Lehimle ilgili bir soru

Başlatan SiVRiSiNEK, 04 Ekim 2009, 10:21:52

SiVRiSiNEK

lehim yaparken havya ucunda biriken lehim aşırı ısıdan çürüyor ve bu lehimi arasıra ıslak süngere silip temizliyoruz

peki lehim potasında sürekli sıcak duran lehim niye çürümüyor?

gevv

oda çürüyor çürüyen tabaka üstte birikir ara sıra temizlenir

SiVRiSiNEK

daha önce hiç lehim potası kullanmadım elinde pota olup kullanan arkadaşlar video koyabilirlermi?

benim gibi birçok arkadaşa faydası olur sanıyorum

camby

Lehim potası genellikle toplu olarak kablo ucu lehimlemede kullanılıyor sanırım, hatta sağlığa oldukça zararlı, içinde sürekli sıcak halde erimiş lehim olduğundan sürekli dumanını soluma durumu oluyor , ortamın dumanını çeken iyi bir havalandırma sistemi ile kullanılması gerekir..
Tabi birde lehim teli deyip geçiyoruz lehimden lehime fark var , benim bu konudaki bilgilerim kulaktan dolma , hiç elektronikçiye gidip de içindeki şu maddenin oranı bilmem kaç olan lehimden istiyorum demedim henüz.. Ustalar daha iyi bilirler..

teknikelektronikci

pota yöntemi maskeli olan tüm pcb lerde smd olmayan bütün malzemeleri ayni anda lehimlemek icin kullanilir havya gibi sürekli duman cikartmiyor cünkü termostat ile uygun kivama gelior ama tabiki ortaya cikan az da olsa bir duman söz konusu var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"pota yöntemi maskeli olan tüm pcb lerde smd olmayan bütün malzemeleri ayni anda lehimlemek icin kullanilir havya gibi sürekli duman cikartmiyor cünkü termostat ile uygun kivama gelior ama tabiki ortaya cikan az da olsa bir duman söz konusu var

youtube ta arama yaptım biraz ama bulamadım
elinde video linki olan yada potası olup bir video koyabilecek varmı?

mcan

Lehim potası olarak reşo ocağı yüksekliği ayarlanabilecek şekilde 3 ayak vede metal bir kap kullanıyorum.Yükseklik reşodaki yakıta ve tecrübeye bağlı 2-3 kez denemek lazım bazen lehimi yakmaya başlıyabiliyor.....Kesinlikle çubuk lehim kullanmanızı öneririrm bulunuyor,elimde var vs diyerek 5 kanallı pastalı lehimleri içine atmayın.Atınca hem çok pislik oluyor hemde günlerce hiç bitmeyen pis bir duman çıkarıyor.Potanın üzerinde biriken yanmış lehimleri,flux reçine pasta kalıntılarınıda selpak peçete ile alıyorum çok basit oluyor .peçeteye mıknatıs gibi yapışıyorlar heleki reçine pasta bunların üstte biriken erimiş hallerini emip geçiyor.Eğerki bir şekilde yere vs. dökülürse sakın telaş etmeyin zemine göre değişebilir fakat 3-4 kere döktüm soğudukdan sonra çekip alıyorum lehimi.Masanın üzerine dökülmüştü sanki yer yere yumurta bulaşmış gibi görünüyordu ancak pek yapışmadığını fark edince baya sevindim.

tyildizak

Hocam, reşo ocağı nasıl birşey, bi resmi var mı?

mcan

Alıntı yapılan: "tyildizak"Hocam, reşo ocağı nasıl birşey, bi resmi var mı?
ocak

1 liracılarda var fiyatıda 2-3 ytl yakıtının şişeside 2.5 ytl

SiVRiSiNEK

@mcan

işlemi gösteren bir video çekip koyman mümkünmü?

peko

:)

Balkonda yada bahçede otururken çaydanlık soğumasın diye kullanıyoruz biz, memnunuz. Potayı ne kadar zamanda ısıtır ki bu ? :?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "