DS18B20

Başlatan Ankaralı, 31 Ağustos 2009, 21:45:50

Ankaralı

Bir su kazanı var bunun içerisindeki suyun sıcaklığını ds18b20 ile nasıl ölçebilirim...

Teşekkürler .Hayırlı akşamlar...
@ NEXYS2

Okan AKÇA

ds 18b20nin üzerine lak  dokerek  izalasyon sagladıktan sonra  ds 1820 ölcüm aralıklarında olcüm yapabilirsin

Murat Mert

Sn.QarizmaCocuq
Ds 18b20 ile ölçme sistemimi yoksa kazana nasıl bağlanırmı?
Kazan bağlanısı için anlatayım ben kullanımımda kazanı delip 1/2" maşon kaynattırdım ona göre sarı metalden ekek dişli ve stoplu nipel yaptırdım. Bu kazana 8-10 cm giriyor ortasındanda ds1820 girecek kadar deldirtim ds yi içine soktum sıcak silikon ile tutturdum olay tamam.
mert07

OG

Alıntı yapılan: "mert07"
Ds 18b20 ile ölçme sistemimi yoksa kazana nasıl bağlanırmı?
Kazan bağlanısı için anlatayım ben kullanımımda kazanı delip 1/2" maşon kaynattırdım ona göre sarı metalden ekek dişli ve stoplu nipel yaptırdım. Bu kazana 8-10 cm giriyor ortasındanda ds1820 girecek kadar deldirtim ds yi içine soktum sıcak silikon ile tutturdum olay tamam.
Bu uygulamayı çok yerde gördüm, problemsiz kullanıyorlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "mert07"Sn.QarizmaCocuq

kazanı delip 1/2" maşon kaynattırdım ona göre sarı metalden ekek dişli ve stoplu nipel yaptırdım. Bu kazana 8-10 cm giriyor ortasındanda ds1820 girecek kadar deldirtim ds yi içine soktum sıcak silikon ile tutturdum olay tamam.
[/b]

Sn.Mert07
Bu maşon nedir sarı metal nedir ben tam anlayamadım yada bu dediklerinizi yapan yerler varmı?Kusura bakmayın cahilliğime verin  8)

@cyclone hocam bu lak denen şey 98 derece sıcaklıkta ve kireçden falan etkilenmez demi?
@ NEXYS2

mir_as82

Arkadaşım maşon nipel gibi kavramları görmeden anlamazsın. Eğer karaköye gidersen bu malzemeleri bulursun. oradada yaptırabilirsin. İstersen sana malzemecileri tarif ederim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "OG"

Maşon bu mudur?

@miras
hocam genede her ihtimale karşılık siz tarifleri yazınız...
@ NEXYS2

KAZIMUGUR

Manşon : İçi dişli boru ek parçası , dişli (dışı) boruları eklemek için kullanılır.

Nipel   : İki ucu dişli (dışı) , ortası anahtarla çevirmek için altı köşe , ek parçası.Vana türü şeylerin (içi dişli) bağlantısında kullanılır.

1/2" ...2"  inç -parmak .... 25,4 mm = 1 " (inç) genelde boru iç çapı için...

Karaköy e gerek yok , suyu olan her evde bulunurlar. :)

Sarı metal = Bakır , prinç , sarı , bronz ... bakırın , kalay kurşun gibi metallerle yaptığı bileşiklerin oranına ve cinsine göde adları...Genelde sarı renkliler.Kolay işlenirler , kolay kolay paslanmazlar...

Housing ve ya yuva yaptırdım , daha doğru bir tanım.[

emrahmrcn

Alıntı yapılan: "FxDev"Ya o mu :D
Onu biliyorum zaten, ben bunu arabalardaki motor sıcaklığını ölçen sensörlerden sandım...

Merhaba onun adıda Sıcaklık Müşür'ü:)
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

KAZIMUGUR

Müşür değil müş'ir .  :)

Müşir :(alıntı)
Emreden, işaret eden, bildiren. * Mareşal. En büyük ünvanı taşıyan asker. Silâhlı kuvvetlerde, kaide olarak barış zamanında orgeneral rütbesine kadar terfi etmek mümkündür. Mareşal rütbesi, ancak muharebe sırasında ve bir meydan muharebesi kazanmış olan generallere verilir. Asıl vazifesi ordu kumandanlığı olan müşirlerden, eskiden valiliklerde, bakanlıklarda bulunanlar olduğu gibi Sadrazam olanlar da vardı.  :roll:

mir_as82

arkadaşlar nipelin dışında dişler vardır. bir silindir düşün o silindirin dışına çeşitli adımlarda ve kalınlıkta dişler açılır. Maşonda ise tam tersidir. Altıgen, dörtgen, silindirik malzemelerin içine diş açılır. Nipel maşonun içine geçer.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "FxDev"Peki sıcaklık müşiri nasıl çalışır?
Usta en iyi sana, sanayici abiler anlatır bunu  :twisted:

Karaköye gerek yok aklıma koçtaş geldi belki orlardan hurda bişeyler bulurum  :roll:
@ NEXYS2

Ankaralı

Bu müşir hararet arttığında fanı devreye sokan eleman değilmiydi? Farklı şeyler hakkında konuşmayalımda  :lol:
@ NEXYS2

Klein

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Müşür değil müş'ir .  :)

Müşir :(alıntı)
Emreden, işaret eden, bildiren. * Mareşal. En büyük ünvanı taşıyan asker. Silâhlı kuvvetlerde, kaide olarak barış zamanında orgeneral rütbesine kadar terfi etmek mümkündür. Mareşal rütbesi, ancak muharebe sırasında ve bir meydan muharebesi kazanmış olan generallere verilir. Asıl vazifesi ordu kumandanlığı olan müşirlerden, eskiden valiliklerde, bakanlıklarda bulunanlar olduğu gibi Sadrazam olanlar da vardı.  :roll:

Yok hocam müşür. aslında müşür de değil "mesure". Genelde otomotiv sektöründe kullanılan bir terim ta da tabir. Otomobillerin şemalarında "measure" şeklinde geçmektedir. okunuşu "mijır" gibi olduğundan zaman içinde "müşür" şekline dönüşmüştür.  
Araca göre değişmekle birlikte , analog kadranlı araçlar gazlı müşür (gazlı termometre" kullanır. Yeni araçlarda pt100, ntc,ptc gibi elemanlar kullanılmaktadır.