Led ekran sürücüsü(HD44780 tipinde)

Başlatan Andromeda, 08 Eylül 2009, 21:49:45

Andromeda

HD44780 gibi kendi karakterleri olan ama ledleri sürebileceğim
bir entegre varmı acaba.
HD44780 ledler ile çalışmıyor yanlış bilmiyorsam.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektromer

Merhaba,
MAXIM'in MAX7219 ve MAX7221 entegrelerini incelemeni öneririm.
Aklımda yanlış kalmadıysa işini görebilir.
En azından 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E ve F karakterleri için.

Saygılarımla....
Her şey gönlünüzce olsun..

Andromeda

Teşekkürler.
datasheet e kısaca göz gezdirdim.
Fakat bana HD44780 tipinde bir entegre lazım.
Belkide böyle bir entegre yok.Bu kayan yazıları ayrı devrelerle yada
hafızalara karekterleri kendimiz yüklememiz gerekiyor belki.
geniş hafızalı bir PIC ile yapmam gerekecek sanırım.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

CaFFeiNe

böyle bir entegreyi kayan yazı yapmak için arıyorsan işini görmezdi sanırım çünkü HD44780 ile karakter karakter kaydırma işlemi yapabilirsin, pixel pixel değil

elektromer

Alıntı yapılan: "elek"Teşekkürler.
datasheet e kısaca göz gezdirdim.
Fakat bana HD44780 tipinde bir entegre lazım.
Belkide böyle bir entegre yok.Bu kayan yazıları ayrı devrelerle yada
hafızalara karekterleri kendimiz yüklememiz gerekiyor belki.
geniş hafızalı bir PIC ile yapmam gerekecek sanırım.

Merhaba,
Amacın kayan yazı projesi ise,
yukarıda sözünü ettiğim 2 entegrenin her biri tek başına 8X8 dotmatrix display sürebilme yeteneğine sahip. Ayrıca parlaklık vs gibi ayarlarıda var.

Karakter üretmeye gelince, aradığın tarzda bir entegre olduğunu sanmıyorum.
2 şekilde yapabilirsin.
1. Dediğin gibi yüksek kapasiteli bir PIC ile,
2. EPROM veya EEPROM (tercihen Paralel data ve adresli) kullanarak karakterlerini tanımlayabilirsin.

2. yolu seçersen, PIC'ten sadece adres seçimi yaparak hazır karakterleri onlardan alabilirsin. Ayrıca sana esneklikte oluşturur.

İyi çalışmalar...

Andromeda

Bu durum görsel açıdan olumlumu yoksa olumsuz mu ?
Sanki daha iyi olur gibime geliyor.

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"böyle bir entegreyi kayan yazı yapmak için arıyorsan işini görmezdi sanırım çünkü HD44780 ile karakter karakter kaydırma işlemi yapabilirsin, pixel pixel değil

elektromer

Alıntı yapılan: "elek"Bu durum görsel açıdan olumlumu yoksa olumsuz mu ?
Sanki daha iyi olur gibime geliyor.

Merhaba,
Bu ifadeni tam anlamamakla beraber, değerlendirmeye çalışayım.
Yukarıda sözünü ettiğim entegrelerden uygun olanı kullanacak olursan,
Avantajlarına gelince,

Standart Kayan yazı projelerinde ekranda bir görüntü elde etmek için sürekli tarama yapmak zorundasın. Oysa bu entegreler 64 bit bilgiyi (8x8) kendi RAM'inde korudukları ve tarama hız ayarları bağımsız yapılabildiği için, Sabit yazılarda çok büyük avantaj sağlar. Siz veriyi entegreye gönderirsiniz işiniz bir sonraki veri gönderimine kadar biter.

Siz işlemcinize başka işlemler yaptırabilirsiniz.

Yine bilinen kayan yazı mantığında titreşimsiz bir görüntü elde etmek için 8 satırın her birini saniyede en az 25'şer kere tarama yaptırmanız gerekir. Buda saniyede 200 tarama demektir. Her satır taraması arasında kalan süre 5 mili saniye olmak zorundadır. Yapmanız gereken diğer işlemleri ledlere gönderilecek veriyi aktardıktan sonra 5 mili saniyeden arta kalan zamana sığdırmak zorunda kalacaksınız.

Dediğim gibi, yazınız sabitse, verileri yukarıdaki entegrelere gönderdikten sonra bir sonraki yazı değişimine kadar işlemciniz özgür olacaktır.

Yazıyı kaydırsanız bile, bir sütündan diğer sütuna geçiş süresini 100 mili saniye kabul edersek, Bu her hangi bir karakterin 10 sütun sağa veya sola kayması (Yazılımcının istediği yöne) 1 saniyelik zaman demektir. Bu durumda dahi ledlerle işiniz her 100 mili saniyede gerçekleşeceğinden yine yeteri kadar zaman kalacaktır.

dezavantajlarına gelince,
Öncelikle maliyet açısından MAXIM entegreleri pahalıya gelecektir.

Başkada bir dezavantaj göremiyorum.

Unutmadan, yukarıda sözünü ettiğim entegreler ile 8 Adet 7 segment displayi toplam 8 hat ile mültiplex olarak sürebilirsiniz. Decimal Mod olarakta çalıştırılabildiğinden siz sadece sayıların binary karşılıklarını göndermeniz yeterlidir.

Harici olarak yanlış hatırlamıyorsam 1 adet direnç kullanır. Buna rağmen farklı segment sayılarının ışıldadığı durumlarda parlaklıklar arasında dengesizlik yaşanmaz...

Saygılarımla...

NOT: MAXIM özel olarak reklam yaptırmak istese bu kadar yaptıramazdı herhalde...:)

aslan_korhan

MAX6955'i de bir incele istersen. İşine yarayabilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

papylon

Eğer yapmak istediğin şey hobi amaçlı ise HD44780 veya  herhangi bir LCD'nin Display'ini söküp, Dot Matrix LED Display'ini Buffer ile sürebilirsin.

Bu şekilde uzun zaman önce deneyip çalıştırmıştım. Yanılmıyorsam invert buffer ile olması gerekiyordu. HD44780'nin datashhet'ine bakmak gerek.

Fakat bu birproje ise maliyet, zaman ve boyut açısından pek de akıllıca sayılmaz.

Andromeda

cevaplar için sağolun.
@elektromer
görsel açıdan dediğim;
karakter karakter kaydırma yaparsak titreme veya başka şeyler
manasında sormuştum,neyse bunu ancak denersek daha iyi görürüz sanırım.

@papylon
hobi amaçlı.
devre sağlıklı çalışmışmıydı?
evet böyle bir sökme ve uydurma  zahmetli olur.
hd44780 in çıkışları AC kare dalgaymış .
aslında ledler kare dalga ile çalışabilir diye düşünüyorum.
bu forumda benzer bir soru sorulmuş aslında.
orada hd44780 in çıkışına bir sürü dönüştürücü takılmasından bahsetmiş bir arkadaş.
https://www.picproje.org/index.php/topic,7096&highlight=hd44780

papylon

Evet @elek, gayet sağlıklı çalışmıştı. Led Display olarak Kingbright'ın TA20-11EWA 5X7 2inch Dotmatrix display'inden 2 adet kullanarak deneme yapmıştım.
X ve Y matrisi için de Buffer olarak DM8196 ile 7404 veya 14 kullanmıştım.

Ayrıca LCD panelin Vo bacağında ki Contrast voltajı için kullandığımız Trimpot ile de oynayarak Ledlerin parlaklığını da ayarlamak mümkün. Tabi Contrast oranı belli bir seviyenin altına düştüğün de buffer lar düzgün olarak tetiklenemediği için Led Display de olması gereken karakterlerden farklı garip şekiller oluşuyor.

Yani contrast'ı sıfıra kadar düşürmek mümkün değil fakat uygun contrast seviyelerinde gayet mükemmel. Sanırım sıfıra kadar düşürmenin de pek bir anlamı yok. :)