Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

rf kumanda hakkında soru

Başlatan AKP, 30 Temmuz 2009, 01:33:52

AKP

bir rf alıcı verici yapmaktayım kumandayı pille kullanmak istiyorum fakat pil kısa sürede bitiyor ben sleep komutunu düşündüm yani uyku olayı sizce ne yapabilirim. Kumanda kodlarım aşağıda yardımcı olursanız sevinirim

not : udea nın arx ve atx34 modüllerini kullanıyorum.

'-------------------------------------------------------------------------------
@ DEVICE pic16F628a                      'işlemci 16F628a                      * 
@ DEVICE pic16F628a, XT_OSC              'XT OSC                               *            
@ DEVICE pic16F628a, WDT_OFF             'Watch Dog timer açık                 * 
@ DEVICE pic16F628a, PWRT_ON             'Power on timer açık                  *
@ DEVICE pic16F628a, PROTECT_ON          'Kod Protek kapalı                    *
@ DEVICE pic16F628a, MCLR_OFF            'MCLR pini kullanılmıyor.             *
'-------------------------------------------------------------------------------

INCLUDE "modedefs.bas"

CMCON=7

TRISA=0 
TRISB=255
PORTA=0 
PORTB=0 

SURE VAR WORD 
VERI VAR WORD
veri=0 

BASLA:

if portb.0=1 then Veri=32 : pauseus 5 : gosub git
      if portb.1=1 then Veri=34 : pauseus 5 : gosub git
      if portb.2=1 then Veri=36 : pauseus 5 : gosub git

goto basla      

git:
    serout  PORTA.0,N2400,[ VERI ]
    pause 500
    return

end

mustafa_cmbz

pil bitiyorsa donanımsal çözümler üretmen gerek.bunun için sana tavsitem kumandanın butonlarına basit bir mantıkla bastığından hem pic'e enerji ver  sonra da hangi butona basıldığını algılat mantık çok basit...donanımı nasıl yaparsın bilemiyorum elimde herhangi bir döküman yok...bende yakınlarda bu tarz bişi düşünüyorum....iyi çalışmalar...

FullMetal

bu sayfadaki en alttaki devrede butonlarla yapılmış güç anahtarlaması var. işine yarayabilir. http://hobby_elec.piclist.com/e_pic6_83.htm

arslan74

Merhaba,

Eğer pic'i sleep konumuna sokabilirsem o zaman nano amper seviyesinde akım çeker, yani bir pille yıllarca çalışabilir demektir.

Butonlara bağlamakta başka bir çözüm tabii. Ama fazladan bir sürü eleman kullanmanız gerekecek. Eğer arada bir tane voltaj regülatörü var ise o zaman   butonlarla yapmak en basit çözüm olur.

Selamlar