LCD Tipi 7 Parçalı Gösterge

Başlatan Tagli, 11 Ekim 2009, 00:33:58

Tagli

Daha önce bir arkadaş sormuştu ama başlığı bir türlü bulamadım. 7 parçalı göstergelerin her yerde LED'li olanlarından var. Bunların multimetrelerdeki ve kol saatlerindeki gibi LCD tipinde olanlarını nereden bulabilirim?

Bu arada emin olmak için soruyorum, LCD tipindekiler daha az enerji harcıyor değil mi? Çünkü arayışımın asıl sebebi bu.
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

bundan soruyorsun değilmi?
bir çok yerde vardır , karaköyde bulursun .

camby

Çalışır hali de bu sanırım ve bacak sayısına bakılırsa tarama yöntemi ile sürülmüyor gibi , bi de bunun avometrelerde kullanılan bi entegresi vardı sanırım analog sinyali direk lcd'ye veren ama başlığı hatırlayamıyorum..

teknikelektronikci

7106  lcd li olan 7107 de 7 segment icin

edit:

bu arada bence bu ekranlari bulmak epey zordur
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

KAZIMUGUR

3 1/2 digit ve 4 3/4 digit diye bulunabilir.
Son hatırladığım 3-5 TL civarı idi.

Arkadaşımızın dediği gibi  IC7106 (3 1/2 digit ) ile kolayca sürebilirsin.
200 mV voltmetre için 3 eleman yeter.

Çok az enerji harcar , 9 V pil ile 1-2 ay gibi .

Her bacak ayrı sürülür .Arka plaka kare dalga ile tazelenir.

Örnekleme ile çalışır.Yaklaşık saniyede 3 örnek.

SiVRiSiNEK

karaköyde çok rahat bulursun ama fiyatı ne hikmetse pahalı bunların
7-8 liraya 2x16 lcd satıyorlar bunlara 4-5 lira istiyorlar altı üstü cam :(

Tagli

Bunlar için özel sürücü gerektiğini bilmiyordum. Amacım multimetre benzeri birşey yapmak değil. Saat, sayaç vs. gibi şeylerde LED'li olanlar fazla pil harcayacağını düşündüğüm için böyle bir arayışa girmiştim. Sürücü kullanmadan olayı yazılımla halletmek mümkün müdür? Ve de bu parçayı satıcılarda ararken hangi isimle sormak gerekir?
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Hocam Yanlış Bilmiyorsam bunlar aynı ledli gibi ama  40 (yada 400 ) hz ile sürmek gerekiyor. bir araştırayım

camby

O entegreler analog okuma işlemini kolaylaştırıyor sadece , bacak sayısı ortada istediğimiz amaçla kullanabiliriz sanırsam.  Zaten tarama yöntemi olmadığından frekans diye bi kavram da olmaz. Yani her digit için bir seri giriş paralel çıkış entegresi ve güzel bir yazılım yeterli gibi tagli ustam:)

teknikelektronikci

o entegre sadece bildigim kadari ile belli bir voltajdaki degeri (büyüklügü) ekranda göstermek icin eger pic in bacak sayisi yetecekse atiyorum 40 pinli 877 nin hepsini harcarim derseniz direk pic ilede sürebilirisniz diye biliyorum  denemedim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

camby

74164 kaskat bağlantı ile Pic'in 2 bacağı yeter.

Tagli

İnternetten biraz araştırdım da belli bir frekansta bacakların kutbunu değiştirmek gerekiyormuş, AC gibi yani. Tek başına düşünüldüğünde kolay ama işin içine tarama girince biraz daha karışabilir işler. Neyse sonuçta önce bir parçayı bulmak gerek, ondan sonra nasıl çalıştırıldığını çözeriz. Karaköy'de son aradığımda bulamamıştım. Belki de tam ismini bilmediğim için derdimi anlatamadım. "7 segmentlilerin LCD olanlarından, hani şu kol saatlerindeki gibi" gibi bir ifadeyle aramıştım. Çoğunluğu da bunu ilk duyduklarında 2x16 karakter LCD'yi gösterdiler.  :roll:
Gökçe Tağlıoğlu

KAZIMUGUR

Sürücü olarak :
4543
4544
işini kolaylaştırır.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Tagli"İnternetten biraz araştırdım da belli bir frekansta bacakların kutbunu değiştirmek gerekiyormuş, AC gibi yani. Tek başına düşünüldüğünde kolay ama işin içine tarama girince biraz daha karışabilir işler. Neyse sonuçta önce bir parçayı bulmak gerek, ondan sonra nasıl çalıştırıldığını çözeriz. Karaköy'de son aradığımda bulamamıştım. Belki de tam ismini bilmediğim için derdimi anlatamadım. "7 segmentlilerin LCD olanlarından, hani şu kol saatlerindeki gibi" gibi bir ifadeyle aramıştım. Çoğunluğu da bunu ilk duyduklarında 2x16 karakter LCD'yi gösterdiler.  :roll:

numne olsa isiniz kolay olurdu :) bi yerden sökmek gerek :D

KAZIMUGUR

Tarih öncesi zamanın birinde , karaköy pasajı yeraltı camii tarafı çıkışında  sol tarafta köşede ve karşısında bolca vardı.

Sökmeye gerek yok ölçü aletlerininki gibi dense anlaşılır sanırım .  :)