beslemedeki kondansatörü boşaltmak

Başlatan AKP, 29 Ağustos 2009, 17:33:05

AKP

herkese iyi günler dilerim

picli bir devrenin beslemesindeki kondansatörü(220uF) fişi çektiğim andan itibaren boşaltmam gerekiyor bunun için direnç düşündüm fakat kaç ohm olabilir?

ve kondansatöre paralelmi bağlamalıyım?

terspolarma

Evet paralel bağlanacak(bleeder resistor). RC zaman sabitinden hesabı yapılır.

wsxwsx

terspolarma

Elektronik tamamen hesap işidir. Ezbere iş yapanlar için hesaba gerek yok tabi.

AKP

teşekkürler arkadaşlar,

peki normal kullandığımız direnç olur mu yoksa watlı direnç mi olmalı?

wsxwsx hocam siz bu değerleri 5V için mi söylediniz yani pic kullanacağımı söylediğim için mi?

terspolarma

220uF 5V değerleri için;

1K direnç kullanırsan;

Zaman sabiti t=RC=0.2 saniyedir. 5t süre sonunda kondansatörün tamamen boşaldığı kabul edilirse 0.2x5 = 1 saniye sonra kond. boşalmış olur.

Bu değerler için 1/4 W direnç yeterlidir.

wsxwsx

Normal çeyrek wat direnç  yeterli.(hesaplamadım. gerek yok)

Arkadaş hesap kitap işi demiş ama, ortada heasplanacak bir veri yok. yani siz bir şey bildirmemişsiniz.  Besleme kesildikten sonra bir iş yapılacak mı? meselea son veriler eproma yazılacak mı? bunun gibi detaylar önemli. Eğer  besleme kesildikten sonra yapılması gereken bir iş varsa, picin bu işleri bitirmesine yetecek kadar enerji depolanmalı. Direnci buna göre  hesaplamalısınız.  

Bildirmediğinize göre öyle bir sorununuz yok. farkında değilsiniz. hesaba da gerek yok. 10 k takın yeter.  beslemeyi kesince bu bildirdiğiniz kondansatör 1-2 sn içinde tamamen boşalacaktır.

Arkadaş hesap demiş neye göre hesap edecek çok merak ettim. pic bu işlemleri yaparken sabit bir akımmı çekiyor? hayır. her komutun çektiği akım bile farklı.

Besleme kesildikten sonra bir iş yapılacaksa, sonunda hesapladığınız sürenin ve direncin  doğru olmadığıunı görecek ve yeteri kadar büyük bir kondansatör ve direnç kullanacaksınız. hesapladığınız değerler her zaman gerçekle bağdaşmaz.  Mutlaka denenmesi gerek. şimdi arkadaş hemen kondansatörde biriken enerjinin formulünü buraya yazar. ama boşuna.  joule, wat sn bilmemne. ne hesaplarsanız hesaplayın. takacağınız direnç ve kondansatör bulabildiğiniz elinizde olan yeteri kadar büyük değerler olucektir

Başka önemli konu da arkasdaşın hesapladığı saniyenin gerçekle alakası olmayışıdır. çünkü devrede sadece direnç yok. pic de akım çeker.

terspolarma

Evet arkadaş başta belirtmediği için ben de ilk mesajımda sadece nasıl yapılacağını söylemekle yetindim.

0.2 saniye meselesine gelince bu sadece dirençle kond. için geçerlidir. Bunu not düşecektim ama gerek görmemiştim. Meğer yazmam gerekiyormuş.

wsxwsx

Evet  detayları denemeden kestiremiyoruz.

AKP

Alıntı yapılan: "terspolarma"220uF 5V değerleri için;

1K direnç kullanırsan;

Zaman sabiti t=RC=0.2 saniyedir. 5t süre sonunda kondansatörün tamamen boşaldığı kabul edilirse 0.2x5 = 1 saniye sonra kond. boşalmış olur.

Bu değerler için 1/4 W direnç yeterlidir.
teşekkürker sizi anladım ben sadece besleme dedim pici göz önüne almadım ama picli devre olacağını dedim.

fakat şu hesapta;

220u ve 5v için 1k kullanırsak
1k/5v=0.2s
0.2s*5v=1sn demişsiniz.

burada voltajı göz önüne almışsınız kapasitenin hiçbir önemi yok diye düşünüyorum bu nasıl olacak? :roll: demek istediğim kapasite değişince hesap yine aynı olacak.

bir soru daha var bu da aklımı kurcalıyor.

5v ta 1ohm luk bir direnç bağlasak kısa devre olur mu yani picin çalışmasını engellermi

terspolarma

Voltaj değeri direnç üzerinden geçecek olan akımda etkili. t=RC zaman sabiti(s) direncin değeriyle (R,ohm) , kapasite değeririnin(C , farad) çarpımıdır.

0.2x5 = 1 s eşitliğindeki 5 bir çarpandır. 5V değil !

t = R*C = 1000*220*10^-6 = 0.2s

Eğer çok küçük değerli bir direnç takarsanız kond. daha çabuk boşalır ama gereksiz yere devre çalışır halde iken beslemeden daha fazla akım çekilmesine ve direncin daha fazla ısınmasına neden olur. 1 ohm takarsanız 5V luk kaynaktan sadece direnç kendisi 5 amper akım çeker.

wsxwsx

AKP arkadaş,

10k..100k arası bir direnç  takın.  1k ..10k arası da takılabilir.  hatta 470 ohm, 1k, 2.2k da olur.  3.3 k, 4k7, 33k, 82k, 68k... 1Mohm hepsi olur.  

burada büyütecek bir durum yok.  10 k direnç takın. asıl işinize odaklanın. pic programı mı yazacaksınız ne yapacaksınız onla uğraşın. gereksiz bir konuya odaklanmışsınız.
kapasite değişince beğendiğiniz bir direnci takın fark etmez. direnci değiştirmesieniz de olur.  10k direnci 220uF ile veya 1000uF kondansatör ile de kullanırsınız.

Sizin uygulamada bu direnç. fark etmez. çünkü 1ohm taksak olur mu demişsiniz. Devre detayları hakkında biraz bilgi veriyor. Yürüyen ışık devresi, led yakıp söndürme devresi gibi hobi amaçlı bir devre olsa gerek. endüstriyel uygulamalar, askeri amaçlı devreler gibi bir şey değil.

terspolarma

Pic programlamadan önce temel konuların anlaşılması gerekir.

erhanbabal

filtre olarak regüle entegresinin çıkışına 1 mf kondansaör ripplar içinde entegre ayağı ve kesişme noktalarına 100 NF kondansatör bağlaman yeterli paralel bağlayacağın direncin devreden güç haryacağını göz önünde bulundur bence

AKP