7805 alternatifi

Başlatan mezire, 24 Ağustos 2009, 18:11:24

mezire

selam. 7805 v.reg. entegresinin alternatifini arıyorum.

piyasada bulabileceğim,  120mA i geçince 7805 gibi ısınmayan bir Voltaj regülatörü tavsiyelerinizi bekliyorum.

7805 in  to252 kılıfını kullanıyorum.  belki daha çabuk ısınıyor olabilir. bu elemanın bu kılıfta ısınmayanı varsa çok makbule geçer :)

wsxwsx

Isınma , giriş çıkış arasındaki gerilim farkına ve çekilen akıma bağlıdır.  
ve bu parametreler değişmedikçe entegreniz ısınacaktır. Kullanacağınız regülatör  smps değilse, aşağı yukarı ortaya çıkacak ısı da hep aynıdır.

Bu kılıf için soğutmak için izlenecek yol, pcbdeki yüzeyi genişletmek olabilir.

mezire

peki  hangi  smps  yi tavsiye edersiniz.

devrenin çekeceği akım 250-300mA civarı.

CaFFeiNe

LM2575 kullanabilirsin

mezire

evet normalde onu kullanıyorum ama yer darlığı nedeni ile şimdi kullanamıyorum . bobin kullanmadan yapmam gerek. devredeki parçalar smd tip.   bobinin smdsini bulmak biraz zor.

POWER

giriş gerilimi 8-9v olursa söylediğin akımlarda ısınmaz.Giriş gerilimi yüksek galiba.
TB6BKG

mezire

12v- 15  arası...

forumda bayağıo araştırdım bu konuyu ama tatmin edici bir cevap bulamadım bu soruna.  

150mA gibi küçük bir akımda ısınmayan bir eleman yokmu ? yada bunun devresi.  illaki kocaman  kutularda  büyük devrelermi yapacağız hep :)

yokmu lm2575 in bobinsiz kullanılan alternatifi

wsxwsx

Alternatifi var. devrede asıl olarak 5 voltla beslenen nedir? ona bakacaksınız. mesela pic ve bir kaç entegre mi ? sadece onları 5 voltla besleyin.  bunların hepsi 150mA gibi bir akım gerektiriyor mu?

Başka bir yerde sorun var gibi. 5 voıt 150mA  gerçekten gerekmiyor olma ihtimali var

xenix

DPAK kılıf kullanıyorsunuz, soğutucu kısmın baskı devreye lehimlendiği yeri geniş tutun, ısıyı rahat atacaktır. 12 besleme ve 150mA akım için 1,05W kayıp var. Küçük bir bakır alanına lehimleseniz bile Rth değeri 40°C/W oluyor.
www.irf.com/technical-info/whitepaper/thermalpcim02.pdf

1W da 40C sıcaklık artışı olur, ortam sıcaklığı 40°C olsa junction sıcaklığı 80°C olur, yani hiç problem değil.

PCB üzerinde 1 inch kare (25,4mm*25,4mm) bakıra lehimleseniz Rth 20°C/W oluyormuş, sıcaklık artışı 20°C olacak.

7805 D-PAK ile devam edin bence.

hoguz

MC34063 kullanabilirsin.

mezire

elemanların çektiği akım değerleri.

LPC23xx  = 60mA  (programlı halde)
Sn75176  = 30mA
led ve diğer parçalar = 30mA

toplam = 120mA

Lpc 23xx serisi işlemciler programsız 30mA çekiyor . yüklediğiniz yazılıma görede 30mA civarı daha artıyor.

LD1085 elemanını takmayı düşünüyorum. bakalım o nasıl ısınacak. piyasada bulabilirsem.

cevaplar için arkadaşlara teşekkürler. sanırım biraz daha araştırma yapmak lazım. küçük devrelerde ısınma olunca kutuda ısınıyor. pek hoş olmuyor.

xenix

Bütün lineer regülatörler (Vin-Vout)×I gücünde ısınırlar, yani aynı ısınırlar. Başka bir lineer regülatörü denemene hiç gerek yok.

Anahtarlamalı veya lineer güç kaynağı arasında seçimini yapmalısın.

aslan_korhan

2 Adet 7805 kullan. Hatta 2 adet 78L05ACM ( SMD 8 pin ) olandan  kullanabilirsin. 1 Tane bile yeter aslında.
Ben 13.2V giriş verdiğimde ve yaklaşık 100mA çektiğimde bir ısı oluşuyor ama hiç bundan dolayı bir sorun ile karşılaşmadım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.