220 AC MOTOR AKIMI ÖLÇME

Başlatan EGEHAYDAR, 04 Eylül 2009, 21:19:19

EGEHAYDAR

220 AC 0,5 KW bir motorun çektiği akımı PIC ile ölçmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
TOPLUMA FAYDALI OLMAK İSTİYORSAN DOĞRU BİLDİĞİNİ PAYLAŞ.

Okan AKÇA

akın trafosu kallanabilirsin

EGEHAYDAR

hazır satılan akım trafoları büyük ebatlı ve yüksek amperlere göre yapılmış.Bana daha hassas ölçüm yapabilecek bir uygulama lazım.

drmp

akım trafosu kullanmalısın altternatifleri olabilir ama piyasada küçük boyutlu akım trafolarıda bulunmaktadır  hemde voltaj çıkışlı  adınıve markasını  daha sonra yazarım şu an hatırlamıyorum

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: "EGEHAYDAR"220 AC 0,5 KW bir motorun çektiği akımı PIC ile ölçmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
hiç picle uğraşma. Al basit bir ölçü aleti gerekli güçlendirmeleri yap çalıştır.10 ampere kadar ölç.
Zaten motorun devrine ulaştığında en fazla 3 amper akım çeker. kalkış sırasında 10 amperden fazla çekebileceği için belki ölçü aleti bir kaç saniye göstermez .buda çok önemli değildir herhalde.
Tabi yapmak istediğin şey ticari ise bunları yapabilirsin. Hem zaman dan hemde maliyetten tasarruf edersin.
ego=1/Knowledge

EGEHAYDAR

Benim amacım sadece akım ölçmek değil.Mesela motor sıkıştığında çektiği akım yükselecek ona görede set değerleri var.Bu set değerlerine göre başka işlemler yapacak.Onun için .Onun için PIC kullanmam lazım.

dombilik

Yanlış hatırlamıyorsam MAXIM de böyle bir chip vardı.Ama ismini hatırlayamadım.Akım trafosundan gelen değere göre çıkışında 4-20 mA DC veriyordu.Geri kalan kısmıda PIC ile sorun olmayacaktır.Bir araştır istersen...
Ama biraz pahalı ve kalite bir çözüm ise Akım trafosu çıkışında Phoneix in çeviricilerini kullanıp (veya başka marka) yine aynı 4-20 mA DC yi alıp kullanabilirsin..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

xenix

En ekonomik ve en mantıklı çözüm akım trafosu kullanmak. Eğer devreden 1-2 tane yapıcaksan kendin de sarabilirsin:
https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=175222#175222

ipek

Karaköy'den hazır sensor alabilirsin

LTS25NP bu tek besleme tipi ac ölçermi bilmiyorum

LA25P LA55P Lem marka ac dc ölçebiliyor +-15 volt istiyor..

xenix

LTS25 5V ile besleniyor, ±80A ölçebiliyor. Hiç akım olmadığında 2,5V çıkış veriyor, dolayısıyla AC ölçer.

LEM gibi Hall-Effect akım sensörleri AC+DC akım ölçebiliyorlar, band genişlikleri de yüksek. Sadece düşük frekans AC akım ölçülecek bir uygulamada biraz lüks kalırlar.

Akım trafosu sadece AC akım ölçer, DC akımı ölçemez, AC+DC akım görünce de AC kısmını yanlış ölçmeye başlar. Ama bu uygulama için akım trafosu yeterli gibi.

EGEHAYDAR

Peki arkadaşlar motora seri olarak 1 OHM 10 w bir direnç bağlasam ve bundan okuduğum voltaja göre işlem yapsam randımanlı bir sonuç alabilirmiyim?

krian

skop ile motor çalışırken şebeke ölçümü yaparsan bunun pek parlak fikir olmadıgını göreceksin.

kemalguler

7840 isimli entegreyi kullanabilirsiniz. Şönt üzerinden bilgi alıp akımla orantılı referans değeri alabilirsiniz.Kolay gelsin.

EGEHAYDAR

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Devreye seri olarak direnç bağladım.Sorunu bu şekilde çözdüm.
Amacım akımı hassas olarak okumaktan ziyade motor sıkıştığında
benim bunu anlamamı sağlayacak bir düzenekti.

thenoone

selam yardımcı olur mu bilmiyorum ama bende allegronun hall efect sensor kartları var bunun la çok hassas ölçümler yapabilirsin.
arzu edersen gönderirim.