RF Devreleri ve Switching Regulatorler (LM2576)

Başlatan Elektroemre, 08 Ekim 2009, 10:57:23

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar;

Kendime yeni bir güç kaynağı yapmayı düşüyorum, 5V ve 12V sabit çıkışlar için 7805 ve 7812 gibi çok ısınan regulatorler yerine LM2576-5 ve LM2576-12 kullanacağım.
Genellikle RF devreleri ile uğraşmaktayım (dar-band alıcı FM verici vs...)
Ancak havadan bile nem kapan bu devrelerin LM2576'danda nem kapmasından çekiniyorum :)

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar RF devrelerinde switching regulator tavsiye ediyorlar mı?
LM2576'yı 7805 gibi gönül rahatlığıyla kullanabilirmiyim RF devrelerinin beslemesinde?
(Şuan Lm2576 temin edemediğim için birebir deneyemiyorum)

Saygılar...

Cetinal

gönül rahatlığıyla kullanabılırsın çünkü 7805 biraz ısındı mı çıkış geriliminde düşme olur ama lm2576 da çıkışını geri feedback e bağladıgın için sureklı olarak çıkışı ölçüyor ve gerilim düşmüyor temiz malzemedir

Elektroemre

Alıntı yapılan: "RoMeO123"gönül rahatlığıyla kullanabılırsın çünkü 7805 biraz ısındı mı çıkış geriliminde düşme olur ama lm2576 da çıkışını geri feedback e bağladıgın için sureklı olarak çıkışı ölçüyor ve gerilim düşmüyor temiz malzemedir

Cevabınız için teşekkür ederim hocam.
Aslıda benim korkum gerilim düşmesi değil daha çok 52 KHz'lik PWM sinyali.
Çıkışa seri bir şok bobini ve sonrasında büyük değerli kondansatörler (ayrıca bi kaç 100 nF) bağlarsak bu derttende kurtulurmuyuz?

z

RF, audio vs devrelerinde switch mode kaynak kullanacaksan, beslenecek devreler cok duyarli amplifikatorleri iceriyorsa smpsde pwmin olusturacagi harmonikler seni rahatsiz edebilir.

Bu durumda smps devresini faraday kafesine yerlestirmek giris ve cikislara filitreler koymak sorunu hafifletebilir.

Bu tur duyarli devreleri beslemede rezonans tipi guc kaynagi kullanmak isleri kolaylastirir. Cunku bu tip kaynaklarda merkez frekans ve bunun katlarini filitrelemek klasik pwm kaynaklarin harmoniklerini yoketmeye kiyasla cok daha basit olur.

Bu tip uygulamalarda lineer regulatorler guc kaybina ragmen daha avantajlidir.

Illede smps kullanacagim dersen profesyonel TV ve seslendirme sistemleri icin uretilmis rezonans tipi ciplere bir goz at.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hasangurlek

50 hz alternatif akımı doğrultmak için bir sürü parça kullanıyoruz ardından switch regulatörler kullanıp 50 khz lik harmoniği beslememize ilave ediyoruz. Güç kaynağı olarak DC değilde AC kabul edebilse kullanımı belki mantıklı olabilir. Manyetik etkiye sahip bobin kullanımı ve maliyet yüksekliğide cabası.

7805, 7812 gibi regülatörlerin limitleri içinde kullanılması durumunda ısınma ve/veya çıkış regülasyonunda hiç bir şekilde bozulma olmaz. Genelde yapılan hatalar 20-35 volt besleme ile 3-5 volt çıkışta üst seviyede akım çekilmek istenmesidir ki bu durumun desteklenmediği kataloglarda yazılıdır. Max seviyede akımın çekilebilmesi için giriş çıkış voltaj farkı 10 voltun altında olması gerekmektedir.

RF ve ADC kartları için en güzel besleme tam doğrultulmuş DC ile linear tip regülatörlerin kullanılmasıdır. Yüksek akımlara ihtiyacınız var ise 7805'e yazık etmeyin, 78L05+güç transistörü kullanıp ısınma problemi olmadan istediğiniz akımı çekebilirsiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

askuzucu

iki adet güç kaynağı kullanıyorum.İkisi de lineer.Alıcılar ile uğraşıyorsan lineer kullan.bu forumda ETE'nin yaptığı bir güç kaynağı vardı.onu incele.
yüksek güç gerektiren durumlarda anahtarlamalı kullan.hatta hiç yapma hazır al.daha ucuz çünkü...

Okan AKÇA

dogru olan uygun yerde uygun malzeme kullanmaktır mühendislik burda başlar
:ya benim devrem saglam olsun ben bundan koyayım
: yaw kardeşim  senin devren icin 7805 işini gorür ne gerek var  
:olsun olsun icim rahat etsin

ancak bu olur

aslan_korhan

RF devrelerde SMPS kullanabilmek biraz şans işi. Bazen çok randımanlı çalışabiliyor bazende arkadaşların dediği gibi SMPS içinde oluşan sayısız harmonikler sistemi etkileyebiliyor.

Benim yaptığım bazı hassas RF devrelerinde bildiğimiz 12V Fanlardan bile kullanamıyorum. Bunun içindeki osilatör bile sistemimi etkileyebiliyor.
Tabi ekranlama ve Filtreleme çok önemli ama bununla uğraşacağına Linear bir besleme kullanmak daha mantıklı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"RF devrelerde SMPS kullanabilmek biraz şans işi. Bazen çok randımanlı çalışabiliyor...

Tabi ekranlama ve Filtreleme çok önemli

Birde parça yerleştirmeden, ground area hesabına kadar PCB tasarımı.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

Elektroemre

Anladığım kadarıyla SMPS regulator işi sandığımdanda karışık.
Yinede bi tane alıp deneyeğim olmazsa 78XX serisi kullanacağım mecburen.
Yüksek ısıdan kurtuluş yok galiba :)

aslan_korhan

Şöyle birşey kullanabilirsin.
2N3055 yerine TO220 kılıfında başka transistörlerde kullanabilirsin.
Örneğin MJE3055.
2 Transistörlü böyle bir adaptör yapmıştım bir ara. Yaklaşık 12 yıl sorunsuz bir şekilde kullandım...

hasangurlek

7812 üzerinden geçem akım küçük olacağı için soğutucu transistöre bağlanabilir. Katalogda iki transistörlü kısa devre korumalı devre örneğide var.

floresan

bence iyi bir filtre yaptıktan sonra smps devrelerde sorun olmaz diye düşünüyorum. zaten etrafta dolaşan binlerce rf sinyal olduğundan devreyi iyi korumak lazım. bilgisayarlar bile smps ile besleniyor. cep telefonlarında birsürü pwm devresi var. şarj cihazları, monitörler, tv ler... smps.

aslan_korhan

RF Devrelerinde SMPS kullanılmaz demedim zaten. Ama biraz şans işi işte.

0.5Watt'lık bir vericim SMPS ile sorun yaratmıştı fakat başka 80Watt'lık bir verici devrem ( ayni Frekansta çalışıyor ikisi de >1GHz ) SMPS ile sorunsuz bir şekilde çalıştı...

z

Rohde Schwarz' in alici verici uniteleri ile gene Rohde Schwarz'in spectrum analiser cihazini inceleme sansim oldu.

Bu cihazlarda da smps devreleri vardi. Ancak cihazin  dokum aluminyumdan yapilmis. Aluminyum govde icinde labirent tipi odaciklar var. Odaciklardaki devreler birbirine oda duvarlari icinde gomulmus konnektorlerle bagli.

Boylesine faraday kafesli korumali devrelerde smpsin harmonikleri kolayca yok edilebilir.

Ama pcb uzerine smps devresini kurar hemen yanina da RF alici devrelerini yerlestirirseniz herhalde sorun yasarsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com