Step-down konverter

Başlatan ustad, 18 Ağustos 2009, 09:07:42

ustad

Arkadaşlar Merhaba,

LM2575 türevi fakat giriş gerilim skalası daha geniş(Maksimum 95-100V civarlarında) 1A çıkış veren step-down entegre arıyorum, kullanan eden varmıdır, böyle birşeyi?

Kolay Gelsin.

Maxim

belki işe yarar
http://www.national.com/pf//LM/LM5116.html

http://www.national.com/analog sayfasında WEBENCH® Designer tool ile deneme yapabilirsiniz

ustad

Aslında aradığım çıkışında mosfet v.b. eleman gerektirmeyen bir malzeme, Lm2575 ve benzerleri gibi bir bobin bir kaç kondansatör gibi elemanlar anca sığar devredeki yerime... Natioanalda LM5008 var mesela onunda akımı 300mA civarı...

Logan

Bahsettiğin voltajlarda step down regulator bulman çok zor. 95-100 V DC gerçekten fazla bir değer. Viper50 tarzı entegrelerle belki çözebilirsin.
İmza.

xenix

100V u 5V a Buck çevirgeç ile çevirmek için anahtarlama elemanının %5 duty cycle da çalışması lazım(continious conduction çalışıyorsa). Çok düşük bir duty cycle, hem gereğinden çok güçlü transistör kullanmak gerekir, hem de kontrolcü için zor.

Bu dönüşümü flyback topolojisinde yapmak en uygunu.

ipek

eğer az akımlı basit bir şey ise TL783 tavsiye ederim smps gibi sağlıklı olmayabilir fakat endüstride 60...90 voltluk devrelerde hep karşımıza çıkıyor...

aslan_korhan

Bildiğimiz trafolu SMPS devrelerinden kullanırsan olur. Hatta piyasadan 3-5TL'ye bir tane alıp giriş kısmındaki köprü diyotu kaldırırsan çalışır. Hemde gayet güvenli olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

Benimde 80v dan 5v a inmem lazim. Bugune kadar uc3842 kullaniyordum. Simdi yer darligindan guc anahtari da icinde smps ciplerinden kullanacagim.

Piyasada var olan smps ciplerinden neleri bulabiliyoruz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ustad

Direkt kullanacağım entegre ile 5V a inmeyi düşünmemiştim 35V gibi değerlere düşmem kafi idi benim için, gerisini MC34063 ile 5V a düşürecektim.

@ipek TL783 ü deneyeceğim, lineer olduğundan ısınma kaçınılmaz olacak fakat belki iş görebilir. Teşekkürler...

@z az akımsa istediğiniz(300mA) o voltajlarda LM5008 var sadece, muhtemelen bende onu kullanacağım...