7805 çıkışından 3v3 elde etmek...

Başlatan mezire, 30 Temmuz 2009, 17:41:20

mezire

merhaba arkadaşlar.

elimdeki 7805 voltaj regülatör entegresinin girişine 12v verdim. çıkışından 5v alıyorum . çıkışına 2 adet seri 1N4007 diyot bağladım. şimdi benim  regüle çıkışı 3v5 seviyelerine geldi.

bu devre ile LPC2368 işlemcisini besledim. çünkü bu işlemci 3v ile 3.6v gerilimleri arasında çalışıyor.   devrem normal olarak 2 gündür çalışıyor. pek bir sorun görünmedi.  

benim merak ettiğim bu tip bir regüle bağlantısı  ile bu işlemciler sürülür mü ?

ileride bir sorun çıkarır mı ?   bu tip bir bağlantı varmı ? yada ne kadar sağlıklı ?

devre 100mA civarı akım çekiyor.

mezire

devrede bana 5v ta lazım olduğu için yukarıda anlattığım gibi bir yola başvurdum.

devre üzerinde ayriyetten 5v çevirici koyacağım yer yok. bende 2 adet diyotu 5v çıkışına seri olarak bağlayarak 3v4 elde ettim.

diyot üzerinden geçen akımı 0.7v gibi düşürerek geçirir. 2 adet diyot 1.4v eder.

merak ettiğim bu yaptığım sağlıklımı? ileride sorunlarla karşılaşmak istemem.

z

Elbette saglikli değil. Diyod uzerinde dusen gerilim, icinden gecen akimla degisir. Bu da eger 3.3v ihtiyaci olan devre analog duzenekler (ADC, comparator vs) iceriyorsa sorun olusturur.

Hic bir sey yapamiyorsan 1 direnc 1 zener ve 1 transistorlu regulator devresi kur.

Dusuk akimli 3.3v regulator cipi de hemen hemen 2 diyod kadar yer kaplar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zakbay

ben 3.3 volt için 278R33 kullandım 2A 3.3volt Türkiye de varmı bilmiyorum elimdeki çıkma malzemeler arasında bol miktarda vardı on off kontrolü de var oldukça sağlam

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/168203/FAIRCHILD/KA278R33C.html
Tek dostum çalışmak...

Analyzer

Selam,

LM7805 için LM2576-3V3 kullanın madem. Ya da arkadaşların dediği gibi LM1117-3v3 ün SOT-223 kılıfını kullanın. Diğer mesajda da belirttiğim gibi dekuplaj kapasitelerini mcu'ya yakın konumlandırın. Unutmayın, arızaların çok büyük kısmı beslemeden kaynaklanır, devrenizde beslemeyi iyi çözün.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mezire

cevaplar için teşekkürler.

şöyle yapmayı düşünüyorum.

7805 smd ile 5v ta düşürüp, 5v ihtiyacı olan elemanları süreceğim.

5v çıkışından lm1117 3.3v elemanını  sürüp işlemciyi besleyeceğim. bu şekilde ısınma sorununuda hallederim sanırım.

djmalan

5 volt a 17 ohm seri çeyrek watt direnç ve sonrasında 3.3v 1wattlık zener diyot sanki sorunu çözer gibime geliyor...
Yada 7 adet birbirine seri bağlı devreye paralel bağlı diyot diyot dan öncede 1 ohm direnç ,kademeli adaptör gibi 5 inci ve 6 ıncı diyotun ortasından gerilimi alırsın sanki...