SMPS TRAFO SARDIRMA

Başlatan amuhurcu, 04 Ağustos 2009, 20:42:51

amuhurcu

Arkadaşlar merhaba..
power int. entegrelerini kullanarak smps güç kaynağı yapmaya çalışıyorum. Yalnız ortada ufak bi problem var o da protatip trafoyu yaptıracam şirket bulamıyorum... bitane bulmuştum onlar da bugun yarın öbürgün derken beni sürekli oyalıyorlar.
sizlerin bildiği protatip de yapan yüksek frekans smps trafosu saran profesyonel şirket var mı?....
.. yardım ederseniz çok sevinecem...

... teşekürler..

z

Neden kendin sarmiyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

amuhurcu

frekans yüksek
ben yapılan işin prof. olmasını isteyen biriyim.. elle cok komik bişey olur, verim düşer, ses oluşur, manyetik iletkenlik istenildiği gib i olmaz.....

z

Elektromagnetizmadan az bucuk anlarmisin?

amuhurcu

wsxwsx

Adapazarında ADA trafo diye bir yer olması lazım.

z

O zaman sarabilirsin.

Primer ve sekonder sargi sarim sayilarini ve tel kesitlerini hesapladiktan sonra karkasa primer sarginin yarisini sarmak uzere  sarima basla. Karkas kanarlarina 1 mm kadar yaklasinca sarilmis bobin katinin uzerine ince polyester kagit sar. (polyester band, polyester emdililmis kagit vs)

Primerin yarisi sarildiginda polyester kagitla bir kac tur daha sararak yeterli izolasyon olustur. Ardindan sekonder sargini sar. Tekrar polyster kagit sar. En ust kata primeri daha once sardigin gibi sar.

En ust kati gene polyester kagitla izole et. Yakisikli gorunsun istiyorsan sari renkli kagit sar. Bunun da ustune gene seffaf polyester sar. Bobinaj vernigi ile vernikle ve kurut.

Tellerin uclarindaki emayeyi siyir ve terminallere lehimle. Nuveleri tak, bosluk (gap) gerekiyorsa  ver. Nuvelerin birbirine bakan yuzeylerinden yapistir.

Useniyorsan primeri iki parcali yapmak yerine tek parca olarak sarabilirsin.
Ancak bu durumda biraz sikinti yasayabilirsin.

Profesyonellerin de yapacagi bu. Sadece elle değilde makina yada cikrikla saracak. Izolasyon tekniklerine gereken itinayi gosterirsen senin saracagin trafo da profesyonel. olur.

ddavut

bir firmaya sardırmak için ısrarlıysan Sedasan güzel trafo sarıyor...

Cetinal

TEKNO Elektronik
Cep       0555 3204835
Tel         0212 2385699

Dursun Bey

bu adam da çok iyi trafo sarar izolasyon vernik fırını falan güzel iş yapıyor...

48V/5000V 40 Khz lik bi trafo sardırmıştım hiç sorun olmadı ;)

Karaköyde adamın yeri