Transistör beyz direnci hesaplama

Başlatan aqustic, 11 Ağustos 2009, 02:51:27

aqustic

Aşagıdaki 4015 ile yapılmış yürüyen led devresi.
Devre 5 voltla çalışıyor.Devreye paralel baglı dirençler sürerek led sayısını artırdım
Sormak istedigim şu.Transistörün sağlam bi şekılde çalışıp bozulmaması için beyz ucuna kaç ohmluk direnç takılmalı?Transistör BC338NPN
Bunun hesaplamasını nasıl yapıyoruz?LEdler 2v 10mamper

bkrtncr

Burada daha onemli olan sey, transistorun tetiklenmedigi sirada, base'in low'a cekilmesi. bunun icin base'e 1k'lik bir direnç baglanip diger ucu da GND'ye verilmesi gerekiyor.

Senin soruna gelince, senin bu devrende, soyledigim dirence ek olarak, 1klik seri direnc ile surulmesi cok rahat yeterli olur...
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

ferit06

Bunun hesaplamasını nasıl yapıyoruz?LEdler 2v 10amper ?????
önce bu değerleri düzeltmen gerekir. Bu değerler doğru ise BC 338 kullanamazsın 330 Ohm dirençler üzerinde 3300 V gerilim olması gerekir ki 10 amper akım aksın.

Soruna gelince;
LED akımı =I
BC338 kazancı =a
BC 338 base gerilimi(sürücü çıkış gerimi)=vb
Base direnci =rb

Rb=(vb-0,7)*a/I
dan hesaplayabilirsiniz.
bulduğunuz değerden daha düşük bir rb direnci kullanırdanız BC338 iletimde doyumda kullanırsınız ve bu transistor üzerindeki gerilim minimum olur ve anahtar görevi yapar.

aqustic

Ferit 06.Çok dikkatlisin kardeş.Ledleri 10ma olcak .Yanlışlıkla 10 amper yazmışım.

Bkrtnc.Şimdi ben beyz ucuna 1k direnç baglayıp,beyz ucundan bi kol daha ayırıp o kola da direnç koymadan o kolu şaseyemi vercem.Amaç nedir burda?Eğer öyle yapmazsam ne olur?
Bu arada resmını koydugum devrede beyze 220 ohm baglanmış.O direncin degerini verdiginiz hesapla  degiştirmem gerekli.O direnci degiştirdigim zaman beyz akımındaki deger de degişiyor.
Verdigin hesaba göre (BC338 için akım kazancı 100)katalogda öyle yazıyor.
sen led akımı yazmışsın.LEd akımından kastın sanırım collektör akımı.
Kollektör akımı proteusta 33,3 ma gözüküyor resimde
Ohalde I=33,3ma=0,033amper
Rb=(vb-0,7)*a/0,033 ise
Rb=(5-0.7)*100/0,033
Rb=13030 ohm çıkıyor o da 13 k.Yanı ben oraya yaklaşık 10k lık bi direnç taksam yeterlimidir?
Soru 2
Aşagıdaki devrede de transistörün c ucundaki ledler 12 voltla besleniyor ve her biri 3V 10ma.Aralarında da 300 ohm direnç var.Transistörün beyz  ucu 5 voltla besleniyor  2 kola ayrılmış.birinci kola 1k takılmış.İkinci kolada 10 k takılıp şaseye verilmiş.Neden böyle  bişey yapılmış?10K lık direnci takmadan devre çalışmazmı?Sağlıklı ve transistöre zarar vermeden bi devre kurmak istiyorum.Simulasyonda ordaki 10K  yı kaldırdıgım zamanda devre çalışıyor ama uygulamada ne olur bilemem?Lütfen yardımcı olurmusunuz?

emrahse

parlak ledler 3.5 voltta çalışırlar, ledleri 3.5 voltmuş gibi hesaplayacam.

3x3.5=10.5Volt 12 volt ile besliyorsan geriye 1.5 Volt kalıyor oda dirençlerin üzerine düşüyor.

parlak ledler 20mA çekerler dirençten 20mA geçirmek için 1.5V=20mAxR ise r=0.075kohm yani R=75 ohm peki dirençler kaç watt olacak?

1.5Vx20mA=0.03W  yani 30mW ancak bunlar minimum değerler.
ikinci soruna gelince beyz'e bağlı 10k pulldown direncidir. yani sinyal gelmediğinde transistörün beyzini şaseye çekerek iletime geçmemesini sağlıyor. Bunu koymasının diğer bir nedeni ise beyzine gönderilen sinyal 2-3 volt civarında olursa beyzden küçükte olsa bi akım geçer ve ledler sönük bir halde yanar. Pulldown ile bunu engellemeyi düşünerek koymuş olabilir.10k bağlıyken de çalışması gerekiyor(düşündüğüm teoriye göre )

aqustic

Emrah kardeş
Ben sadece simulasyon degerlerini örnek olarak hesaplamayı ögrenmeye çalışıyorum.Senın dediklerın dogru aslında.
LEdlere baglı olan dirençlerde sıkıntım yok.ORdaki dirençleri ledlinear.org gibi sayfalarda ögrenebiliyorum. Ledlerin gerekli verilerini girdigimde bana koymam gereken dirençler çıkıyor.Ona göre seçebiliyorum.
Asıl istedigim devreye transistör sürüldügünde çok farklı şemalar şekıller görüyorum.Pulldown direncini söyledigin iyi oldu.Teşekkür ederim arkadaşım.Bu arada bir üstteki mesajımda bi kaç tane daha düzenleme yaptım

ferit06

1-
Rb=13030 ohm çıkıyor o da 13 k.Yanı ben oraya yaklaşık 10k lık bi direnç taksam yeterlimidir?

yeterlidir ancak daha düşük değerde bir direnç kullanmanız transistorun kazancının akıma göre değişmesi nedeniyle iyi olur. örneğin vermiş olduğunuz şemada ki gibi 1K( eğer sürücü devre için bir problem oluşturmuyor ise... 4015 in datasheetinden besleme gerilimi ve drain akımına bakmanız gerekecek)

2-
Transistor sıcaklığa bağlı olarak normalde 0.5-0.7 V aralığında iletime geçecektir. 10 k lık direnç sayesinde eşik gerilimi devredeki değerlere göre yaklaşık %10 daha yükseltilmiş olacaktır.

aqustic

ferit06
1k direnç taktıgımızda beyz akımı 3ma falan oluyor simulasyonda.
Drain akımından kastın sanırım devrede 4015 in entegresının VDD sindeki akım.İsiste VDD ler gözükmediginden orayı ölçemiyorum.4015 için 25 derece sıcaklıkta ID drain akımı sanırım aşagıdaki datashetteki gibi 5mikroamper.
Şimdi bu 5mikroamper akım, entegrenın VDD sinden girdikten sonra diger pinlerden hiç kayıp olmadan aynı şekılde dagılıyormu?Ben bu devrede her bacaga transistör sürerek ledleri artırmayı düşünüyordum.Toplam 5mikroa akımı  ben bütün bacaklardaki led sayısını artırmak için her bacaga 1k direnç takarak kullanamam.Çünkü bir bacaktan bile 3ma harcanıyor ki diger bacaklara baglayamam o halde dogru mu?
Eger bu düşüncem dogrruysa  ne yapmam gerekli?

ferit06

Orada gösterilen kaçak akım. sizin dikkate alacağınız değerler

Iol ve IOh değerleri ki bunlarda besleme gerilimine göre 0,8 mA ile 8.8 mA arasında değişiyor. Buna göre 1 K dan daha büyük direnç kullanmalısınız. Gerekirse daha yüksek kazançlı transitor( BC547B gibi) kullanmalısınız.

asuscu

kardeş benim fikrim transistörün data sheetine bak. orda hfe nin değeri yazar beta da diyolar ona. Ic=hfe*Ib dir.burdan Ic akımını bulabilirsın. devrede led olduğpu için Ib akımı 10 ma falan olur. diğer bir durum ise datasheet de max Ib akımı yazar.Bu akımı aşmayacak şekilde Ib akımı var.
sonra Vce 0V(sıfır)  olacağından Vcc yi göz önünde bulundurarak ledleri yakmayacak şekilde ön direnç bağla. her ne olursa olsun ledlere kırmızı ise 1.7 v düşer buna göre ön direnç bağla.