True RMS ?

Başlatan Maxim, 24 Ağustos 2009, 13:23:56

Maxim

selamlar ,

normal, true rms olmayan bir ölçü aleti ile ölçtüğümüz ac akımın ne kadar hatalı olduğunu hesaplayabilirmiyiz ?

diyelim 100mA ölçtük ,yani 0.1 amper ,voltajımız 220volt ac .

xenix

Dandik ölçü aletleri akımın tepe noktasını kök2 ye bölüp rms hesaplıyor. Dolayısıyla dalga şekilleri değiştikçe hata payları da değişir.

Maxim

ölçü aletim bu ,
http://www.p-mastech.com/products/04_dm/mas345.html
çok dandik değil ama true rms de değil ,

o zaman hatayı bir formüle dökemezmiyiz demektir bu ?

gallavi

True RMS olmayan ölçü aletleri ölçülen sinyalin kusursuz bi sinus olduğunu varsayarak maksimum değerden RMS değeri hesaplayıp ölçüyorlar. Ama sinyaliniz temiz bi sinüs değilde kare dalga veya harmonikli bi sinus şeklinde ise o zaman ölçüm hatalı olacaktır hata miktarıda ölçülen sinyalin şekline göre değişecektir.
DemirHan=gallavi;

xenix

Sinüs dalga şeklinin;
• RMS değeri tepe değerinin 1/kök2 si,
• Ortalama değeri de tepe değerinin  2/pi sidir.

Ben akım ölçseydim; doğrultulmuş akım sinyalinin RC filtre ile ortalamasını alır pi/(2×kök2) ile çarparak RMS değerini bulurdum.  Sinüs haricindeki akımlarda yine hata yapar, ama doğrudan tepe değerini kök2 ye bölmekten daha az hata yapar. Bu şekilde çalışan multimetreler de olabilir.

Maxim

sinyali sebeke voltajı kabul etsek ?
220 volt ,50hz

xenix

Yük ne peki, sinüs akım çekiyor mu? Eğer yükün direnç ise, multimetren iddia ettiği hassasiyette (%1,5) ölçüm yapar. Ama diyotlu doğrultucu gibi darbeli akım çeken yüklerde hata iyice artacaktır.

Maxim

basit bir deneme :

şebekeyi ölçtüm 218 volt ac ölçtü multimetre

scope ile baktım,
cyc rms : 201.3 volt
pk-pk ,yani peak to peak : 510 volt

tabi " ac akım " dan giriş yapmıştım ama ac voltajında bir rms değeri var ,
sonuçta her iki değerinde doğru olması lazım .

yukarıdaki değerlerle ilgili yorum yaparmısınız ?
en sonunda çekilen gücü hesaplamak istiyorum doğru bir şekilde.

genel amaçlı düşündüm ,
yük, buzdolabı olabilir ,
ısıtıcı olabilir ,
televizyon olabilir
çamaşır makinası olabilir .

xenix

Akımını ölçmek istediğin yüke seri direnç bağla, 1ohm gibi (güce dikkat etmeli), osiloskopu da dirence bağla, yük şebekeye bağlı olduğundan osiloskopu izolasyon trafosu ile beslemeyi unutma. Osiloskopun rms ölçebiliyormuş, hem osiloskop hem de multimetre ile ölçüp kıyaslayabilir misin? Özellikle Enerji tasarruflu lambalar gibi darbeli akım çeken yüklerde de dene. Ben de merak ettim şimdi :) Elimde hep fluke multimetre var, yoksa ben de deneyecektim.

ferdem

Alıntı yapılan: "xenix"Sinüs dalga şeklinin;

• Ortalama değeri de tepe değerinin  2/pi sidir.

Sinüs dalganın ortalama değeri DC bileşenidir. 2/pi? Bir yanlışlık oldu heralde.

xenix

Evet yanlışlık olmuş, "mutlak değerinin ortalama değeri 2/pi dir" demeliydim.

Maxim

Alıntı yapılan: "xenix"Akımını ölçmek istediğin yüke seri direnç bağla, 1ohm gibi (güce dikkat etmeli), osiloskopu da dirence bağla, yük şebekeye bağlı olduğundan osiloskopu izolasyon trafosu ile beslemeyi unutma. Osiloskopun rms ölçebiliyormuş, hem osiloskop hem de multimetre ile ölçüp kıyaslayabilir misin? Özellikle Enerji tasarruflu lambalar gibi darbeli akım çeken yüklerde de dene. Ben de merak ettim şimdi :) Elimde hep fluke multimetre var, yoksa ben de deneyecektim.

izolasyon trafom malesef yok,
başka birşey yapamazmıyız ?

xenix

Akım trafosu yapıcaz. Ferit toroid bul. Bu toroide 10 tur olmak üzere iki sargı sar. Sargıların birinden yük akımını akıt. Diğer sargıyı 0,1ohm gibi bir dirence bağla. O direnç üzerindeki gerilim yük akımını verecektir. İzolasyonun güvenli olması için yük ve ölçüm sargısı bir birine değmesin

Yük akımı fazla olursa toroid doyuma girebilir. Güçlü yüklerde yük akımı sargı sayısını düşürebilirsin. Ölçüm direncinin değeri yaptığın trafonun gücüne bağlı. Büyük bi direnç bağlarsan akım trafosunun gücü yetmiyor dirençten ölçüm akımını geçirmeye. O yüzden emin olmak içi 0,1ohm gibi bişeyler kullan. Sargı direnci de 0,1 ohm dan çok az olmalıki sargıda gerilim düşümü olmasın, gerekirse 0,1 ohm direnci artır.

Maxim

xenix hocam bu iş yarım kaldı ,
trafo falan saramadım ,

bir kaç örnek devre gördüm ,rms ölçüm yapan ,
2 tane giriş kullanmışlar , biri nomal ölçüm yaparken diğeri de sinyalin tepe değerinimi görüyor acaba ? bu işin yolu yordamı nedir ?

true rms akım ölçümü o kadar gizli veya zor birşey olmasa gerek ?

ylmz

Normal ölçü aletleri tepe değerini okuyor üni-t veya fluke tavsiye ederim
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups