Bobinin elektromıknatıs özelliğini koruması

Başlatan DumrulBey, 22 Ağustos 2009, 14:25:05

DumrulBey

Elektromıknatıslar ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum...

Henüz bir deneme yapmadım. Teorik olarak çalışacağını düşünüyorum. Ama bir endişem var:

Bobin çekirdeği bildiğimiz adi çivi olursa elektromıknatıs özelliğini korur mu? Aslında korumasını istemiyorum. Yani ne kadar akım verirsem o kadar çeksin ve akım kesildiğinde nötr davransın. Gerçi sıkıntı olursa akımı kesmeden evvel ters akım verip kutbu değiştirebilirim...

Temel olarak sağ el kuralı, bobin sayısı ve akıma göre manyetik alan ile kutupların değiştiğini biliyorum. Ama PIC ve arada bir transistör ile bunu yapabilir miyim bilmiyorum. En iyisi denemek sanırım. Kare dalgalar versem çekim gücünü arttırıp azaltabilirim öyle değil mi?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Salih

Bildiğim kadarıyla yumuşak demir (Ham demir) ile elektro mıknatıs yaparsan dediğin gibi olur. Elektrik verdiğinde mıknatıs özelliği gösterir. Elektriği kestiğinde nötr hale gelir. Eğer kullandığın demirde çelik özelliği varsa veya başka karışımlar mıknatıslık belli oranda kalıcı olacaktır.

xenix

Yukarda tipik bir BH eğrisi var. Akımı 0 yaptığınızda H de sıfır olur. Ve nüve "retentivity" noktasındaki manyetik alan değerinde kalır. Akım kesildiğinde manyetik alanın sıfıra yakın olmasını istiyorsan:

1) Demir yerine ferit gibi histeresis alanı az olan bi nüve kullanabilirsin. Bunun dezavantajı maksimum manyetik alanın 1,5T dan 0,5T ya düşmesi.

2) Demir kullanmaya devam edip eğri üzerindeki "c" veya "f" noktasına gelmek için kısa süreli ters akım uygulayabilirsin.

DumrulBey

Salih Bey,

Çelik konusunda haklısınız. Zaten sistemin ucuz olması için çelik çubuk kullanmayacağım. Geçen hafta hırdavatçılar çarşısında sordum çok para istediler...:)

Mustafa Bey,

Histogram eğrisi ile cevap vermeniz çok hoşuma gitti. Bir ODTÜ'lüden başka ne beklenebilirdi. Ben basit bir teknikerim ve üniversite yıllarını hatırlattınız. Bobinler konusunda bulabileceğim denklem ve şekiller konusunda bana bir kaynak gösterebilir misiniz? Her ne kadar denklemlerde çuvallasam da eğrileri anlarım...:)

Dip Not: Aklıma UJT'nin kondansatörün akım/zaman eğrileri geldi... :roll:

Teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

xenix

Rica ederim DumrulBey :)

Manyetik alan hesapları için hala üniversite defterime ve kitaplarıma bakıyorum. Zaten Amper Kanunu , Faraday Kanunu, Gauss Kanunu ve Maxwell Denklemleri manyetizmanın büyük kısmını kapsıyor. Onlara da buradan erişebilirsiniz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_field
http://www.netdenizen.com/emagnet/
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/Hbase/electric/maxeq2.html

necati

size gerekli olan bobini nasıl kullanacaksınız?
jeneratorlerde hız kontrolun da kullanılan 3 tip var;
1. özel formlu çift E;
Bu sistemde karsı kuvvet için bir yay var ve pwm ile kontrol ediliyor.
Ayarlı voltaj uyguladıgımızda arada bir yerde durmuyor;
Ya çekiyor yada bırakıyor.
GAC firmasının actuator ve electronic governor.(GAC esd5500)
2. Cummins actuator ;
Bu actuator verdiginiz dc voltaja göre uygun pozisyonda kalıyor.
GAC firmasının  electronic governorilede kullanılıyor.(GAC esd5500)
3.servo motor tipi
     Benim imalatlarımız sırasın da edindiğim bilgiler de;
Dc bobinler de çekme kuvveti Amper*tur dur.
yani bir nüveye en kalın telden en çok sipiri sarmak gerekir.
bobin nüveye yakın olmalıdır.
bobin sarım çapı az boyu uzun olmalıdır.
çekme gücü çekme mesafesinin karesi ile azalır.
demir nüve ısıl işlemde sertleştirilirse histerisis artar(su veya yağ ile hızlı sogutma).
demir nüve ısıl işlemde normalize edilirse histerisis azalır(külde yavaş sogutma).
Bu kadar şartı nasıl sağlarız derseniz örnekleri inceleyin.
Formülleri üniversitede okurken ögrendik.Şimdi internette var.
Kolay gelsin.
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

DumrulBey

Urun numaralari  ile birlikte orneklendirdiginiz icin teşekkürler...

Sanirim ferrit ve cesitli demir, nikel nuveler ve bakir bobinler ile denemeler yapmaliyim. Sonra ince ayar icin denklemlere basvururum...