24 VOLT ÇİFT KONTAK RÖLE YERİNE SOLİD STATE RÖLE OLURM

Başlatan azimli, 07 Ağustos 2009, 19:00:02

azimli

24 volt DC bobin gerilimine sahip çift kontak bir rölem var.kontakları 8 amper. bu rölenin kontakları üzerinden 24 volt DC bir motorun yön değişimini yapıyorum.

pik mikro işlemcisi ile kullanabileceğim bu işi görebilecek solid state bir röle varmıdır?

daha önce solid state röle hiç kullanmadım.bunların çift kontaklısı oluyormu?oluyorsa aynı mekenik röleler gibi kontaklarının com ucuna ne gerilim bağlanırsa bağlansın karşıya iletebiliyormu?

tnen

Bu şekilde benim bildiğim SSR yok ama iki SSR ile bu yapılabilir diye düşünmüyorum.Dikkat etmen gereken kullanılacak olan SSR nin MOSFET çıkışlı olması gerektiği.

camby

Dc giriş veya Ac giriş SSR'ler var,
aynı şekil DC çıkış veya AC çıkışlı cihaz çalıştıran SSR'ler de var.
Yani çıkışına bir DC motor bağlarız , bunun çalışmaya aralığı vardır voltaj cinsinden , fakat bu SSR'ler ile AC motorlar çalıştırılamaz.
DC SSR'lerin içinde mosfet , AC SSR'lerin içinde de triyak var da diyebiliriz. Çok düşük tetikleme akımlarına da sahipler 5-25mA. Tecrübem yok ama direk pic ile tetiklenebilir gibi duruyor.

Bunların dışında Snubberless Triyaklar ile de daha ucuz çözümler üretilebilir.

Çift kontaklı daha göremedim ama vardır heralde:)

Daha Detaylı olarak:
http://www.comus.be/productpages/solid_state_relays.asp

azimli

[/quote]

amacım resimdeki mekanik röle yerine yarı iletken solid state bir röle kullanmak.
H köprüde bu işi görüyor ama ben sadeliği açısından bu devreyi yarı iletken bir röle ile yapabilirsem yapmak istiyorum.
Bu işe uygun yarı iletken röle varmıdır?Varsa adı nedir?

OG

Yarıiletken röle ne demek? Veya Solid State Röle?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

azimli

OG
bu soruyu bildiğin kesin!
herhalde konuyu H köprü ve mosfet transistörlere getireceksin H köprüyüde 24V. DC bara üzerinden kurduk.
Burada sorun şuydu bütün mosfetleri n kanal kullanarak yaptığımız H köprüyü bir türlü süremedik
2 p kanal 2 n kanal kullanarak yaptığımız H köprüdede devre çok karmaşık ve pahalıydı.
solid state röle içinde mosfet tarzı transistörler vardır herhalde ama benim kısıtlı bilgimle onun içini bilmeme gerek yok.
resimdeki röle yerine (zannetmiyorum ama bir bilene danışmakta fayda var) kullanılabilecek bir yarı iletken röle varsa onu kullanmam gerekecek.
solid röleyi iki nedenden dolayı tercih edeceğiz. sessiz çalışmasından dolayı ve saniyede 50 den fazla kontaklarını yön değiştirebildiğinden dolayı

timpati

ikide bir kontak deyip durmayın, SSR'nin adı röle ama kendinin röleye benzer bir yanı yok. optokuplör kullandıysanız, belki ona benzettiğimde anlayabilirsiniz. "tetikleme ucuna, çok küçük gerilim/akımlar verilerek çalıştırılan bir yarıiletken güç elemanı" demek daha doğru olur. daha kaba bir deyişle solid state relay"in "röle kontak uçları" aslında bir tristör veya triyağın anot-katodu veya anotlarıdır. yani ortada kontak-montak yok, mekanik bir şey yok.

önce ya bir katalog inceleyin ya da malzemecinizden alın bir tane bakın bakalım, neye benziyor? (bu arada sizin 12V/8A kontaklı röleniz 1-2 TL iken bunların en ucuzu 40-50TL civarında çıkarsa şaşırmayın)
why mr. anderson, why ?

azimli

malesef devreyi p ve n kanal mosfetli h köprüye çevirmek zorunda kaldık
herzaman iş kolay olmuyor tabiki yardımcı olanlara teşekkür eferiz.