regüle devresinden doğru değerleri alamıyorum.

Başlatan learner, 06 Eylül 2009, 16:16:51

learner

12 volt simetrik trafodan +12,+5,-12-5 volt değerleri almak için 7812,7805,7912,7905 ler ile devre kurdum. soğutucuları var.

devre bunun gibi

ama çıkışlardan 0,2v daha az alıyorum (+5v yerine +4,8v)

Neden böyle oluyor?

timpati

4 IC'nin de bozuk (üretim hatalı) olacağını düşünemeyeceğimiz için bence ölçü aletinizi değiştirin.
why mr. anderson, why ?

learner

timpati

bazı kaynaklar, bu tip regüle IC'lerinin doğru çalışması için çıkışa bir yük bağlamak gerektiğini söyler, yani boşta kalmasın. örneğin seri dirençli bir led bağlayın; böylece en azından 10-20mA kadar bir akım çekmiş olursunuz. bir de bu işlemden sonra deneyip ölçün bakalım.
why mr. anderson, why ?

hasangurlek

Alıntı yapılan: "learner"ama çıkışlardan 0,2v daha az alıyorum (+5v yerine +4,8v)

Gayet normal değerler, kullandığınız regülelerin datasheet lerinde min/max değerler yazılıdır. 7805 için VOUTmin=4.8 volt, VOUTmax=5.2 volt Tam voltaj değerlerini elde etmek istiyorsanız lm317 türü ayarlı regüle kullanabilirsiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

drmp

böyle bir güç kaynağı için pc'nin power supply 'ni kullanabilirsin aradığın voltajlar var

learner

Alıntı yapılan: "hasangurlek"
Alıntı yapılan: "learner"ama çıkışlardan 0,2v daha az alıyorum (+5v yerine +4,8v)

Gayet normal değerler, kullandığınız regülelerin datasheet lerinde min/max değerler yazılıdır. 7805 için VOUTmin=4.8 volt, VOUTmax=5.2 volt Tam voltaj değerlerini elde etmek istiyorsanız lm317 türü ayarlı regüle kullanabilirsiniz.

Ben +5v ta bir pic devresi bağladım. Adc kullandığım için doğru değerler alamıyorum. Acaba 7805 i değiştirmemin bir anlamı olur mu?

hasangurlek

Alıntı yapılan: "learner"
Alıntı yapılan: "hasangurlek"

Ben +5v ta bir pic devresi bağladım. Adc kullandığım için doğru değerler alamıyorum. Acaba 7805 i değiştirmemin bir anlamı olur mu?

ADC için besleme voltajının stabil ve analog değerin gürültüsüz olması önemlidir. Besleme voltajının 4.8 veya 5.2 volt olması ve vref+ olarak kullanılması durumunda dijital değerde değişmeye sebep olur ki 10 bitlik bir dönüşümde ; 4800mv/1024=4,6875mv aralıkta, 5200mv/1024=5,0781mv aralıkta ölçüm yapılır. Ancak her ölçüm aynı sonuçları vereceğinden ve sonuçlar aynı değere göre oluşacağından hiç bir şey farketmez. Yani ölçtüğünüz voltaj 1500mv ve vref+ nız 4800mv ise her ölçümde 1024/4800*1500=320 değerini elde edersiniz. Eğer sabit değerlerle aynı sonuçları alamıyorsanız ya beslemeniz yada analog sinyalinizde farklılıklar oluşmuştur. Fazla akım çekmiyorsanız 7805 işinizi rahatlıkla görür, analog sinyalde istenmeyen gürültüler var ise ADC girişinde low pass filtre problemi çözer.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

İlave olarak C11 1uf ve C12 100nf ise C11 in değerini artırın. C12 yi ADC ölçümü yaptığınız mcu'in besleme girişine en uzak 1cm içinde kullanın. C9,10,13,14 hakkında ise 12 volt çıkışlarında zaten mevcut kapasite var bu yüzden gereksizler.

learner