Bağımsız regülatör

Başlatan SpeedyX, 16 Ekim 2009, 10:26:47

SpeedyX

Merhabalar,

Hobi amaçlı pilli bir uygulama için, giriş voltajından bağımsız olarak sabit çıkış verebilen bir güç katı yapmak istiyorum.

Çıkış geriliminin 12V ta tutulması isteniyor, akım ise 30A civarı.
Örneğin pil voltajı 24V iken 12V a düşüren, pil voltajı 5V iken ise 12V a yükselten bir SMPS güç katı olması gerekiyor. Minimum anahtarlama kayıpları için de ZVS gibi anahtarlama özellikleri olmalı.

Ne önerirsiniz?

xenix

Çıkış gerilimi giriş geriliminden hem yüksek hem de düşük olabilir diyorsan 3 çevirgeçten birini kullanmalısın:

1) Buck-Boost
2) Cùk
3) Flyback

Flyback aslında izolasyonu olan Buck-Boost çevirgeçtir, verimi düşük olur diğer seçeneklere göre.

Buck-Boost'da çıkış voltajı negatif olur, kaçış yok. Çıkış gnd'si giriş gnd'sinden 12V düşük olacak.

Flyback ve Cùk Converter'da çıkış gerilimi negatif olmaz.

Benim tavsiyem Buck-Boost:

Buck-Boost çevirgeci ZVS modunda çalıştırmak istersen

1) Mosfetin source bacağına seri indüktans
2) Mosfetin drain-source bacakları arasına paralel kondansatör
3) Diyota paralel kondansatör

bağlamalısın. Daha ayrıntılı bilgi istersen IEEE makale veya kitaplardan ilgili sayfaları gönderebilirim (Mohan ve Rashid' den).

SpeedyX

@xenix,

Čuk(чук) ta arada seri kondansatör olduğu için maliteyi yüksek olacak, kondansatörün R komponentinin çok düşük değerde olması gerekiyor ve 30A gibi bir akıma dayanması...

O yüzden bende Flyback düşünüyordum. Beslemenin pilli bir uygulamada izolasyonlu olmamasının pile zararı dokunur mu?

Bu tip bir sisteme "bağımsız regülatör" mü deniyor türkçede?

Yardımcı dökümanlar gönderirseniz sevinirim.

ZVS modu için anahtarlara R-C-D devreleri takıldığını biliyorum fakat artık bu oldschool bir yöntem.

Bu işlemi yapan pwm chiplerinin satıldığına da eminim, bunlar hakkında bilgisi olan var mı acaba?

xenix

ZVS için ekstra L+C+C takmalısın, "old school" yöntem değil bu, başka türlü olmaz zaten.

500kHz gibi frekanslara çıkıldığında kullanman gereken ZVS elemanlarının değerleri oldukça düşüyor. Bu durumda diyotun ve mosfetin parazitik kapasitansını kondansatör olarak kullanıyorsun. Mosfetin de source bacağını diyota bağlarken baskı devre üzerinde zigzaglar çizerek ZVS indüktansını oluşturuyorsun. Yani bu elemanlar yine var.

Güç elektroniğinde 100-150W ve altında Flyback uygundur, 500W-1kW a kadar push-pull, daha yüksek güçlerde full bridge kullanmalıyız. siz 360W lık bir flyback yapmak istiyorsunuz. Flyback çevirgeçte hem giriş hem de çıkış kondansatörü yoğun baskı altında kalır. Örneğin, %50 duty de çıkış akımı 30 amperken çıkış kondansatörü yaklaşık 40A rms akım görecek. Böyle bir kondansatör yok, 4A lik 10 tane kondansatör paralel bağlamalısınız. Eğer Senkron Flyback kullanırsanız kondansatörlerdeki akım inanılmaz azalır, 3-5 ampere iner. 2 fazlı senkron çevirgeç kullanırdım ben.

Beslemenin izole olmaması pile zarar vermez, pil zaten float, başka yere bağlı değil.

Bence Buck-Boost kullanın. Buck-Boost çevirgeçte %95 verimlere kolaylıkla çıkabilirken flyback te %80 verimi görmeniz çok zor. Çünkü flyback te primer kaçak indüktansındaki enerjinin hepsi snubberda harcanmak zorunda, sekondere geçemez. Buck-boost ta böyle bir kayıp olmaz.

Erol YILMAZ

"Bağımsız" dan kasıt   "İZOLASYONLU" demek istiyorsun sanırım :)

z

Girisin dusuk voltaj oldugu uygulamalarda flyback yapi nasil is gorecek?
Yariiletkenlerde Imax/Iort  cok buyuk olacak. Malzemeler cok stresli calisacak.

5.....24v araligindaki girise karsilik 12v 30A cikis verecek bir guc kaynagi oldukca ciddi bir is.

Hangi yontem kullanilirsa kullanilsin giris geriliminin dusuk degerleri icin yuksek verimden soz etmek cok zor.

Ayrica 24v pil voltaji 5v seviyelerine indiginde hala 12v cikis almak icin pillerden guc cekmeye calismak dogru olurmu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

350W lık bir uygulama olduğu için zaten buraya sorma ihtiyacı duydum, flyback sınırlarını aşıyor çünkü.

Alıntı yapılan: "z"Ayrica 24v pil voltaji 5v seviyelerine indiginde hala 12v cikis almak icin pillerden guc cekmeye calismak dogru olurmu?
Pilin sınırlarını zorlamayacak şekilde olursa, olabilir diye düşünüyorum. Yine de araştırılması gereken bir konu.

"Bağımsız" derken autonomous (независимый) demek istiyorum.

Buck-boost kullanacağız diyelim, giriş gerilimi 12V dan düşük iken nasıl davranacak?

ZVS konusunda; bunu ölçüm-anahtarlama şeklinde yapan mikroişlemci kontrollü sistemler de yok mu?

xenix

Buck Boost çevirgecin çıkış gerilimi:

Vo=Vi×D/(1-D)    dir (D=Duty cycle, continious conduction mode).

Giriş çıkıştan düşükken de çalışır, yüksekken de, eşitken de, bu onun doğasında var.

Flyback teorik olarak buck-boost ile tamamen aynıdır. Yukarıdaki formul flyback için de geçerlidir, sadece Nsekonder/Nprimer çarpanı eklenmelidir. Çevremizde gördüğümüz flyback lerin hepsi gerilimi düşürse de flyback gerilimi yükseltmek için de kullanılır.

Bağımsız regülatörü duymadım hiç.

ZVS yapmadan buck-boost ile %95 verime rahat çıkabilirsin. ZVS sis %97 verimle çalışan buck ve boost çevirgeçler yaptım bi kaç kilowatt seviyelerinde, mosfetleri 2-3 kat akımda seçip, doğru kondansatör kullanıp indüktörü dikkatli sarman yeterli. ZVS+Flyback ile %90 ı geçmen zor, kaçak indüktansı olmayan trafo lazım, öyle bişey de yok.

z

Xenix

Flyback ile elbette gerilim yukseltilebilir de dusurulebilirde. (Ornegin TV lerdeki EHT) Benim dikkatinize getirmek istedigim giris voltajinin dusukluk ve cikis gucunun yukseklik seviyesi.

Nasil kucuk giris gerilimleri icin bridge yapi uygun değilse flyback de uygun yapi değil.

Giris voltaji 12V hatta 24v gibi dusuk ise flyback tercih edilen bir topoloji değildir. Bunu soyluyorum.

Guc degeri kucuk olsa anlarim ama 360w in 5 v giris icin ortalama akim degeri 72A. Tepe deger bunun cok cok ustunde olacak.
(Tahminimce 200A falan)

Cok stresli bir is cok.

Cozum icin birden fazla sayida senkron calisan uniteler sart gibi gorunuyor.

xenix

Bence de flyback uygun değil,  senkron buck-boost çevirgeç lazım

z

Boyle bir projeye asla bulasmazdim ama illede ugrasmam gerekseydi soyle yapardim.

Pushpull yapi ile giris gerilimini yukseltir ve dogrultur, ardindan da step down ile 12v a inerdim.

azimli

sistemden istenen:
12 volt sabit dc çıkış voltajı altında,
0-30 amper arası akım çekilmek istenmesi.
maximum çıkış gücü 360W. yapar.

sisteme verilenler:
5-24 volt arası değişken dc gerilim,
kontrol elemanlarından geçen en fazla akım 360/5 = 72 amper.
tabi burda sistemin besleme devresinin 5 volt dc gerilimde en az 75 amperi sürekli verebildiğini düşünüyoruz burda güç kaynağı
zannediyorum seri veya paralel bağlı normal oto veya kamyon akü grubu
standart oto aküsünü 13,2 volt 80-120 A/h olarak biliyorum.

buraya kadar ciddi hatam yoksa benim nacizane önerim.

öncelikle sistemin sorunlarla karşılaşılsada bıkılmadan usunmadan takibi ve başarı ile neticelendirilmeye çalışılması.

sistem 450-500 wat gücünde bir ferrit nüveli tarafo ile yapılabilir düşüncesindeyim trafonun giriş sargısı iki uçlu H köprü kontrollü çıkış sargısı ise orta uçlu olmak üzere 3 uçlu bir sargı.çıkışın dc olarak doğrultulmasına karşı giriş tarafı dc olduğundan dc bara filtre ve kondansatör kullanım olayları kolaylaşmaktadır.H köprü kontrol elemanları 35-50 volt civarından uygun akımlarda seçilebilir.

öncelikle sistemin mikro işlemcisi ve güç elektroniği kontrol elemanları ana besleme olan minimum 5 volt dc gerilim üzerinden çalışacak şekilde seçilmeli ve bu gerilim 24-30 volta çıktığındada sorun oluşmamalı.

tarafonun çıkışında işlemciye geri besleme olarak trafo çıkış voltajı iletilmeli burda çıkışın dc gerilim istendiğinden frekans ölçülmeyebilir ama akım kontrolü isteniyorsa seri direnç üzerinden akan akım değeride mikro işlemciye verilmeli

ve şöyle bir program oluşturulmalı ben sana 5-24 volt arası gerilim verecem ve bu gerilimde 75 amper üzeri asılmayacam seni oluşturan parçalarda 5-30 volt arası sorunsuz çalışabilen parçalar sistemin çıkış gerilim ve akım değerlerini değerlendirip tarafonun girişini H köprü üzerinden mosfetlerle öyle bir sürki (burda değişken bir frekans ve bu frekansın iş yapan saykıl genlikleriyle oynanması gerekir) çıkışı istediğim düzeyde sabit tutmaya çalış.

bildiğimiz lm2576-12 (3A.) smps regüle IC si mantığı yani.
bu regülede;
giriş 7-40 volt un regülated dc,
çıkış  12 volt 3 A.

hatalarımı bildirirseniz sevinirim.

OG

Çalışma anında gerilim bu oranlarda değişiyorsa z'nin dediği gibi iş biraz zor. Benden istenmiş bir iş vardı onun gibi ise,
Hem 12V luk araçlarda hem 24Vluk araçlarda çalışacak PS istemişlerdi. Ben de 3525 kullanıp Trafonun Primer bobinini 5 uçlu yapmıştım. Sistem enerjilenince voltajı ölçüyor ve bir röle ile 2 dış uç anahtarlanıyor. Mosfetler daha sonra sürülmeye başlanıyordu ve gayet başarılı oldu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

Akım değerinin yüksek olması işleri yokuşa sürüyor.

Pil 45A den fazla verebilecek tipte bir pil değil yani alt sınır olan 5V, pile göre çok aşağıda. Yani alt sınırı 8-9V a yükseltmek gerekecek ki bu sefer de bukadar az bir voltaj farkı için bununla uğraşmaya değmez. Çıkıştaki 12V gerilimin ömrü çok uzamıyor.

Yalnız, konu anlatmak istediğime doğru gidiyor.
Alıntı YapPushpull yapi ile giris gerilimini yukseltir ve dogrultur, ardindan da step down ile 12v a inerdim.
İşte bu yapıya "bağımsız regulator" deniyor. Benimde yapmak istediğim bu zaten.

xenix

Alıntı YapPushpull yapi ile giris gerilimini yukseltir ve dogrultur, ardindan da step down ile 12v a inerdim.

Eğer izolasyon sorunu yoksa ve negatif gerilim problem oluşturmuyorsa, bu yapı yerine 2 fazlı buck-boost çevirgeci tercih ederdim. Push-Pull+step down ile verim %80 lere takılırken, senkron buck-boost ile %95 in üzerine çıkılabilir. Ayrıca kondansatörler üzerindeki stres azaldığından daha küçük ve ucuz kondansatörler kullanılabilir.