Açık/kısa Devre Algılama(Alarm Paneli)

Başlatan bymrz, 13 Ekim 2009, 22:24:54

bymrz

Merhaba arkadaşlar...

Bir yangın alarm paneli(konvansiyonel) yapma niyetindeyim... Genel olarak araştırdığımda bir kaç nokta var. Bunlardan bir kaçı;

-Sensörlere giden hatta açık devre, kısa devre ve alarm durumlarını algılama

-Akü nün sağlamlığını test etme

-Akü şarj devresini kurma

-Herhangi bir yerden toprağa kaçağı algılama

-Bir de devre içinde sensör çıkışlarınnın bir ucuna beslemeyi sağlayan hat bir role üzerinden geçiyor. Bunu da çözemedim...

Sırası ile başlarsak, kısa/açık devreyi en sağlıklı şekilde nasıl algılatabiliriz. Fakat bu kısmı tasarlarken aynı zona yaklaşık 20 kadar sensör bağlanabilmeli...

Okan AKÇA

sadece hattaki voltaj degişimlerini okuyarak  durumlar kontrol ediliyor

bymrz

hocam orası tamam diyelim fakat şöyle bi durum aklıma takıldı.

Sensörlerin çalışma prensibini bliyorsunuzdur. Alar durumunda 20-80mA gibi akımlar çekiliyor. Normalde ise 0 'a yakın bir akım çekiliyor sanırım.

Alar sistemlerinde kısa devre algılama olayı var malum. şimdi ben kısa devreyi algılamak için misal 250 mA den fazla olan akımı kısa devre olarak algılatacağım. Ama bu hata durumu olacak; alarm durumu değil.

Peki bir de aynı anda aynı zona bağlı 10 adet sensör alarm durumuna geçti ve 500mA veya daha fazla bir akım çekmek isteyecek. Peki bu durumda olayın kısa devre mi alarm mı olduğu nasıl algılanacak?

Kafama takılan kısmı bu. Piyasadaki bir kaç panle baktığımda dediğiniz gibi 56ohm, 68ohm gibi dirençler üzerinden akım geçirilerek, üzerinden gerilim seviyesi kontrol ediliyor.

Fakat benim bahsettiğim durum söz konusu olduğunda nasıl olacak?

------
Bir de anlayamadığım;

Kısa devre hatası ile yangın butonuna basılma arasındaki fark ne? Fark var mı ki daha doğrusu?

Edit: Fark varmış. Butonlarda 470 ohm kontak direnci bulunuyor...
---------
Allah aşkına şu yazdıklarımı kim siliyor...
Birisi bir cevap versin lütfen?

Yada yine hüsn-ü zan edeyim.. Forum da bi sıkıntı var, yazdıklarımız gidiyor sanki...

Arka arkaya mesaj göndermeyiniz. Önceki mesajınızda düzeltme yapınız.

necati

1 her bir hattın akımlarını ayrı ayrı olc
2 hattın + ucuna 470 ohm 2w seri ---sensore 1k parelel----akım için 30 ohm -  (24v) ye bagla
hat kopuk ise 56 ohmda       0v
hat noral ise                  0,480v     (24/(470+1000+30)=16ma)
alarmda                        1,080v     (20ma sensor için 16+20ma=36ma)
kısa devrede                 1,440v     (24/(470+30)=48ma)
Kolay gelsin

220/24v 5amp switchmode güç kaynağı alın ve 27volta ayarlayın
Bence devrenizi 24v yapın 2ad 12v 7ah aku kullanın
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

bymrz

Peki hocam akü şarj kısmı için nasıl bir yöntem uygun olur...

Genelde kullanılan aküler 12V 7Ah seal lead acid(SLA) tipi aküler. Bunların şarjı için en uygun ve verimli yöntem hangisi olur?

PWM ile şarj yöntemi nasıl olur acaba? Ve bu yöntem ile ilgili döküman veya malumatı olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

erhanmete

küçük bir öneri (tiyo)
yangın alarm paneli yapmak için ilk önce TSE EN 54 iyice okunmalı daha sonra devre tasarlanmalı, tabi hobi olsun diye yapmıyorsanız

bymrz

Alıntı yapılan: "erhanmete"küçük bir öneri (tiyo)
yangın alarm paneli yapmak için ilk önce TSE EN 54 iyice okunmalı daha sonra devre tasarlanmalı, tabi hobi olsun diye yapmıyorsanız

Evet hocam haklısın, fakat tse nin sitesine baktığımda gerekli standartları satın almak için yüklü bir miktar ödemek gerekiyor...

Benim yapacağım cihaz ne ticari bi ürün ne de hobi amaçlı bi ürün olacak. Standartlara uyma zorunluluğu yok ama standartlardan da uzak olmaması gerektiğini düşünüyorum...

Bu standartları elinde bulunduran kimse var mı acaba?

Benim için şu an kafamı kurcalayan kısım sadece donanım kısmı, yazılım kısmında fazla bir şey yok zaten.

'___________________________________________

Burada biraz bilgi var hocam... Yönetmelik;

http://www.forumelektrik.net/forum_posts.asp?TID=5207