Proton Dersleri

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Ekim 2009, 17:14:39

muhittin_kaplan

bir örnek hazırlamaya çalışayım. ama şimdi iş yerindeyim ve burada Proton Yüklü değil.

Hattusa

s.a.
ustam ilgin için teşekkür ederim. umutla bekliyorum. ve hocam çok oluyorsunuz demezseniz bir konu kafama takıldı.  şöyle ki
bir X değerimiz var (yukarıda ki örnekteki hafızaya aldırdığım adc değeri)
bu X değerine 2 butonla müdahale etmek istiyorum. yani 1' er 1' er 20 ye kadar değer eklemek ve bu X değerimden 1'er 1' er 20 sayı küçültmek, yani matematiksel olarak X+20 ve X-20 değeri elde etmek istiyorum. buraya kadar sorun yok bunları becerebiliyorum. ;D
sorunum şu eklediğim ve çıkardığım sonucu LCD de göstermek yani şöyleki ben LCD ekranımda X+20 ve X-20 değerini değilde sadece 20 değerlerini göstermek istiyorum. yani
bir hassasiyet butonu eklemek ve lcd de değerini görmek istiyorum. ama sadece eklediğim ve çıkardığım değerleri görmek istiyorum.
ACABA diyorum şöyle olabilir mi?
örnek bir yazılımla :

hassasiyet+:
if hass = 1 then A=A+1
if A>20 then A= 20
signal = signal +A
ewrite 10,  [signal]
print at 1,1, "SIGNAL:" ,Dec A
return
goto BASLA

ustam acaba bu şekli çalışır mı yada başka bir çözüm ne olabilir?

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

muhittin_kaplan

;LCD BAR
        Device = 16F877A
        Xtal = 4

LCD_DTPin = PORTD.4
        LCD_RSPin = PORTD.0
        LCD_ENPin = PORTD.1
        LCD_Interface = 4
        LCD_Lines = 2
        LCD_Type = 0
        LCD_CommandUs = 2000
        LCD_DataUs = 50

Declare Adin_Res 10       ' 10 bit  oku
        Declare Adin_Tad FRC      ' adc için rc yi seç
        Declare Adin_Stime 50     ' okuma zaman 50us 

Dim VAR1 As Word 
        Dim KonumTam As Byte
        Dim KonumKalan As Byte
        TRISA = %00000001         ' porta.0 giriş
        ADCON1 = %10000000        ' giriş anolog0
Print $FE,$40,$1F,$1F,$1F,$1F,$1F,$1F,$1F,$1F

;konum u bulabilmek için 16*5=80 adım
        ;bu 80 adıı 1023 basamağını bulacağız
        ;konum=var/80

Basla:

VAR1 = ADIn 0             '0 kanaldan oku değr var a at
        DelayMS 10
        KonumTam=(VAR1/64)+1
        Print At 1,KonumTam,0
        DelayMS 10
        GoTo Basla
        End

Hattusa

Alıntı yapılan: pro-TR - 12 Nisan 2010, 18:43:56
s.a.
ustam ilgin için teşekkür ederim. umutla bekliyorum. ve hocam çok oluyorsunuz demezseniz bir konu kafama takıldı.  şöyle ki
bir X değerimiz var (yukarıda ki örnekteki hafızaya aldırdığım adc değeri)
bu X değerine 2 butonla müdahale etmek istiyorum. yani 1' er 1' er 20 ye kadar değer eklemek ve bu X değerimden 1'er 1' er 20 sayı küçültmek, yani matematiksel olarak X+20 ve X-20 değeri elde etmek istiyorum. buraya kadar sorun yok bunları becerebiliyorum. ;D
sorunum şu eklediğim ve çıkardığım sonucu LCD de göstermek yani şöyleki ben LCD ekranımda X+20 ve X-20 değerini değilde sadece 20 değerlerini göstermek istiyorum. yani
bir hassasiyet butonu eklemek ve lcd de değerini görmek istiyorum. ama sadece eklediğim ve çıkardığım değerleri görmek istiyorum.
ACABA diyorum şöyle olabilir mi?
örnek bir yazılımla :

hassasiyet+:
if hass = 1 then A=A+1
if A>20 then A= 20
signal = signal +A
ewrite 10,  [signal]
return
goto BASLA

ustam acaba bu şekli çalışır mı yada başka bir çözüm ne olabilir?

s.a. mıhiddin hocam bu konu üzerinde bir fikriniz ve öneriniz varmıdır. BU ARADA BAR VUMETRE İÇİN TŞK EDERİM. isisde simüle ettim. bar yükseliyor ama düşmüyor. müsait bir zamanda gerçek uygulama ile deneme yapayım. belki isisin azizliği olabilir.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

muhittin_kaplan

yok isisten değildir. silmeyide eklemek gerekir.
diğer sorunuza gelince ben olsam doğrudan yazdırırdım. A değerini

Hattusa

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Nisan 2010, 20:26:57
yok isisten değildir. silmeyide eklemek gerekir.
diğer sorunuza gelince ben olsam doğrudan yazdırırdım. A değerini

S.A.
ustam A değerim 1 ile 20 arası değişken ve ben butonlarla 1 artırıp eksiltmek istiyorum. ve artırdığım ve eksilttiğim değeri ekranda görmek istiyorum. yada cevabınızı anlamadım hocam

muhittin_kaplan

iki yöntemden birin i yapmışsın (diğeri interrupt) ama
hassasiyet+:
if hass = 1 then A=A+1
delayms 50 ;--------------
if A>20 then A= 20
signal = signal +A
ewrite 10,  [signal]
return
goto BASLA

gibi bir kod eklemelisin ki butona bastığında 1 artması gerekirken daha fazla artmasın.

Hattusa

s.a.
ustam ya ben bu siteye girmekte neden zorlanıyorum. anlamış değilim. explorer sürekli hata veriyor. şimdi nasıl girdi anlamış değilim  >:(

solidus

Konuyu ilgi ile izliyorum ama sanırım burada bitti :(
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Hattusa

Alıntı yapılan: solidus - 11 Ağustos 2010, 23:46:37
Konuyu ilgi ile izliyorum ama sanırım burada bitti :(

s.a.
sorun çözülmüştü ustam sanırım sorun benden kaynaklı, sonuca ulaştığımı belirtmedim.  :-[

solidus

Paylaşmanız mümkünmü acaba ? Arabama iki kanallısını yapmaya çalışıyorum mümkün olursa. Olmazsa tek kanallısınıda yaparım. Bu proje tam olarak "LCD ekranda bar vu metre" mi acaba ?

Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

avcıfx

eline sağlık mlki muhittin hocam ben konuyu yeni okudum bu arada glcd konulu bazı örnekler yayınlamayı duşunuyormusunuz aceba ?

muhittin_kaplan

eğer fırsat bulur, koltuğumun altındaki karpuzlardan kurtulabilirsem 3-4 bölümlerde çıkacak

ahmet2004

Alıntı Yapeğer fırsat bulur, koltuğumun altındaki karpuzlardan kurtulabilirsem 3-4 bölümlerde çıkacak

Evet güzel olur proton da çalışan arkadaşlar için yararlı bir kaynak daha çıkar muhittin_kaplan