200V 50mA güç kaynağı

Başlatan askin, 15 Kasım 2002, 14:55:35

askin

200 Volt fakat max çıkış akımı 50mA olan bir güç kaynağı yapmak istiyorum. Elinizde devre, kaynak veya fikir varsa yazarsanız sevinirim.

Prof.EleCTroN

Step down devresi ile ilgili kaynak araştırmanı tavsiye ederim. 220 V AC sinyali ilk önce DC' ye çevirirsin sonra step down devresi ile istediğin gerilime düşürürsün. Ayrıca transformatör kullanarakta bu işi halledersin ama bence step down devresi daha iyi olur.
NOT: Yüksek gerilimle çalışırken dikkatli olmak gerekir.

PicProje

Evet dikkatli olmak gerekir :)
dostum haklı
fakat stepdown devrelerindense trafo izalasyonunu tercih ederim
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

askin

Step down trafoları araştırdım fakat hepsi nispeten yüksek akımlı, bana sadece 50 mA gerekli. Zaten daha sonra dc'ye çevirmeyi düşünüyordum, başka öneriniz var mı?

diot

STEP DOWN A GEREK YOK BASITCE BİR ADET WATLI TAŞ DİRENC 350VOLT
1 KAÇ uF lık kutupsuz kondansator bir adet 1n4007 yi seri bağlayıp 1n4007 ile notr arasına 100 uF lık bir kondansator ile bir doğrultucu yapıp. bunuda bir zenerile regüle edebilirsin..

o----/\/\/\-----||----|>|----+----
                                               |
                                               =
                                               |
o---------------------------+-----

Prof.EleCTroN

Devre sabit duracaksa diot'un devresi iyi ama değilse devamlı faz ve nötr belirlemek gerekir. Bir köprü diyot bu işi halleder. Birde 200 V zener bulman gerekir.

cozturk

Arkadaşlar,

seri (kondansatör+direnc) ile şebekeden akım çekmeye çalışırsanız, büyük değerli ve yüksek gerilimli bir kond. gerekiyor. ve bu kond.   50 mA için çok fazla ısınır.  Ben 10mA için denemiştim.

Saygılar
Cüneyt

askin

Peki şebeke akımını regüleli doğrultmanın başka bir yolu yok mu? Veya 12V aküden 200V dc elde edilebilir mi?

mikimaus

12 volt aküden  200 volt ac veya dc gerilim elde

edilebilir.
öncelikle 12 v dc gerilimi 200 volt ac ye cevirmek gerek buda ancak bi invertör devresi ile mümkün

z

Askin Step down trafoları araştırdım diyorsun ama, normalde bu trafoyu  senin sarman gerekir.  

Piyasadan hazır sarılmış bir şey bulamazsın.

EF25 türü bir nüve işini görecek gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

küçük bir osc yaparak birde 1/10-20 gibi bir trafo sararsan (ferrit nüve)
çıkışınada hızlı diot ve kapasiteyle kaskat bir

bağlantı yaparsan
düşük akımlı istediğin gerilimi (HV) elde edebilirsin
örnek tv booster gerilimleri yani EHT

z

UC3843 UC3844 piyada bolca bulunan current mode flayback tipi güç kaynaklarının kumanda (PWM) çipidir. (İngilizcem

iyi değil ve yabancı terim kullanma merakım  yok)

Öncelikle bu çipin dökümanlarını indirin.  Bir miktar mos satın alın. (Başlangıçta bolca bozabilirsiniz ama yılmayın) Birde EF25 gibi

minik bir nüve ve karkas.

İstediğinizi, regülasyonda dahil olmak üzere bu çiple mükemmel şekilde yapabilirsiniz.

http://henry.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.asp

ye göz atmakla başlayabilirsiniz.

Pek bahsedilmediği için ben söyleyeyim iki E nüve arasına 0.3 mm gibi bir boşluk bırakın bu rakamsal mesafe kural değil ama neden sorusuna

şimdilik kafa yormayın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com