buzzer ilk hareket

Başlatan Maxim, 03 Kasım 2009, 20:02:06

Maxim

benim sıkıntım şöyle ,
buzzer ilk çalmaya başlarken farklı bir kalkınma tonu oluyor ,
bayılarak çalmaya başlıyormuş gibi yani ,
sanırım anlatabildim ,

buzzer, çeşit olarak piyasada satılan minyatür olanlardan,
yani 5 volt verince çalan tiplerden, sanırım aktif minyatür buzzer diyebiliriz .

acaba bu ilk çalma anındaki başlarken oluşan bayılma tonu nu nasıl yok edebilirim ?

picin çıkışına bc337 takıyorum, beyz`de 10k var ,
emitör direk şasede yani 0V ,
collector buzzerın - ucunda ,
buzzerın + ucu +5 voltta ,
başka bir şey yok .

varmı bir tavsiyeniz ?

bigbey

beys direncini 1k yapmalısın.
TA6R

teknikelektronikci

ben o bahsettiigniz buzzer leri direk sürüyorum hic de öle kötü bi ses duymadim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

floresan

benim bildiğim buzzer 12v ile çalışır ama seninki başkaysa bilmiyorum. buzzere parelel bağlı birşey varmi? bennimkindede oyle çıkıyor ses ama ben parelel ampul bağlamıştım ondan oluyor benimki.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "floresan"benim bildiğim buzzer 12v ile çalışır ama seninki başkaysa bilmiyorum. buzzere parelel bağlı birşey varmi? bennimkindede oyle çıkıyor ses ama ben parelel ampul bağlamıştım ondan oluyor benimki.

valla hocam bu minyatür silindir seklinde buzzer dan bahsediyorsak evet hep pic cikisi kullandim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Maxim

sanırım haklısınız ,
çünkü 5voltta pek belli olmuyor bu olay ,

12 volt verdiğim zaman belirginleşti ,
12 volttan kaynaklanabileceğini düşünemedim ,

normalde hep 5voltta kullanıyorum ama
biraz fazla ses lazım olunca 12 volta geçtim o zaman dikkatimi çekti .

POWER

aynı sorunla bende karşılaşmıştım.bu sorunu malzemelerin kalitesizliğine bağlamıştım.
TB6BKG

z

Kendinden osilatorlu buzzerlarda  + ve - pinleri arasinda bir kac mikrofaratlik kondansator vardir.

Buzzeri, akimi sinirli anahtarlama elemani ile anahtarladiginizda bu kondansator aniden sarj olamadigi icin ilk baslangicta sesde bayilma olmasi normal.

Yukarida soylendigi gibi buzzer anahtarlayan transistorun beyz direncini dusururseniz sorun buyuk olcude azalacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

azimli

buzer in + ucu +5 voltta ise transistörün beyz direncini düşürerek deneyebilirsiniz ama buzer in + ucunu +12V. takıyorsanız ve toprağı anahtarlıyorsanız pici direkt transistörün beyzine dirençle bağlamayıp araya optocouplor girin tecrübeyle sabittir şaseyi anahtarlıyoruz ne gereği var demeyin.

Maxim

Alıntı yapılan: "z"Kendinden osilatorlu buzzerlarda  + ve - pinleri arasinda bir kac mikrofaratlik kondansator vardir.

Buzzeri, akimi sinirli anahtarlama elemani ile anahtarladiginizda bu kondansator aniden sarj olamadigi icin ilk baslangicta sesde bayilma olmasi normal.

Yukarida soylendigi gibi buzzer anahtarlayan transistorun beyz direncini dusururseniz sorun buyuk olcude azalacaktir.

peki hocam bir kaç pasif eleman daha ekleyerek ,
hem buzzerı sanki devredeymiş gibi tutsak ? ama ses çıkmamasını sağlayaycak kadar az tetiklesek ?

Maxim

Alıntı yapılan: "azimli"buzer in + ucu +5 voltta ise transistörün beyz direncini düşürerek deneyebilirsiniz ama buzer in + ucunu +12V. takıyorsanız ve toprağı anahtarlıyorsanız pici direkt transistörün beyzine dirençle bağlamayıp araya optocouplor girin tecrübeyle sabittir şaseyi anahtarlıyoruz ne gereği var demeyin.

pic resetmi atıyor ? saçmaladığımı oluyor

z

Alıntı Yapbir kaç pasif eleman daha ekleyerek , hem buzzerı sanki devredeymiş gibi tutsak ? ama ses çıkmamasını sağlayaycak kadar az tetiklesek ?

Olabilir ama lüzumsuz bir çözüm olur. Gerçi sistemi harekete geçirdiğinde beslemedeki gecici dalgalanmanın neden olacağı ses değişimi az da olsa gene hissedilecektir.

Buzzerı işlemci ile birlikte kullanıyorsan kendinden osilatörlü buzzer kullanma. Bir pini bu işe ayırdığında bahsettiğin tarz problemleri hiç yaşamadığın gibi çıkan sesin frekansıyla da oynama şansın olur.

Maxim

Alıntı yapılan: "z"
Alıntı Yapbir kaç pasif eleman daha ekleyerek , hem buzzerı sanki devredeymiş gibi tutsak ? ama ses çıkmamasını sağlayaycak kadar az tetiklesek ?

Olabilir ama lüzumsuz bir çözüm olur. Gerçi sistemi harekete geçirdiğinde beslemedeki gecici dalgalanmanın neden olacağı ses değişimi az da olsa gene hissedilecektir.

Buzzerı işlemci ile birlikte kullanıyorsan kendinden osilatörlü buzzer kullanma. Bir pini bu işe ayırdığında bahsettiğin tarz problemleri hiç yaşamadığın gibi çıkan sesin frekansıyla da oynama şansın olur.

bir pin derken bir pin dahamı demek istediniz ?
yani, aktif buzzer için tek pin yetiyor ama pasif için 2 pin gerekiyor gibi birşey anladım .

z

Yok genel anlamda dedim. Tek pin yeterli. Hatta, buzzer kullandığım uygulamalarda sıkça başvurduğum bir üçkağıt var. Diyelimki buzzer bağlayacak pininiz kalmadı.

Digital input tanımlı pinlerden birisine buzzer bağlar ve bu pine digital sinyali 1K gibi bir dirençle girerim.

Düdük öttüreceğim zaman bu pini output tanımlar ve düdüğe sinyalimi basarım. Düdükle işim bitince pini tekrar input moda alırım.

Ancak;

Digital sinyal, 1 K ve buzzer kapasitesi  nedeniyle low pass filitreye tabii olur. Bu filitreleme işlemi uygulamanızda sorun çıkartacaksa buzzerı daha müsait bir giriş pinine bağlamalısınız. (Mesela buton yada kontak okuyan pinler)

azimli

buzzer'i picin digital besleme pinlerinin beslendiği gerilimle beslerseniz bir sorun olmaz demek istedim.
yeterki referans gerilimleri +Vdd aynı olsun genelde buda +5 volt oluyor bizim kullandığımız pic lerde
ama bir npn transistörle toprağı anahtarlayarak buzeri +12 volt gerilimde sürmeye kalkarsanız transistörün beyz direncini ne yaparsanız yapın hatalı iş yaparsınız demek istedim
masada atelyede bir sorun görünmüyor olabilir hatta uzun bir süre böyle çalışabilir ama sanayide hata kendini bir süre sonra ele veriyor
bir süre sonra ya işlemci nadiren resetleniyor böyle olursa müşteriye farkettirmeden işlemci kendini toparlıyor aslında
yada buzzerin sürüldüğü transitörün geytinin bağlandığı pin devamlı kendini bir konumda bırakıyor ve öyle kalıyor işlemci o pini kontrol etmekten aciz kalıyor aslında komut yürütmesi devam ediyor ama o pini s geçiyor
benim kullanıdığım çiplerde gördüğüm bu diğer çipleri bilmem