R8 yada M16 öğrenmek istiyorum

Başlatan Laedri, 06 Ağustos 2009, 17:49:17

Laedri

İyi günler arkadaşlar,

Şimdiye kadar pic ile projeler yapıyordum. Bundan sonra R8 yada M16 öğrenmek istiyorum. Programlama bilgim biraz var ama gene de başlangıç seviyesinde öğrenebileceğim kaynak önerebilir misiniz? Birde bu işlemciler için yazdığım programları deneyebileceğim bir donanım var mıdır? Pic için piyasada yeterince geliştirme kartı bulunabiliyordu ancak renesas için hiçbir karta rastlamadım. Böyle bi donanım temin edebileceğimiz bir yer var mı?
Forumu biraz inceledim ama gördüğüm kadarıyla mesajlar biraz eski ve linklerin çoğu çalışmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

ugurtarlaci

Starter Kit konusunda distribitörler yardımcı olabilir. PIC gibi her köşe başında bu setleri bulamazsınız. Renesas da Dip MCU olmadığından starter kit veya hazırlanmış bir uygulama ile çalışmalısınız. Starter kit konusunda yardımcı olamam ancak uygulama boardu ve destek konusunda bişeyler yapabiliriz.

İyi çalışmalar...
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Analyzer

Selam,

Bende de kullanılmamış bir M16C deneme board'u olacaktı. Bir bakıp haber vereyim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

bozanak

Yurtdışından renesas development board siparis verebilirsin ama fiyatları kargo ile pahalıya geliyor oldukca.google da "r8c development board" diye aratınca ilk sayfada bir adet Türk firması cıkıyor.Reklam olmaması için burada yazmıyorum.İstersen o siteden bir sorabilirsin.

Saygılarımla

Laedri

"Analyzer", bahsettiğin board hakkında ayrıntıları bekliyorum hala.

"ugurtarlaci", sizdeki uygulama boardu nasıl bir board, özellikleri nelerdir?

Birkaç arkadaş daha yazmış özelden onlardan da cevap bekliyorum,

"bozanak", bahsettiğiniz siteyi inceledim, burada r8c için geliştirme kartı var.  Şu özellikleri yazıyor;

# MCU  
Renesas R8C/22

# Hafıza
2KB Ram / 32KB Flash

# Clock          
10MHz (Maximum of 0 MHz to 20 MHz)

# Özellikler
34 I/O (11 Analog, 23 Dijital)
2 adet seven-segment display
2 adet sıcaklık sensörü
2 adet röle çıkışı
Buzzer
RTC(Gerçek Zaman Saati)
2x16 karakter lcd
Canbus Alıcı/Verici

# Güç
12V 1A Güç Kaynağı

# Konnektör
1 adet seri port
1 adet USB port

# Kit İçeriği
Geliştirme kartı
12V 1A güç kaynağı
1 adet seri port kablosu
1 adet USB kablosu
CD: Devre Şemaları,Datasheet, Derleyici(Hew ve Mtool), Örnek Kodlar

Bunlar öğrenmek için yeterli olur mu sizce. (Fiyat konusunda bilgim yok, mail atıcam siteye)

bozanak

embedded ve r8c öğrenmek için söylediğin board' un özellikleri gayet iyi.Hemde türkiye den böyle bir ürünü alabilmek, maliyet açısından ve teknik destek açıdanda iyi olabilir.Bence adamlardan fiyat al ve gerekli diğer bilgileri burada paylaşırsan r8c board a ihtiyacı olan diger arkadaslara yardımcı olabilirsin.