74HC154 hakkında

Başlatan elt42at, 24 Temmuz 2009, 15:04:39

elt42at

Merhaba arkadaşlar!

Geçenlerde, at89c2051 gibi port sayısı düşük bir MCU ile basit olarak 16*16 dot matrix led taraması yapmak istedim.

Bu işlemde parlaklıktan ziyade iş görmesi önemliydi.

Aklıma DEMULTIPLEXER ler geldi. 16 sütun ve 16 satır için 32 pine ve 4 porta ihtiyaç olacak. Yani her halukarda bi entegre şart tı.

Basit bir araştırma ile en yaygın DEMUX olarak 74hc154 olduğunu fark ettim. Gittim aldım.

Sorun şu, bu demux normalde çıkışlarının tümü H (yüksek - ttl 5V) Sadece istediğiniz pin çıkışını Low yapma şansınız var.

Bu çok kötü bir durum. Katodu ortak yada anodu ortak matrixle bile çalışsam aynı sorun mevcut olacak.

Satır için bir adat 74hc154 ile 4 anahtarlama ile 16 pin, aynı şekilde sütunlar için de 4 anahtarlama ile 16 pin kontrolü olacak. 8pin yani bir port ile NOKTA seçip, 74HC154 ün data pini ile yanması gerekeni 1 yada 0 yapacağım.

Beta yayınlarından Dijital elektronik kitabında da sadece bu DEMUX üzerinde durulmuş. Yok mudur normalde çıkışı LOW olup ta data pini 1 olduğunda adreslemesi seçili pini 1 yapabileceğimiz bir entegre acaba?

Şimdiden herkese teşekkürler!

remzi

Bne genelde display için 74HC595 kullanıyorum. Oldukça iyi ...

elt42at

Evet. Ben de 595 kullanıyorum. 8 bit shift register. Bu malzeme ile yapacak olursam ne yazıkki 8 Cycle bekleyip bir pozisyon almam gerekir. Ancak 74hc154 ile her Cycle da anahatrın bir konumuna göre 1 nokta ile işlem yapabilirim.

16*16 döngüde bir işlem tamamlanır. Ama bu satır ve stün için 595lerle ayrı ayrı yapılacak olursa (16x8)x(16x8) olacaktır. Nerdeyse bu sürede 8x8=64 kere bir ekran çıktısı oluşturulabilir.

74hc154 gibi normalde High çıkışı yerine Low çıkış veren yaygın DEMUX mevcutmudur? Yoksa yapacak bişi yok deyip Her çıkışa PNP transistör takıp bir sonuca mı gitmeliyim ?

Teşekkürler!

ilker_32

74hc154'ün tersi 4514 olacakdı. Proteus'da inceleyebilirsin.

elt42at

Evet, isis de inceledim. İs görür :D teşekkürler!

Acaba neden 74 serisi, temel lojik entegreler içinde en önemli DEMUX örneğinin çıkışlarını normal High olarak tutmuşlar. İlginç.

Teşekkür ederim İlker!