İlgilenirseniz çok sevinirim.Elektrik - Elektronik'le ilgi

Başlatan knsptk, 29 Temmuz 2009, 14:55:08

knsptk

Arkadaşlar internette araştırma yaptım ancak devre elemanlarını ve elektrik elektronik ile ilgili kavramları öğreten gösteren bir kaynak bulamadım.Lütfen yardımcı olun.Devre ile ilgili şeyleri anlatan bir kaynak olmalı.Elektrik ile ilgili birimleri vb. anlatmalı.Yani kısacası yeni biri için elektriği öğreticek birşey olmalı.Çizilmiş devre şemalarını anlayacak düzeye getirmeli.Lütfen elinizde kaynak varsa paylaşın.

knsptk

PIC Programlama kitabı var elimde Nursel Ak yazarı.Kitaptan çalışmaya çalışıyorum ancak çok bilmediğim terim var.

KAZIMUGUR

Elektronik forumlarda , genelde sabit başlıklarda temel konuları anlatan yazılar hep vardır.

Megep modüllerini inceleyebilirsin.

Aşağıdaki gibi kitaplar edinebilirsin.

http://www.4shared.com/file/120735568/b28ae42b/Temel_Elektronik_Kitab.html

Pic ile ilgili şeyler için önce ve sabırla PicProje deki ilgili bölümleri hikaye okur gibide olsa okumalısın....

fatihinanc

Bene PIC ten önce temel devre elemanlarını öğrensen daha iyi olur.
Temel devre elemanlarının çalışma mantığı, kondansatör, direnç, diyot, transistör vs. bunların kullanımlarını ve çalışma mantığını örenmelisin. sonrası zaten gelir.

KAZIUGUR arkadaşın dediği gibi MEGEP modülleri başlangıç için çok faydalı.

Belli bir süre sonra bunlar da işini görmeyecektir. zaten o zaman meseleyi çözmüşsün demektir.

Teorikten ziyade pratik olarak da birşeyler yapman lazım.
kendine bir tane breadboard edinerek başlayabilirsin. devre elemanlarının çalışmalarını bunun üzerinde uygulamalı olarak öğrenebilirsin.

kolay gelsin. çalışmalarında başarılar.

http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/analogdevreelemanlari.pdf
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

knsptk

Abim meslek lisesi elektrik bölümünden mezun.Onun bitane breadboard ı var okuldan kalan.Halen iş görür.O sonra bilgisayar üzerine staj yaptı.Aradan zaman geçti vs. çok unuttuğu şeyler var.Ben ilerde yazılım mühendisliği okumak istiyorum.liseye yeni geçtim.Eğer 4 yılın sonunda sınav sonucum bekldiğim gibi olursa.Yurtdışında burslu eğitim almayı planlıyorum.Bildiğim kadarıyla 6 yıl sürüyor yazılım mühendisliği.2 yıl bittikten sonra bölüm seçiliyormuş.Assembly seçicem.Kendimi bildim bileli pc elimin altında.Orta seviyeden daha ileri php biliyorum.Bir browser oyun yapabilicek düzeydi diyelim.c++ vs. uğraştım bir dönem.Ama hep elektrik,elektronik,robotik şeyler ilgimi çekmiştir.Yazılımın ve elektroniğin birleşmesiyle oluşan muhteşem şeyler beni hep kendine çekmiştir.Yardımlarınız için teşekkür ederim.Dediklerinizi dikkate alacağıma emin olabilirsiniz...

fatihinanc

Sizi anlıyorum. Yanlız Assembly konusunda Assembly sanıldığı kadar kolay bir dil değildir. kodlar çok kısadır. fakat. herşey bir adım olduğu için biraz uğraştırabilir sizi. bu da başlangıç için pek şevklendirici olmayabilir.

onun yerine ANSI C ile başlamanızı tavsiye ederim. gerek internette gerek kitapçılarda C dili ile ilgili birüsürü kitap var. Elektroniğe meraklıysanız C dili zaten makine diline en yakın dil olarak bilinir. öğrenmesi de çok zor değil inanın. En azından Assembly den kollaydır.

Ama Assembly öğrenme mi diyorum ? Hayır.
Assembly i mutlaka öğren fakat günümüzde pek kullanılmadığından
ileri seviye programlama için Assembly çok uğraştırıcı olacaktır.

C dili için saana bir kitap tavsiye edebilirim.

Kaan Aslan'ın "A'dan Z'ye C Klavuzu" adlı bir kitabı var.
Anlatımı başlangıç seviyesi için gayet iyi.

Benim bilgisayarda biryerde pdf halinde verdiği derslerin notları var. bulursam ekleyeyim.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

knsptk

Anladığınız üzere ben bir öğrenciyim.Elime fazla bir para geçmiyor.Hele de tatil zamanlarında.Şimdi gidip bir kitap aldım.Sonuç olarak birşeylerden fedakarlık edip para ayırdım ona ve aldım.Hem c ve c++ nın çalışma sistemlerini biliyorum evet assembly e göre çok kolay.Ancak assembly dediğiniz gibi bir makina dili.Sistem üzerinde tam yetkiye sahipsiniz.Ayrıca c++ gibi bir dilde bile bu hatanın çözülmesi imkansız denilen bir durumda assembly ile çözüm kolaylıkla bulunabiliniyor.Ben kararlıyım nekadar zorda olsa assembly öğrenicem.Evet doğru yaygın olarak kullanılmıyor assembly ama benim için önemli olanda bu.Ben kolaya kaçmayı sevmeyen biriyim.Herkesin bu daha kolay bunu öğrenim dediği tiplerden değilim.İngilizce ve assembly dilini bildikten sonra diğer dilleri çok kolay bir şekilde öğrenirim zaten.Zor olanı başardıktan sonra kolayları zaten kolay....

fatihinanc

Bu konuda çok kararlı gözüküyorsunuz. tabi ki zaten böyle zor şeyler yüksek sabır ve kararlılıkla öğrenilir. hele hele öğrenmek istediğiniz şey yazılım ve elektronik alanında ise...
bu yaşta bu işlere merak salmak ileride size  çok büyük bir  kolaylık sağlayacaktır. o yüzden çok şanslısınız.
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

knsptk

Analog Devre Elemanları  e-book unu okumaya başladım.Gerçekte çok güzerl ve açıklayıcı.Bunu okuduktan sonra "Temel Elektronik Kitabý.pdf" dosyasını okuyacağım.Böyle güzel bir sitede sizin gibi yardımsever insanlarla bir arada olmak çok güzel bir duygu.Tekrar teşekkür ediyorum.Daha fazla bu konuyu uzatmaya gerek yok.

Konu amacına ulaştığına göre Görevli arkadaşların konuyu kilitlemesini rica ediyorum...

ayhani

Sizin derdinizin dermanı megep sitesinde. İstediğin kadar pdf formatında e-kitap var.
Aşağıdaki linkte 10.sınfı modüllerini tıkla sonra Elektrik-elektronik linkini tıkla
http://megep.meb.gov.tr/indextr.html
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.