi bu kadar.TFT lerle karıştırmamak lazım.5pin ile rahatça sürülebiliyor.

İnternette bolca örnekleri var.

TFT ler için söylenecek tek şey var oda HIZ.

En azından ARM9 ve muadili bir işlemci ile sürmek gerekiyor.

Onun altında kalan hızlarda randıman yok pek de iyi değil.?

Tabii video veya animasyon için birde işletim sistemi yüklemek gerekiyor.

Buda hızlı işlemci kullanmayı gerekli kılıyor.

En azından benim gördüğüm 200Mhz hızlara çıkmak gerektiği.Altı hızları düşünmeyin bile.

Sonuç:
Kesin bir bilgi olsun...

TFT için en alt seviye 200Mhz

Ahmet yüksek hızlı işlmeci TFT ekranı sürmek içinmi? Yoksa ekrana veri göndermek içinmi?

ahmet2004

Hem sürmek hem veri göndermek hemde veri işlemek gibi işlemler için min 200MHz.

Yoksa tft saat frekansları o kadar yüksek değil.

Saat giriş frekansları 25Mhz civarı saat frekansı yeterli oluyor.

ek: 40Mhz saat frekanslı tft lerde var.

istisnalarda var.PSP TFT lcd saat frekansı 9 Mhz.

Sadece resim göstereceğim dersen düşük frekanslı işlemcileri  kullanabilirsin.

Herşey senin planlarına dizaynına kalmış.

O yüzdendirki TFT ler seçilirken çözünürlük saat frekanları tip vs..

iyice incelemek lazım.

Çok geniş bir bölde bu tft Lcd ler.

remzi

Ahmet bey cevaplarınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda hangi ekrandan başlasam sizce uygun olur. Şimdilik kullanacağım işlemci 18F452 yi geçmez herhalde. Cep telefonu ekranları başlamak için iyi bir seçimmidir? Sizin kullandığınız S65 ekranı veya Nokia 6610'nun ekranı uygunmudur?

Sağolun...

ahmet2004

Eğer basit TFT işlemleri resim gösterme çizgi çizme işlemleri ile uğraşacaksanız

Arm7 serilerinde LCD süren mikroişlemciler var onları kullanabilirsiniz.

Kapsam çok geniş yapacağınız bir devre varsa buradan yardımcı

olabilirim.Boş boş konuşmamak adına...

ahmet2004

*remzi*

Evet internette nokia 6610 ve devreleri var.başlangıç onlarla yapılabilir.

Bende burdan size yardımcı olurum takıldığınız yer olursa.

elt42at

Ahmet bey. Ben de 6610 ekranlarından aldım. Şansıma arkadaki bandı çıkarınca lehim yapılabilecek alan çıkmadı. Kendi kullandığım tel e takar, ondakini kullanırım dedim ama orjinallerde de o kısım yok.

Zorla da olsa lehim yapıp kullanacağım.

Şimdilik, at89C51rc2 ile 11,0592MHz de işlem yapacağım. X2 modunda Yaklaşık 2MIPS hızına yakın bir performans ile bu 132*132*3 ekranı sürebilirmiyim?

Eğer yeterli derseniz, 5V to 3,3V lojik dönüştürücü yerine daha düşük hızda MCU yu 3,3V ta sürerek de yapabilirmiyiz sizce?

Ben sadece GPS için pusula ve ok çizdireceğim. Görsellik açısından sadece 5 koordinat noktasını yakınlı ve uzaklığına göre tonajlıyacağım.

ahmet2004

*elt42at*

işlemciyi yine 5volt ile çalıştır bence frekans yüksek kalsın.

Lojik dönüştürücü yerine Lcd e gerilim bölücü dirençler ekle

öyle çalıştır sorun çıkmaz.