Bilmece

Başlatan z, 12 Ağustos 2009, 09:38:04

z

Opamp canavarlarina bir bilmece.

Soruyu denklemlerle cozmez de simulasyon vs sonuclariyla cevap verirseniz cevap vermis sayilmayacaksiniz.

Sema vermeye useniyorum. Semayi siz cizersiniz.

Evirmeyen tipte opamli bir amplifikatorde malumunuz sinyal + uctan girer, eksi uc ile cikis arasina geribesleme direnci baglanir. - uc ile sase arasinda da diger bir direncimiz bulunur.

Simdi bu amplifikatorden iki tane var ve butun direnclerin degeri R olsun.

1. opampa v1, sinyali girsin. Cikis sinyali vo1 olsun.
2. opampa v2, sinyali girsin. Cikis sinyali vo2 olsun.

Gelelim bilmeceye.

Bu opamplarin - uclarini bir telle birbirine baglarsam

vo1,vo2 cikis gerilimlerini v1,v2 cinsinden bulunuz?

En basta dedigim gibi, denklemlerle konusun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

707yunus

- uçları birbirine bağladığında şaseye giden direnç yarıya düşeceği için  bir opampta kaçanç (1+ R/(R/2))=3 olur.vo1=3*v1   vo2=3*v2 olur. Bu teorik hesaptır.Senin similasyonla doğru mu?

xenix

Opampların - girişleri aynı gerilimde olacak. Eğer v1 v2 ye eşit değilse iki opampın da + girişleri - grişlerine eşit olmayacaktır. Bence opampların ikisi de doyuma ulaşıp +Vrail yada -Vrail çıkış verecektir. Giriş gerilimleri ve besleme gerilimlerine bağlı olarak çıkış gerilimi sürekli +Vrail -Vrail arası osilasyon da yapabilir.

Böyle bir durumda devre denklemlerle konuşulacak kadar lineer değil.

z

Sart kostugum gibi denklemlerle konusmalisiniz. Tamam sozel ifadeleriniz kismen dogru ama denklemlerle ifade edilemeyecek bir durum yok.

Ip ucu, v1>v2 durumu, v1<v2 durumu ve v1=v2 icin ayri denklemler kurabilirsiniz.

Besleme voltajinin +/- V oldugunu ve opamplarin ideal oldugunu varsayin.

@0707yunus sinifta kaldin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com