Atmega8 + Tda7439 + 3310lcd ile dijital ses kontrol

Başlatan Erhan YILMAZ, 23 Ekim 2009, 04:15:38

Erhan YILMAZ

geçenlerde eski şaseleri karıştırırken eski bir müzik seti şasesinde tda7439 buldum ve bu entegre ile bir uygulama yapmaya karar verdim ve sonuçta böyle güzel bir uygulama ortaya çıktı uygulamadan bahsedecek olursak devre tda7439 ile dijital ses kontrolü yapmaktadır denetleyici olarak atmega8 lcd olarakta elimde 3310 lcd olduğu için 3310 lcdsini kullandım tda7439 entegresi -47-0 db arası ses 0-30 db arası kazanç ve -14-+14 db arası bas mid tiz kontrolu ayrıca balans kontrolü yapmaktadır. ayrıca 4 stereo girişi bulunur uygulamada tek giriş olduğu için diğerlerini boş bıraktım entegreyi lm3886 ile test ettim gayet güzel çalışıyor ve ayar yapıyor devrede yapılan ayarlar lcd ekranda barlar sekinde görülebilir 2.satırda ise hangi değerin kontrol edildiği görülür ayrıca hangi bar aktif ise ok ile belirtilir devrede kontrol menu+- +- ve mute tuşları ile ve ayrıca philips rc5 uyumlu kumanda ile sağlanır elimdeki vestel tv kumandası rc5 uyumlu olduğu için rc5 protkolunu kullandım değerler eeproma kaydedildiği için sabit kalır.Devre üzerindeki jumper ile lcd görüntüsünü tersleyebilir ve normal kullanabilirsiniz jumper ayarı devreyi çalıştırmadan önce yapılmalıdır aksi halde devreyi etkilemez atmega8'i programlamak için ise devrede isp soketi bulunmaktadır devre güçkaynağına bağlı iken basit paralel port programlayıcılar ile porgramlayabilirsiniz program atmega8'in %75 civarı hafızasını kaplıyor tda7439'un piyasada bulunabilirliği ise cıvardaki malzemeciye gittim 2 dolara getirtebileceğini söyledi oda malzemelerini karaköyden aldığı için karaköy piyasasında rahatlıkla bulunabilir atmega8'ide karaköyden 4 liraya 3310 lcd'yi ise yedek parçacıdan 3 dolara almıştım devrenin simulasyon ve baskı devresini proteus7.5 veya üst versiyonu ile açabilirsiniz.Uygulamanın test videosunu ayrıca indirebilirsiniz devrenin kodlarını ücretsiz winavr c derleyicisi ile yazdım projenin açık kodları mevcuttur. Proje ile ilgili öneri eksik ve şikayetlerinizi bildirirseniz sevinirim

Dosya şifresi:tekniker_erhan

Projeye ait tüm dosyalar

Youtube test videosu

Test videosunu indirmek için tıkla

Logan

Tebrik ederim Erhan, çok güzel bir proje hazırlamışsın. Bu tarz dijital ses uygulamaları her zaman ilgimi çekmiştir.
İmza.

Erhan YILMAZ

@logan sağol dostum

@fxdev lcdyi 330r 220r gerilim bölücü dirençlerle verdim data uçlarına da seri 4k7 direnç bağladım aslında 7833 bağlıcaktım o an elimde yoktu fakat bu şekilde de sorunsuz çalışıyor

Erhan YILMAZ

Arkadaşlar yazılımda küçük bir sorun farkettim sorun ise muteye geçtiğinde devre sesi tamamen kesmiyordu sebebi ise sadece ses değerini sıfırladığım içinmiş ayrıca kazanc değerini de sıfırlamak gerekiyormuş sorunu düzeltip dosyaları yeniledim şuan gayet güzel mute yapıyor yazılımda eksik vs görürseniz bildirin düzeltirim

dijital74

Çok güzel bir paylaşım. AVR'ye bir el atmanın zamanı geldi mi ne ?

remzi

Erhan YILMAZ

Sağolun arkadaşlar avrler gerçektende çok iyi denetleyiciler gerek donanım yapısı gerekse komut seti bakımından canavar gibi çalışıyor avrler ile çalışmaya başlayınca piclere el atasım gelmiyor kenarda duruyor öyle picler :)

cetinkaya

avr ler hakkinda cok az türkce bilgi var. zaten görüdügm kadariyla almanlar avr bizim türkler ispanyollar italyanlar daha cok pic kullaniyorlar.

Erhan YILMAZ

Arkadaşım avrler ile kaynak az diye bişey yok artık altaş yayın evi attini2313 programlama diye kitap çıkarmış www.berik.net adresinde adam atmega lar ile bir sürü uygulama yapmış projeler paylaşmış hepsini toplasan bir kitap olur zaten ayrıca bir sürü kaynak daha nette mevcut hatta bir kaç tane Türkçe bitirme tezine bile rastladım nette daha ne kaynak olsun bende yeni başladım uğraşmaya sorusu olanlara elimden geldiğince yardımcı olurum

remzi

Atmega'ya başlıycanıza Arm çekirdekli bir denetleyiciye başlasanız daha
iyi edersiniz...

Erhan YILMAZ

8bit denetleyicinin yeri ayrı arm tabanlı denetleyicilerin yeri ayrı bu şekilde değerlendirmek yanlış olur.Örneğin bir garaj kapısı kontrolü için küçük bir pic veya avr kullanmakmı yoksa arm çekirdekli bir denetleyicinin üstüne linux kurup kullanmakmı ayrıca avrler picler veya diğer küçük denetleyicilere sadece öğrenim amaçlı denilmesi çok yanlış karaköy piyasasından tutun bir sürü ünlü marka pic veya avr ile çalışan sorunsuz ürünler tasarlıyor örneğin karaköyden aldığım bir rfid okuyucu üstünde 16f628 kullanılmıştı aynı şekilde arçelik bekonun beyaz eşyalarında çoğu kez avr ve pic denetleyicilere rastladım hata geçen gün bir uydu alıcısı içinde displayleri taramak için adını unuttuğum 24 bacaklı otp tip bir denetleyici kullanmış ankarttada stnin arm çekirdkli bir denetleyicisi vardı tarama işemimi pekala arm denetleyiciyede yaptırabilrlerdi fakat armyi uğraştırmayıp yerine yardımcı denetleyici kullanmışlar veya taramayı max7219ada yaptırabilirlerdi fakat max7219un fiyatıda 20-25lira olduğu için onun yerine 20-30 centlik bir dentleyici kullanarak işlemi gerçekleştirmişler birden fazla denetleyici ile çalışmak kişinin şeçim aralığını arttırır belirli bir markanın ürününe mahkum olmaz ayrıca armler ile çalışmak veya adı bile duyulmamış bir sürü firmanın gelişmiş ürünlerini kullanmak herkez ister fakat piyasada bir kaç çeşit pic ve avr zor bulunuyorken ve piyasada doğru düzgün fiyatı uygun bir arm fpga veya bir başka deneme kiti bile yokken bunlarla uğraşmak şimdilik zor

PROTECH_

kendini geliştirmeye çalışan elektronikçilerin sürekli düştükleri bir hata var
ki onun en bariz örneği 8bit microcontroller ile 32bit microcontroller problemidir.

Genelde arm'ın özelliklerini görenlere, pic veya avr gibi uC lar ilk başta uğraşmaya değmeyecek herhangi bir projede kullanılmayacak birşeymiş gibi geliyor.
ki bu hataya bende düşmüştüm! Fakat uyguylamada böyle birşey sözkonusu değildir, yaptığınız projenin boyutlarına göre uC seçilir ki çoğu uygulamada pic, avr genelde yeterli oluyor.  
mesela 16 i/o luk, komplex işlemleri içermeyen bir projede , sadece vss ve vdd bağlantısını yaprak devreye alabileceğiniz pic16f628 yerine arm kullanmak bana göre saçmalık olur...
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

swat

FxDev in yazısını Türkçeye çevirecek olursak:
Alıntı Yap"Biz ARM gibi büyüüük işlemciler kullanıyoruz, siz ise pic ve avr gibi oyuncak işlerle uğraşıyorsunuz. sıkıysa gidin ARM kullanın"
dostum, 5 tonluk arabayla 1 ton taşımak marifet değil, 1 tonluk arabayla 20 ton taşımak marifettir.
bir bardağı kırmak çoook kolaydır ama onu yapması ise dünyanın en zor işi (bkz. cam işciliği).

bilmediğiniz şeyler varsa oda bildiğiniz şeylerdir. emeğe saygı gösterin.

Erhan YILMAZ

Neyse dostum konuyu alevlendirmeye gerek yok ben yaptım yayınladım birilerinin işine yarar diye isteyen faydalanır arm veya diğer denetleyicilerlede yapılıyorsa yapan yapsın da onuda görelim