Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Sesli yanıt sistemi

Başlatan mkaratekin, 30 Aralık 2003, 21:12:10

mkaratekin

Arkadaşlar ben amatörce sesli yanıt sistemleri ile ugraşmak istiyorum
bana yardımcı olacak yurdum

insanlarından bilgi bekliyorum.
şimdiden ilginize teşekkur ederim ENGÜZEL GÜNLER BİZİMLE OLSUN.!!!!

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin

"mkaratekin"  ;)

Arkadaşım "sesli yanıt sistemleri" derken tam olarak neden bahsettiğini açıklar mısın? Acaba telefon ile uzaktan bilgi amaçlı

telesekreter gibi sistemlerden mi bahsediyorsun, yoksa ses ile kumanda edilen elektronik cihazların nasıl çalıştığını mı merak ediyorsun?

Ayrıntılı bilgi verirsen sanırım daha çok yardımcı

oluruz. Yani, mesela sadece yabancı kaynaklı bir site adresi versek yeterli olur mu?

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mkaratekin

Hoşbulduk .Sesli yanıt sistemleri derken benim kastım Robot sistemler yani(iyigunler picprojeye hoşgeidiniz aradıgınız

abonenin dahili numarasını biliyorsanız tuşlayın ve op yardımı icin bekleyin) gibi telefon hattını acan ve arayan,ın aradıgına ulaştıran sistemlerden bahsetmiştim  ve yerli kaynak olursa sevinirim

ilginize teşekkur ederim.

otm

Merhaba.
Sözünü ettiğin sesli yanıt sistemleri santrallerde kullanılan devreler sanırım.Bu konuda alcatelin 4610 ve sys firmasının sistemleri var..ama bunlar çok pahalı ve profesyonel sistemler.tam olarak ne yapmak istediğini belirtirmisin.

salim ALTIN

merhaba.
isd firmasının ses chipleri var (The ISD1510, the first chip in the six to 20 second product line, is a 10-second, single-chip voice record and playback device offering natural sound )

http://www.mit.edu/afs/sipb.mit.edu/contrib/doc/DigiKey/SECTB.pdf
Bak buradan fiyatlarıda var.

Bir sürü model de var aynı zamanda..
http://www.winbond.com/e-winbondhtm/partner/b_2_a_4_b.htm

http://www.winbond.com/s-winbondhtm/partner/PDFresult.asp?Pname=903
özellikle son linkte 88 sayfalık bir pdf var. bunun 12 ci sayfasındaki diagram yapmak istediğin işin diagramı.
Ben 5 yıl önce bu entegreyi getirtmiştim. ama farklı bir uygulama için. halen çalışıyor ve 3,5 yıldır aynı ses yüklü.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşlar bu konu sanırım fazla ilgi çekici gelmedi insanlara ama şimdi banada lazım oldu. :D
bendeki chip i buldum. isd1510 ama bu buton kontrollü. bana ise pic ile adres bölgelerini kontrol edebileceğim yani aynı kelimeyi istediğim kadar söyletebileceğim modeli lazım. daha henüz piyasa araştırmasına başlamadım. Kullanan oldumu bunlardan.
Lunaparktaki bir cihaz için lazım olacak on -  onbeş tane.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

peko

Banada lazıımmmm.... :o
Ben kayıt yapıyorum ama ses yükseltilince çok kötü çıkıyor.
Nasıl bir devre ile kayıt yapayımki kalite en iyi derecede olsun ?
Okula zil sesi yapıcam :D  sevinsin çocukcağızlar..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

kesmez

bu isd ler yerine i2c eeprom lardan birkaç tane kullamayı deneyen oldumu.. 24lc256 mesela.. hem böylece kelimeleri ayrı ayrı çağırabiliriz..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

salim ALTIN

merhaba.
eeprom değil ama normal eprom denedim. :D  7 yıl önce. ;)
Bilgisayara taktığınız ses kartı var ya. o kart ile ses kaydı yapılır. yaparkende hangi frekansta örnekleme yapacağınızı ayarlamanız gerekir. Yaptığınız örnekleme frekansı ses kalitenizi belirlerken aynı ses dosyasının uzunluğunu da etkiler. dolayısı ile hesap yapar iseniz 8Khz örnek frekansında saniyede 8 kbayt dosya oluşur. Almış olduğunuz datayı eeprom yada normal eproma kayıt ederseniz , hangi frekansta kayıt yaptıysanız o frekansta adresleme yapmanız lazım ki ses aynen kayıt yaptığınız şekilde çıksın. 0 adresten son adrese kadar bu frekansta epromu çalıştırıp sesi çıkışa verirsiniz.
örnekleme frekansının yükseltilmesi ses kalitesini arttırır şüphesiz. fakat datanın boyunuda büyütür.
Ben epromdan normal ses almıştım. hatta rahatlıkla sesin sahibini tanıyabilecek kadar net.
şu aygaz cıngılları vardı ya.
Ama şimdi eeprom fiyatına hazır enteğreler var. Bunlar şimdi bana da lazım. Türkiyede satılan yer bilen varsa bildirirseniz sevinirim.

kesmez

isd türündeki entegreler 10$ civarı diye biliyorum.. Fakat bir arkadaş bunları daha ucuza satan bir yer olduğunu söylemişti fakat ilgilenmemiştim.. Banada mantıklı geldi çinliler şarkı söyleyen oyuncak araba yapıp 10 milyona sattığına göre heralde bu entegreleri ucuza mal etmenin bir yolu vardır..
arkadaştan öğrenebilirsem buraya yazarım..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

salim ALTIN

merhaba.
arkadaşlar ses chip i isd2560 ile 60 saniye ses kaydı yapılabiliniyor. bunun 75 , 90 ,ve 120 sn lik olanlarıda var.
Bu entegrenin türkiye satıcısı ARROW olarak görünüyor. Arrow dan malzeme alan kim var bord da . bana 100 adet lazım. ben henüz müşterileri değilim de bir fiyat ve teslim süresi sorabilirmisiniz.?
isd25120 Dip kılıf veya soic olabilir. paket miktarı farklı ise 120 de olabilir.

otm

Merhaba
Hocam ben arrowdan zaman zaman yurtdışından malzeme getirtiyorum.istersen senin için fiyat zaman ve miktar araştırabilirim.ancak dediğin miktarlar olmayabilir.yani sen 120 desen o 46 adet olabilir, 3000 adette.sanırım yurtdışından paket miktarlarını baz alıyorlar ve bunları parçalamıyorlar.

salim ALTIN

merhaba.
İşte o miktarlar ve fiyatları bilmem lazım. Minimum paket miktarı, teslim süresi ve fiyat. Eğer çalışıyorsan problemin olmaz ama ben iki defa teklif istedim doğru dürüst cevap alamadım. Yardımın olursa sevinirim. Olmazsa da eskiden arrow da çalışmış olan birinden yardım isteyeceğim yarın.
Teşekkürler.

otm

Arrowdaki arkadaşa bildirdim.bakıp bana geri dönecek.

otm

Merhaba
Hocam cevap hemen geldi.
paket:15
siparis miktari:210 adet
teslim tarihi: 25-01-2004
birim fiyat: 6,2usd+kdv
aynen yukardaki gibi gelen cevap.Ama 210 adet senin için fazla ise karaköyde selanik pasajında bir arkadaşım var ondan bir tane bile alabilirsin.
kolay gelsin iyi çalışmalar.