Elektromagnetizma konusunda bir bilmece

Başlatan z, 17 Ağustos 2009, 10:06:40

z

Elimizde bir trafo nuvesi olsun.

Bunun uzerine bir kac sipirlik bir bobin sarip uzerinden degerini istedigimiz gibi ayarlayabilecegimiz DC akim akitalim.

Bilmecemiz: DC akimi arttirdigimizda bir degerden sonra nuve doyuma gider. Nuveyi doyuma goturen DC akim degerini bilmek istiyorum.

Bunun icin nuvenin kollarina magnetik aki olcecek sensor takmak yasak.
Ancak dilerseniz nuveye ilave sargilar sarip sargilardan dilediginiz test akimlarini akitabilirsiniz.

Evet nuvemizin doyuma gittigini nasil anlariz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

DC akım yok iken test sargısına kare dalga gerilim sinyali uygulayıp akımın yükselme hızından test sargısının induktansını bulurum. Sonra DC akımı artırır ve test sargısının indüktansını ölçmeye devam ederim. Test sargısının induktansının ani düşüş gösterdiği yer nüvenin doyum noktasıdır.

707yunus

Sayın z bide bn sorayım..

Elimde bir dinamo var bu dinamoyu belirli bir hızda döndürüp 25 volt elde ediyorum..elimde bide 25 voltluk bir AC motor var.heriki tarafın başlarını yani milini birbirine bağlıyorum...dinamonun çıkışını motorun girişine bağlıyorum...bağlatı noktasını hızlıca çeviriyorum.

Dinamonun ürettiği gerilim motoru çevirecek motorun dönmesiyle dinamo dönecek.Ve sonsuz döngüyle sistemin çalışması gerekirken çalışmıyor neden??

wsxwsx

Alıntı YapElimizde bir trafo nuvesi olsun.  

Bunun uzerine bir kac sipirlik bir bobin sarip
uzerinden degerini istedigimiz gibi ayarlayabilecegimiz DC akim akitalim.
Sebep?

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: "707yunus"Sayın z bide bn sorayım..

Elimde bir dinamo var bu dinamoyu belirli bir hızda döndürüp 25 volt elde ediyorum..elimde bide 25 voltluk bir AC motor var.heriki tarafın başlarını yani milini birbirine bağlıyorum...dinamonun çıkışını motorun girişine bağlıyorum...bağlatı noktasını hızlıca çeviriyorum.

Dinamonun ürettiği gerilim motoru çevirecek motorun dönmesiyle dinamo dönecek.Ve sonsuz döngüyle sistemin çalışması gerekirken çalışmıyor neden??

Sistemdeki kayılardan dolayı. Diğer bir değişle verimlilik %100 olmadığı için :))

z

Alıntı yapılan: "wsxwsx"
Alıntı YapElimizde bir trafo nuvesi olsun.  

Bunun uzerine bir kac sipirlik bir bobin sarip
uzerinden degerini istedigimiz gibi ayarlayabilecegimiz DC akim akitalim.
Sebep?

Baslikta yazdigi gibi. Bilmece.

z

707yunus,

Bahsettigin duzenek daha bastan hatali.

Dinamo, mekanik enerjiyi DC elektrik enerjisine ceviren makinedir.
AC motoru DC voltajla calistiramazsin.

Eger motorun AC değil de DC motor olsaydi duzenek gene sonsuz donguye girmezdi.

Kayiplar goz ardi edildigi surece bu sistemler calisirmis gibi gorunurler.

Bankaya 1000 TL yatirdin. Geri cektin. Banka 1 TL islem parasi kesti diyelim.

999 TL yi bankaya geri yatir geri cekmeyi dene gene banka 1 TL keser.
Bu islemi surekli yaparsan 1000 TL erir gider.

Olay buna benziyor.

emrahmrcn

Merhabalar, bilim adamları doğayı incelediklerinde şu sonuca varmışlar. "Doğadaki tüm enerji dönüşümleri kayıplıdır.Hiç bir dönüşüm %100 verimle olmaz, bunuda üniv. Termodinamik derslerinde bolca okuturlar."
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "wsxwsx"... Sebep?

Eskiden büyük güçlü regülatörler için böyle düzenekler yapılırdı.
"DC bobininin" kontrolü ile nüve doyumu kontrol edilir ve "trafonun çevrim oranına etki ediyormuş ! " gibi olurdu.
"Doyumlu reaktörler" olarak tanınırlar dı ....

İş hayatımdaki ilk yıllarda çalıştığım yerde akım trafosu test düzeneğinde böyle bir şey vardı.

z

Kazim hocam o kadar eskiye gitmeye gerek yok. Doyumlu rekatorler, gunumuz modern smps devrelerinin cikis katinda hala kullanilan bir teknik.  Hani shotky diodlarin ciksinda bir teroroid var ya. Iste bazi smpslerde o doyumlu reaktor olarak calisiyor.
Devreye bakinca step down regulatorun soku diyiveriyoruz.

Hani derler ya arkadan bakarsak liselik, onden bakarsin muzelik....

707yunus

Alıntı yapılan: "z"

707yunus,

Bahsettigin duzenek daha bastan hatali.

Dinamo, mekanik enerjiyi DC elektrik enerjisine ceviren makinedir.
AC motoru DC voltajla calistiramazsin.

Eger motorun AC değil de DC motor olsaydi duzenek gene sonsuz donguye girmezdi.

Kayiplar goz ardi edildigi surece bu sistemler calisirmis gibi gorunurler.

Bankaya 1000 TL yatirdin. Geri cektin. Banka 1 TL islem parasi kesti diyelim.

999 TL yi bankaya geri yatir geri cekmeyi dene gene banka 1 TL keser.
Bu islemi surekli yaparsan 1000 TL erir gider.

Olay buna benziyor.

Tamam o zaman motor 20 volt olsun dinamo da 25 volt üretir.kayıplar engellenmiş olur..

Analyzer

Alıntı yapılan: "707yunus"

Tamam o zaman motor 20 volt olsun dinamo da 25 volt üretir.kayıplar engellenmiş olur..

Selam,

25 volt değil 25000 volt da elde etmek olası. Voltaj ile bir alakası yok ki durumun? Tamamen enerjinin korunumu kanunundan bahsediliyor. Öncelikle fiziğin enerji konulu temel kanunlarını, elektriğin temel kanunlarını öğrenerek işe başlamak gerekir. Voltaj nedir, güç nedir, enerji nedir bunları anlamak gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Hic bir sey dusunemiyorsan su soruyu sor.

Son derece basit  ve hic bir teknoloji istemeyen bu sistemi neden bir Allah'in kulu 5 dakika icinde kuruverip elektrigini bedavaya getirmiyor?

Sebebi fizik kanunlari, (Allah'in kanunlari) yusuf yusuf ettirir adama.

bymrz

Alıntı yapılan: "emrahmrcn"Merhabalar, bilim adamları doğayı incelediklerinde şu sonuca varmışlar. "Doğadaki tüm enerji dönüşümleri kayıplıdır.Hiç bir dönüşüm %100 verimle olmaz, bunuda üniv. Termodinamik derslerinde bolca okuturlar."

peki ısıtıcılarda durum nasıl?  :D   yani verim?

707yunus

Alıntı yapılan: "alone_lover"
Alıntı yapılan: "emrahmrcn"Merhabalar, bilim adamları doğayı incelediklerinde şu sonuca varmışlar. "Doğadaki tüm enerji dönüşümleri kayıplıdır.Hiç bir dönüşüm %100 verimle olmaz, bunuda üniv. Termodinamik derslerinde bolca okuturlar."

peki ısıtıcılarda durum nasıl?  :D   yani verim?

Güzel soru.ben ısıtıcılarda verimin %100 olduğunu biliyorum..

Sayın z bnde biliyorum çalışmadığını amaç insanların görüşlerini almak.