Üreticilerin Gizlilik Antlaşmaları Hakkında

Başlatan FullMetal, 30 Temmuz 2009, 08:42:10

FullMetal

Bazı üreticiler bazı ürünlerinin datasheetlerini gizlilik antlaşması yapmadan paylaşmıyorlar. Bu antlaşmaların nedeni nedir, antlaşmalarda nelerden bahsediliyor?
Teşekkürler.

parda

Anlaşmalar genellikle şöle oluyor;

Size verdiği en temel veri sayfalarından tutunda, uygulama notları, sorduğunuz sorulara verilen cevaplar 3 kişilerle herhangi bir yolla paylaşılmayacak.

Zaten verilen pdf lerde sayfa kenarlarında dökümanın size özel olduğu felan yazıyor.

Nedenine gelince bende çook merak ediyorum ama bir teorim yok.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

z

Bu benim de basima geldi ve anlasma icin 7500 USD de para istenmisti.

Bu tip anlasma sebebini tam olarak bilmesemde tahminim var.

Gizlilik anlasmasi karsiliginda bana verecekleri bilgileri kullanarak o gunun sartlarinda bir kac bin dolar olan JTAG yazilimlarini yazip piyasaya verme durumum olacakti. Daha ileri gidip onbinlerce dolar olan emulator cihazlari yapma sansim da doguyordu.

Halbuki bu yazilimlari ve emulator donanimlarini zaten cipi ureten firma yaziyor/yapiyor ve satiyordu.

Daha da onemlisi tarafima verilecek bu bilgiler sayesinde cip icine ileri seviyede sizabilecektim.

Bu da cipin kullanildigi askeri projeler icin beni riskli kisi statusune sokacakti.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "FullMetal"Bazı üreticiler bazı ürünlerinin datasheetlerini gizlilik antlaşması yapmadan paylaşmıyorlar. Bu antlaşmaların nedeni nedir, antlaşmalarda nelerden bahsediliyor?
Teşekkürler.

Uzakdoğu elektronik sektörü çok hızlı kopyalama mekanizmalarına sahip olduğu için, ve kendi kendilerini de kopya ettiklerinden
datasheetlerini dağıtmak konusunda mani görüyor olabilirler.

Mesela ELAN firması PIC16C54 ün 1-1 kopyasını çıkartmış,
ve aynı kod ile çalışıyor. Ama kendileri de kopyacılıktan şikayet ediyorlar.

Analyzer

Selam,

Artık teknoloji ilerlediğinden istenilen hemen her chip, başka bir çipin içine gömülebiliyor veyahut tekrardan rakip firma tarafından üretiliyor. Firmalar da doğal olarak pazar paylarını korumak için datasheetleri koruma ihtiyacı hissediyorlar.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

FullMetal

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Merak ettim sözleşmeye uymayanlara ne gibi yaptırımlar olabiliyor?

OG

Var olan bir mikrokontrolcuyu kendi markanızla uretebileceğinizi biliyormusunuz. Hemde  1000 adetler için.

Ben de yeni duydum, şimdi bunu yapan firmayı arıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.