mosftelerle başım belada

Başlatan drmp, 25 Ekim 2009, 19:29:44

drmp

mosfetlerle ilgili soru

değerli üstadlar kendimce 24 v 400 w dc motor 16f876 ile pwm hız devresi yaptım 3 adet irfp 250n mosfet kullandım  gelelim sorunuma
1.pwm duty sinyali %50 olmasına ragme motor da tık  yok  voltaj=0 vgs=3v
2. motor voltajı 12v iken bu arad pwm(20khz) motor x devir  fakat elle rahat tutulup durduruluyor  ama 12v aküye direk bağlamsam arkadaşlar  motoru tutabilecek birin göremiyorum etrafta

sizce deneyimli ve tecrübeli arkadaşlar sizce bu konuda nasıl bir yol izlemeli acaba mosfetler mi yanlış seç,ildi yoksa sürme devresimi
motor +24v ile drain ucuna bağlandı sürme devresi +24 ile gateler 220 ohm direnc  ve şaseye npn transistor arkadaşlara çok teşekkürler

bymrz

şemanı ve yazılımını koyarsan senin için daha faydalı olur düşüncesindeyim...

drmp

ipek

gate source voltajın çok düşük en az 12 ila 15 volt arası olmalıki mosfetler sürülebilsin

IRF250 33A, 200V  rDS(ON) = 0.085ohm
 Gate to Source Voltage VGS ± 20 V
fet'lerin voltajı pek büyük daha düşük voltajlı seçmeniz gerekebilir
örnek IRF3205 gibi genelde engelli araçlarında bunlar kullanılır sürücü yine şart  ICL7667 yada TC4424 gi sürücüler kullanılmalı bunlarında problemleri mevcut verdiğiniz pwm'i invert edebilir dikkat etmek gerekir
motorda oluşan spike'lerı öldürmek için flywhell Recovery tipi diyotlar gerekebilir...

PROTECH_

Alıntı yapılan: "drmp"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

R1 bir ucunun 24 V bağlı olması gerekiyor ...

bu arada pwm periyod süreside önemli !
bende benzer bir çalışma  yapmıştım, yaptığım testlerde en verimli periyod 1ms civarındaydı, yani duty cycle ile orantılı orak hız değişimi gösteriyordu

kolay gelsin
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

bayelektronik

PROTECH_
R1 bir ucunun 24 V bağlı olması gerekiyor ...

bu arada pwm periyod süreside önemli !
bende benzer bir çalışma yapmıştım, yaptığım testlerde en verimli periyod 1ms civarındaydı, yani duty cycle ile orantılı orak hız değişimi gösteriyordu

doğru R1' i +24V bağla..

drmp

sorunumla ilgilenen değerli arkadaşlara ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim.
direnç ucunu + 24 volta çektim değişen pek fazla birşey olmadı  mosfet driverları zar zor buldum bağladım sonuç fiyasko  şimdi sıra mosfetlere geldi irf 3205 le bağlantı kuruyorum  bunlarla bir deneme yapacağım şimdi birde pic devremin reset olayı başladı bir yandanda  bu sorunla ilgineceğim her neyse bu arada bir arkadaşın tavsiyesi üzerine TIP 3055 transistoru ile deney yaptım şimdilik yeterince iyi performans verdi fakat 5 paralel bağlamak zorunluluğu olsa bile yinede şimdilik eldeki tek başarılı deney bu her ne olursa olsun yinede vaz geçmek yok bir mosfetle motor hız projesini yapacağım araştırmaya devam herkese teşekkürler

teknikelektronikci

sonuc ne oldu bilmiyorum ama tc4427 mosfet driver deneme imkaniniz varmi ? ben denemdm ama deneyenler cok memnun
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

xenix

IRFP250 ile olmadıysa daha düşük gerilimli bir mosfet ile denemene gerek yok, yine olmayacak. 3 tane IRFP250 nin Rdson değeri 30miliohm yapar, bu uygulama için yeterince düşük. Sorunu başka bir yerde aramalısın.

azimli

drmp,
yapmaya çalıştığınız devre;
şemadan gördüğüm kadarı ile +24V. gerilim üzerinden 3 adet n-kanal mosfeti paralel bağlayarak dc bir motoru yalnızca bir yönde döndürerek hız kontrolünü sağlamak istemişsiniz?

devrenizi motoru yalnızca tek bir yöne doğru hız kontrollü sürmek içinmi yapıyorsunuz?

olay buysa uygulamayı düşünürseniz bir şema çizip gönderebilirim.

vebsel

hayatımda bu kadar saçma sapan devre görmedim  tamamiyle fiyasko

xenix

vebsel arkadaşım,

Burda bi şeyleri hep daha iyiye götürmek için varız. Üstteki mesajının hiç birşeye katkısı olmadığı gibi zararı da var :) Eğer katmak istediğin birşey var ise yaz, fiyasko gibi kelimeler... neden?

KAZIMUGUR

Alıntı Yaphayatımda bu kadar saçma sapan devre görmedim tamamiyle fiyasko

Bir ustanın bu şekilde başlayan cümlesini kabul ederim.
Hatalı bir şey yapmışımdır ve bir usta açısından saçma sapan bir şey olarak gözüküyordur ve samimi bir şekilde bunu bana söyleyerek uyarmıştır.
Kabul ederim.
Bir şartla .
Devamında saçmaladığım yeri söyleyecek ve ya doğrusunu gösterecek !!!

:roll:  :roll:  :roll:

OG

Alıntı yapılan: "vebsel"hayatımda bu kadar saçma sapan devre görmedim  tamamiyle fiyasko
Herkes için olabiliyormuş demekki = https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=182951#182951
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Cetinal

sadece tlp 250 ile sürsen yeter ;)

şu an da 20A çektiriyorum IRFP064N den 30~40 c ye kadar yukselıyor sogutucusuz..

akımı yukselteceğim daha ama elımde yeterlı led yok :D :D :D