led arıyorum

Başlatan SiVRiSiNEK, 16 Ekim 2009, 22:29:37

SiVRiSiNEK

Merhaba

Zamanında karaköydeki elektronikçilerden birinden 100 tane kadar sağdaki 5mm kırmızı ledden almıştım şu 2-3 kuruşluk ledlerden ve resimlerde göreceğiniz soldaki lede göre çok daha parlak yanıyor (ledler seri bağlı ve ikisindende aynı akım 15mA akıyor)
soldaki ledde 1000lik paket olarak aldığım ucuz ledlerden paketi 20TL

şimdi sorum şu sağdaki gibi ucuz ve ışık şiddeti yüksek ledi adetli olarak nereden bulabilirim?

Cetinal

ilker_32

Round tip led arıyorsun yani ve kaç adet led alacaksın ?

camby

bende de geçen aldıklarım daha az parlak diye sövüyordum , ama bu standart kırmızı ledlerin de çeşitleri mi var:S ?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "camby"bende de geçen aldıklarım daha az parlak diye sövüyordum , ama bu standart kırmızı ledlerin de çeşitleri mi var:S ?

evet malesef var standart led deyip gecmeyin kayan yazi v.s yapan firmalar standart led kullaniyor ama kaliteli olanlarini
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sagamen

eczane led tabelaların orjinal ledleri elimde mevcut ilgilenirsen  ö.m cekebilirsin
herkEse kolay gelsin

SiVRiSiNEK

@ilker_32 aldımmı 1000lik paketlerle alıcam

birde şimdi araştırırken turus elektroniğin sitesini gördüm 800mcd difused ledin 1000 tanesi 79TL, 3600mcd 16° ledin 1000 tanesi 61TL

parlaklığı yüksek olan daha ucuz niyeki?

ilker_32

Alıntı yapılan: "SiVRiSiNEK"@ilker_32 aldımmı 1000lik paketlerle alıcam

birde şimdi araştırırken turus elektroniğin sitesini gördüm 800mcd difused ledin 1000 tanesi 79TL, 3600mcd 16° ledin 1000 tanesi 61TL

parlaklığı yüksek olan daha ucuz niyeki?
İnsanlar led'lerin kalitesine göre fiyat biçebilirler. Şu led parlak neden ucuz diyemezsin bu düşünce yanlış olur. Parlak dediğin led'i ön direnciyle birlikte kullansan bile led kalitesiz olduğu için ömrü çok kısa olabiliyor. Bende zamanında fazla bilgim olmadığı için ucuza kaçarak alışveriş yaptım ama sonuç olarak ne göreyim hem uygulamam hemde param ziyan oldu. Kısaca benim yapacağım uygulama kaliteli olsun diyorsan araştırmanı yapıp parayı kıskanmayacaksın. Felsefe budur.

Ben 1000 adet şeffaf x özellikteki ledi 200tl'ye alıyorum.

camby

satıcıdan led istediğimde kırmızı mı diye soruyor evet diyorum:) bunların farkını nasıl anlarız?

Maxim

işi satıcıya bırakırsan yanmışsın ,,

bu ülkede o işi yapan adam yaptığı işi bilmez genelde ,
daha bunu öğrenemedinizmi ?

kasap etten anlamaz ,
taksici araba kullanmayı bilmez,
manav sebzeden anlamaz
elektronik malzeme satan adamda elektronikten anlamaz .

bugün aldığın 100 tane kırmızı ledin bir kısmı farklı çıkabilir ,
dahası aynı ledleri haftaya almaya kalkarsan hiç bulamayabilirsin !

o yüzden ne yapıcaz ?
en ucuzunu aramayı bırakıp en doğrusunu almaya başlıycaz .

peki en doğrusu hangisi ?
dünyada led üreten yüzlerce firma var .
önce onarın internet sitelerine girip bir bakın bakalım ürettikleri ledlerin özellikleri ne ?

hemen aklıma gelen abcd var ,
www.abcd.com mesela
(reklam olmasın diye adres vermiyorum)

orada 5mm ledlere bakarsanız ,,
çok çeşit olduğunu görürsünüz ,
mesela ilk baştaki özellik parlaklık .;
sonra ışık açısı geliyor .

adamların en az 10 çeşit kırmızı ledi var ,

bunun gibi birçok firma var ,
ne için satın alındığıda önemli ledin , nerede kullanılacak ?
güneş altındamı ?? gece karanlığındamı ??
bir eczane vitrinimi ?
yoksa trafik ışığımı ??

yuvarlak 5mm ledmi ?
mantar kafamı ?
8mm ledmi ?
köşelimi ?
3mm ledmi ?
1wattlık kırmızı ledmi ?
şeffaf kırmızı ledmi ?
çaprazdan gözükecekmi ?

iyice araştırırsanız doğruyu bulursunuz .

en güzeli led konusunda uzmanlaşmış bir firma ile iletişime geçmeniz ,
o tip bir firma en azından ne sattığını bilir, diğerlerine benzemez .

bymrz

Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var....

Sanırım yukarıda daha parlak led daha ucz denmiş... Ve parlaklık kısatasını da mcd üzerinden yapmışsınız. mcd ışık miktarı değildir, ışık şiddetidir...

Yani daha dar açılı ledler aynı ışık miktarında daha fazla ışık şiddeti verebilirler(gözünüze daha parlak görünürler)....

Önemli olan ışık miktarına, lümen değerine bakmaktır... Asıl bundan sonra bir nebze fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz

Maxim

Alıntı yapılan: "alone_lover"Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var....

Sanırım yukarıda daha parlak led daha ucz denmiş... Ve parlaklık kısatasını da mcd üzerinden yapmışsınız. mcd ışık miktarı değildir, ışık şiddetidir...

Yani daha dar açılı ledler aynı ışık miktarında daha fazla ışık şiddeti verebilirler(gözünüze daha parlak görünürler)....

Önemli olan ışık miktarına, lümen değerine bakmaktır... Asıl bundan sonra bir nebze fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz

evet bu çok önemli bir nokta ,
karıştırmamak lazım
ledin açısı mcd yi astronomik arttırır ,

alırsın 15 derecelik mcd değeri çok çok yüksek led ama işine yaramaz ,
tam dik açı ile bakılırsa yüksek bir ışık görürsün, yani 15 derecelik
ama biraz yana kay ışık kaybolur .
bu tip ledler, el fenerlerinde falan kullanılır mesela .