can bus nedir?

Başlatan ahmetu, 05 Ocak 2004, 00:40:24

ahmetu

forum üyelerinden bilenler bu can bus olayının ne olduğunu anlatabilirmi,

mesela, nedir bunun artısı eksisi yada rs485 ve rs232'den farkı şimdiden teşekkürler.

z

CAN, Controller Area Network.

Can bus, otomobillerin, biribirinden uzak, akilli MCU (microcomputer unit)

devrelerinin biribirleri ile cok az baglanti ile konusabilmeleri ihtiyaci ile cikmis ve yanlis hatirlamiyorsam Bosch firmasina patentli bir sistem. (merkezi bilgisayar, kapi ve cam kontrol bilgisayari, alarm

sistemi, silecek kontrolu vs vs gibi akilli unitelerin networkunu sagliyor)

Baslangicta otomobiller icin dusunulen bu yapi daha sonra sanayi elektroniginde de (CNC elektronigi vs ) kendine

yer buldu ve gelisti.

Iletisim hizi oldukca yuksek (2.5 Mbit/s) ve network yapmaya imkan taniyor.

Can bus sadece bir interface tipi olmayip islemcinin  CAN controller

duzenegine de sahip olmasi gerekir.  (USART'dan tamamen farkli bir donanim.)

Klasik RS485 interface ile UARTa sahip  birden fazla birimi, kendi aralarinda   haberlestirmek icin

protokol yazmak lazim ve bu protokol  CPU yu yeterince mesgul edecektir.  Ve baud rate' iniz ne kadar yuksek olursa olsun
bu protokol sonucta asil iletilecek datalarin iletim hizini

dusurecektir.

CAN bunu ortadan kaldiriyor ve yuku donanima birakiyor. Herhangi bir birim master konuma gelebiliyor.

Fikir olmasi acisindan, Start bitini takiben 12 yada 32

bitlik  arbitration bitleri takip ediyor. Bunu 6 bitlik kontrol bitleri, ardindan da 8 bitlik data bitleri, 16 bitlik CRC ve 2 bitlik ACK ardindan da stop (end) bit takip ediyor.

RS485 de oldugu

gibi CAN  interface de de  RX ve TX hatti icin 2 ser hat kullaniliyor.
(Ancak bunlar biribirine bağlı ve sonuçta interface den 2 kablo çıkıyor)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmetu

cevabınız için teşekkürler, son bir sorum olacak veri gönderilip alınırken rs485 gibi level controller'ı okuma yada yazma için

set etmeye ihtiyaç varmıdır yoksa iletişim rs232 gibi sadece iki busla (rx ve tx) yapılır.

z

Bir önceki yazımda Rx ve TX için 2 şer kablo kullanılıyor derken toplam 4 kablo dan bahsetmedim. Cihazdan cihaza sadece 2

kablo gidiyor bunlara Rx Tx diye ayrı ayrı isim vermek doğru değil . Rx ve TX Çip içinden biri birine bağlı.
http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/MAX3053.pdf

Dökümanında iç

şemaya bakarsanız daha çok fikir edinebilirsiniz.

Alma gönderme için interface'i set etmeye gerek yok. Hatta sinyal  basılırken aynı
anda basılan sinyalde okunmuş oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

byka

http://www.can-cia.de/can/

Controller Area Network (CAN), an overview

Controller Area Network

(CAN) is a serial bus system especially suited to interconnect smart devices to build smart systems or sub-systems.

The attributes of a Controller Area Network (CAN) are

the

multi-master capabilities that allow building smart and redundant systems without the need of a valuable master,
the broadcast messaging that is the first piece of the gurantee for 100% data

integrity as any device within the network uses the very same information,
the sophisticated error detecting mechanism and the retransmission of faulty messages which is the second piece of the

guarantee for 100% data integrity,
the availability of more than 50 controllers from low-cost devices to high-end chips from more than 15 manufacturers,
and the availability of CAN for

the next 15 years as its use within the European automotive industry and the decision for CAN from the US and Japan automotive industry is guaranteed.
The following pages includes a short

introduction into the CAN protocol as well as an animation with a more detailed look at the CAN protocol.

In general the following questions will be answered:

Where is CAN

used?
When was CAN invented?
How does CAN function?
What kind of physical layer is used?
Why do I need a higher layer protocol and what is a higher layer protocol?

Which standards are available?
What is TTCAN?
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

ahmetu

sana da teşekkürler byka, siteyi inceleyeceğim, şimdilik bununla ilgili bir proje yapmayacağım ama heryerde karşıma çıktığı

için merak ettim.

elektromer

bunalmis ve BYKA arkadaşlarımıza teşekkür eerek başlamak istiyorum.

CAN Bus hakkındaki bu ön

bilgiler benim açımdan sevindirici.

daha önceki mesajlarımda ingilizce yetersizliğinden dolayı hızlı ve sağlıklı bir pic çalışması yapamadığımı belirtmiştim.

CAN Bus hakkında

bilgisi olan arkadaşlardan biraz daha detaylı bilgi aktarmaları mümkün olurmu?

Saygılarımla...  :-)
Her şey gönlünüzce olsun..