Digital Ampermetre

Başlatan smyomekatronik, 27 Temmuz 2009, 14:19:36

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Digital ölçü aletinin şönt direncini kullanarak digital ampermetre yaptım. Ampermetrenin son iki hanesi devamlı değişiyor bu değişmeler mA olduğu zaman çok fazla oluyor ve sağlıklı ölçüm yapılmıyor. Girişlere 100 nF bağladım genede göstergede değişim çok fazla. Değişmeleri en aza indirmek için ne yapmam gerekir.

Erol YILMAZ

ve Aleykum Selam,

Şöntten ADC ye kadar olan kısmın şemasını koyabilirmisin ?

smyomekatronik

Allegro hocam display karaköyde satılan 7106 lı hazır voltmetre.

Erol YILMAZ

1. Çektiğin akım değişiyor olabilir mi ?  ilk önce onu sabitlemeye çalışın.
veya Kalibre etmek için mesela 10.00 mV verebilirsin.

2. Şönt direncinden hemen sonra RC tipi filtre yapabilirsin.
C olarak 10 uF + 100 nF gibi kapasiteleri kombine olarak deneyebilirsin.

3. Panelmetre besleme gerilimini mümkün olan en düşük gerilimden
biraz daha yüksek gerilimde olması 7106 Referansının daha kararlı olmasını sağlayabilir.

Bunları deneyebilirsin.

Salih

Akım gerçekte de öyle değişiyor olmasın. Başka bir güvenilir ampermetre yide seri bağlasan da karşılaştırsan.

smyomekatronik

Allegro hocam ALLAH(C.C.) razı olsun, beslemeyi 12 V a çıkardım girişe 10 uF kondansatör taktım display düzgün göstermeye başladı.

Erol YILMAZ

Çalışmasına sevindim :D
Bu arada ampermetrenin düzgün çalışmasına asıl etkisi olan şey besleme gerilimini 12V
yapman mı?  yoksa 10 uF koymuş olman mı oldu?

smyomekatronik

Alıntı yapılan: "Allegro"Çalışmasına sevindim :D
Bu arada ampermetrenin düzgün çalışmasına asıl etkisi olan şey besleme gerilimini 12V
yapman mı?  yoksa 10 uF koymuş olman mı oldu?

Kondansatörü söküp denedim bişey değişmedi, cevap besleme geriliminin 12v a çıkması.

ddavut

ölçtüğün değeri hemen display etme. önce 10 kere ölç, sonra bunların ortalamasını alıp display et. daha stabil bir görünüm elde etmiş olursun.

yusuftr80

Selam arkadaşım güzel çalışma eline sağlık fakat sormak istediğim (karaköyde satılan 7106 lı hazır voltmetre ) nin fiyatı ne kadar,  marksını da öğrenelim ki yanlış birşey almayalım . şimidden teşekkür.

KAZIMUGUR

Sendekini yapan nasıl yapmış bilmiyorum ama 7106 yı zamanında çok kullandım.
9V ile çalışır.
7V ye kadar sallanmaz.Lakin artık olduğundan daha fazla değer göstermeye başlar.

İlk digital multimetreler onunla yapıldı.

nurim

Alıntı yapılan: "ddavut"ölçtüğün değeri hemen display etme. önce 10 kere ölç, sonra bunların ortalamasını alıp display et. daha stabil bir görünüm elde etmiş olursun.

7106 ile yapılmış devrede bu işi nasıl yapabiliriz?

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

ddavut

Alıntı yapılan: "nurim"
7106 ile yapılmış devrede bu işi nasıl yapabiliriz?

Doğrusun kardeş aklım pic'e gitmiş bir an.