M54SE Bir notebook arızası(?)

Başlatan ilker_32, 02 Kasım 2009, 21:12:26

ilker_32

Herkese merhabalar, aşağıda resimdeki gibi bir arızaya sahibim. Laptop Casper yazısında kalıyor. Bilgisayarın garantisi dolmuş ve servisinde bilgisayarı incelettim. Arızanın anakart'da olduğunu söylediler ve anakart'ı değiştirdiğimizde fiyat 450tl olur dediler. Bu ücreti vereceğime yeni laptop alırım daha iyi dedim.

Laptop'un garantisi olmadığı için içini açtım ve anakart, ek donanımlarda gözle görünür bir problem yok gibi. Ve elimde RAM, işlemci yada vb. parçalar bulunmadığı için deneme şansım yok. Yani elim kolum bağlı şuan. Benim yapabileceğim birşey var mıdır ve sizce problem nerde olabilir?

Maxim

enteresan ,
oraya kadar gelen devam eder zaten genelde ,
bence biosu sıfırlayın güzelce önce ,pili çıkarın bekleyin bakalım ne olacak

hasangurlek

Bu ekrandan önce bios menüsü girişi için F2/F12 gibi bir seçenek görüntüleniyormu ?
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

muhittin_kaplan

Logo yu zaten biostan kapatmak gerek. %90 bios. sıfırlayın olmazsa aynı model bir anakartla bios u değiştirin (nasıl olacaksa çünki bazısı direk lehimli oluor)

sir_hawk

Yukarıda belirtilen bios üzerine açıklamalar çare olmamış ise harddiskini çıkarıp aynı işletim sistemine ve özelliğe sahip başka bir harddiskle deneyin ya da harddiskin bağlantılarını kontrol edin. Yere düşme gibi bir durum sonrası oluştuysa şayet bu durum harddiskinizin dosya formatı bozulmuş olabilir. Bildiğim kadarı ile logoyu zaten biostan okuyor ve bir sonra gelecek ekran işletim sisteminizin ekranı olacak.Bu ekranda harddiskten okunuyor.

ilker_32

@maxiboost, gerçekten enterasan bir durum. HDD'de önemli bilgiler olduğu için şimdilik pili çıkaramıyorum. Önce HDD'nin içinde ki bilgileri güvene alayım sonra sizin yöntemi denerim.

@hasangurlek, @muhittin_kaplan, hiçbir şekilde fare yada klavyeden Bios'a giremiyorum.(Bilgisayar arızalanmadan önce fare ve klavyeden Bios'a girebiliyordum) Şuan bilgisayar donmuş durumda fare ve klavye çalışmıyor. Anakart üzerinde söküp takabileceğim RTL8187L chipset'li bir kart ve ML3054 adında ufak bir kart var. Kartlar RAM büyüklüğünde ne işe yaradığını bilmiyorum. Bios ile alakası yok zannedersem. Tahminimce RTL ile başlayan ses kartı olabilir. Sabah olunca servise telefon edeyim belki ağzından laf alabilirim bu şekilde şansımı deneyeyim. Bios'a ait olduğunu düşündüğüm chip ise karta lehimli.

EDİT:

@sir_hawk, mantıklı bir yorum yapmışsın. Sanırım düşünceniz logo bios'dan okunduğuna göre bios ile alakalı bir durumun olmadığını, problemin HDD'den kaynaklanabileceğini söylediğinizi anladım. Fakat teknik servis problemin anakart'da olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. Bu durumda servise ne kadar güvenmeli bilemiyorum. Eğer HDD bulabilirsem deneyeceğim. Bu durumda bilgisayarı başka bir servise inceletip görüşlerini alsam mı? :roll:

Maxim

ilker hocam yanlışın var ,
pili sökünce hdd uçmaz yada bilgilerine birşey olmaz heralde öyle düşünüyorsun ?
pili sökünce kaybolan şey biostaki hdd tanımıdır, bu da zaten bir sonraki açılışta bios tarafından otomatik olarak yapılır genelde ,olmadı setupa girer elle yaparsın.

gevv

Hocam bir tane çevirici al  ntbk.  disklerini masa üstü pcye bağlamak için kullanılır  3...5tl  bir şey

http://www.logicsupply.com/images/photos/adapters/HDConverter_big.jpg

yedeklerini al sonra ne gerekiyorsa yap

sir_hawk

Farklı birhdd ile bilgisayarınızı açmanız münkün değilse gevv'in belirttiği çözüm daha makul. Ayrıca hiç bir teknik servisin belirttiği ve tanımladığı arıza bildirimlerine güvenmiyorum. Unutmayınız ki bu bilgisayar size lazım ve yapılan iş ne dir acaba ki 450 TL tutsun ? Anakartı tamamı ile mi değiştirecekler ? Kırık veya çatlak mı varmış ?  Şayet böyle ise harddiskinizi ara kablo ile başka bilgisayarda okutabilmelisiniz,okutamıyorsanız zaten harddiskinizin dosya yapısı bozulmuştur. Farklı bir nokta ise, maxiboost'un söylediği gibi; bios pilini çıkarmak sadece tanımlamaları siler ve bu tanımlamalar bilgisayar açıldığında donanımlardan yeniden okunur.Sorun yaratacak bir durum değil aksine bir çözüm yolu.

hasangurlek

Bios menüye giremiyorsanız bios yazılım o bölüme kadar ilerlemiyor demektir. Muhtemelen sıkıntı bios yazılımı veya yazılımı tutan epromda. Bios epromu ve içindeki yazılımı hasarsız ve CPU işletebiliyorsa RAM (ler)i çıkarttığınızda bulunamadı hatası verir, HDD yi çıkarttığınızdada aynı şekilde hata verir. Öncelikle bunu deneyin.

HDD yi aynı işletim sistemi kurulu başka bir laptopa takıp DVD/CD ye yedek alabilirsiniz. Diğer laptopta HDD markası farklı ve biosta oto tanıma özelliği kapalı ise laptopu açarken bunu ayarlamalısınız.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

OptimusPrime

bu sorun ne oldu düzeltebildiniz mi?
yarın bir gün başımıza gelirse nedenini bilelim en azından.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||