2N3055 yerine ne kullanabilirim?

Başlatan aqustic, 22 Eylül 2009, 00:34:46

aqustic

Aşagıda resmini koydugum devrede 2N3055 yerine başka hangi transistörleri kullanabilirim?Devrede 10k lık pot sayesinde ledlerin parlaklıgını azaltıp artırabiliyorum.Dimmer gibi yani.Henüz boarda kurmadım ama simulasyonda 2n3055 yerine TIP122darlington  kullandıgımda pot yardımıyla ledlerin parlaklıgını fazla degiştiremiyorum.Hassasiyet bozuluyor.Bunun sebebi nedir?Transistörün özelliginden mi kaynaklanıyor ve 2N3055 yerine TIP122 kılıfında hangi transistör kullanabilirim?Bi de bu devre uygulamada sorunsuz çalışırmı?

hasangurlek

2N3055 in max 15 amper kollektor akımı vardır, siz max 6 amper çekiyorsanız BD243 (B Serisi Vceo : 80v) işinizi görebilir. Devreniz kaç amper çekiyor ? (Şema yukarıdaki ise  800 ma çeker ve daha basit bir transistör işinizi görür)
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

Cenk_Unur

Darlington transistörlerin iç yapısında 2 transistör olduğu için kazancı daha fazla olduğundan ayarda sorun yaşamışsız. Aradığınız transistörün kılıf tipi TO 220 . Devrenizin çekeceği akıma göre TO 220 tipinde bir seçim yapabilirsiniz.

http://www.ayfastore.com/Urunler.aspx?g=13

Ayrıca similasyonda sorun yaşamıyor olabilirsiniz ama devreyi kurduğunuz anda ışık şiddetini en kısığa getirdiğiniz anda transistörünüz yanıcaktır. Bunun nedeni potu en düşük konuma aldığınızda transistörün beyz emiter akımının artmasıdır. Çünkü beyz emiter arasında bir akım sınırlayıcı eleman yok. Size tavsiyem beyze 100ohm veya 470ohm değerinde  bir direç takmanız ve yükünüzü transistörün kollektörüne değilde emiterine taşımanız olucaktır.

aslan_korhan

Bir tane Mosfet ( IRFZ44 olabilir ) ve PWM kullanabilirsin.
PWM'i bir tane NE555 ile üretebilirsin. Isı probleminde oluşmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

aqustic

cenkun transistörün datasheetinde Ib maksimum 7A gözüküyor.Direnç olmadan transistörün  yanmaması lazım ya.Zaten 60 tane led sürcem

aqustic

Devrede transistör değilde potansiyometre yandı.Ne yapmalıyım arkadaşlar.555 li dimmer mi kurmam gerekir.Pratik olsun diye bunu yapmıştım.Sanırım pot lar çok yüksek akımlara dayanıklı değil ondan yandı.ÜStelik 9 tane led sürmüştüm daha

cetinkaya

ledleri böyle sürsen olmaz mi hem pic ile animasyonda yaparsin. transistorleri kullanarak