Proje Bakabilirmisiniz.

Başlatan mehmetguzel42, 09 Kasım 2009, 11:52:07

Erol YILMAZ

bence bu işi temelinden öğrenin,

Sakin şekilde düşünün öncelikle,,,

Loadcell denen şey ile ağırlığı nasıl ölçüyoruz ?

Aslında neyi ölçüyoruz ???

azimli

terazi devresini yapmak ağırlığı ölçüp displeye yazdırmak ve ekstra özellikleri başarmak bir yana burda yapılan kart ticari terazi uygulamalarında kullanılacaksa bu alanda devletin yetkilendirdiği firmalar var devletin kontrol ettiği birimler ve firmalar bu işleri yapıp onaylayıp mühürleyebiliyor.nasıl bir elektrik saatinde ve su saatinde bir prosedür var olay o şekilde ama endüstriyel otomasyona yönelik bir proje olacaksa olay biraz kolaylaşabilir.bir malı tartıp satan market pazar terazisi gibi uygulamada bu alanda proje üretmek yetkili firma bünyesinde çalışılmıyor ve dışarıdan iş yapılmıyorsa zor.

mehmetguzel42

Ben Kendim Teraziciyim Zaten Kopyalamak İle Bir Yere Gidilemeyeceğini Bilgidiğim için Bu Forumda Arama Yapıyorum Çinden 500 tane İndikatör Getirdim İçlerindekini Kopyalar Aynısından Tekrar Yaparım Ama Bu Forumda Profesyon Ve Anlayışlı İnsanlar Olduğu İçin Kendim Yapmaya Kadar Verdim.

mehmetguzel42

Yapmak İstediğim Şey Sadece Terazi devresi ile ağırlığı displaye aktarmak . Bu Konu İle İlgili Projeler var fakat hex dosyası halinde vermişler C Kodunu bulsam örnek olarak onu kullanarak başlıyacağım Serdar Hocamın Kitabını Okudum Ve Çok Güzel Şeyler Var İçinde.

Ama Önce Loadcell ile ilgili bir C Projesi Bulmam gerekiyor.

mehmetguzel42

Mühürleme Sistemini Biliyorum Abye gireceğimiz İçin Hollandalı Bir Firma İsmi Kalibra Bu Firma Tarafından Yapılıyor.

hasangurlek

Mehmetguzel42 arkadaşım ingilizce okuyabiliyorsan (dikkat: biliyorsan değil) hiç bir kursa ihtiyacın yok. MCU ile ilgili kurslar sana elektronik terazi yapmana yetecek kadar bilgi vermez. Hatasız çalışacak bir terazi uygulaması için herhangi bir dille MCU programlamanın dışında, donanımsal olarak yükseltici, filtre, PCB tasarımı gibi, yazılımsal olarak ölçüm, filtreleme ve hata oranı düşürme teknikleri gibi bilgilere ihtiyacın olacak. Hiç bir kurs bunların tümünü bir arada veremez.

İngilizce bilmiyorsan sana tavsiyem bu kursa vereceğin parayı ingilizce kursuna ver. Zamanları, cümle ve fill yapılarını 1-2 ay içinde öğrendiğinde sözlük yardımıyla tüm parçaların kataloglarını okuyabilir duruma gelirsin. Bu sana hem ingilizceni çok hızlı bir şekilde ilerletmeni, kısa zamanda teknik kelimeler dahil (çoğunun Türkçe karşılığı olmamasına rağmen) çok sayıda kelime ezberlemeni hemde uygulamalarında istediğin her türlü elektronik parçayı kısa zamanda kullanabilme imkanı verir.

Bu seviyeye geldiğinde öncelikle kullanacağın MCU in datasheet ini üreticisinin sitesinden indir ve okuyup notlar almaya başla. Öncelikle MCU için kullanabileceğin assembly komut setlerini incele, biraz fikir edin. Ardından MCU in konfigurasyonu nasıl yapılır, osilatör nasıl seçilir, kontrol kaydedicileri neler için kullanılabilir, hangi kaydediciler ortak kullanılır bunlara göz at. Ve sonrasında MCU in CPU i tarafından kontrol edilen ADC/I2C vs. gibi donanımlarının çalışma mantığını ve hangi kaydediciler kullanılarak kontrol edilebiliyor bunları öğren. Arkası çorap söküğü gibi gelir zaman içerisinde istediğin parçayı istediğin amaçla kullanabilir, istediğin programlama dilini kısa zamanda öğrenebilirsin.

İnternette Türkçe ve ağırlıklı olarak İngilizce çok sayıda kaynak bulunan herhangi bir şey için Türkçe veya ingilizce basılı kitaba ihtiyacın yok. Maalesef ülkemizde yayınlanan kitapların çoğu para kazanmak için yazılmış, konunun kapsamlı anlatımına ihtiyaç olduğu halde "Kitabın amacını aşması" na benzer saçma izahatlarla es geçildiği detay barındırmayan katalog tercümelerinden oluşan ve basit kod örnekleri barındıran kitaplardır. Bu kitaplardaki bilginin çok daha fazlasını internette bulabilirsin. İlla basılı kitabımda olsun diyorsan Tercüme kitapları tavsiye ederim, en azından bu kitaplarda aslına uygun olması ilkesi nedeniyle her bir detay tercüme edilmiş durumdadır, es geçilmiş detaylar fazla değildir.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

mehmetguzel42

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mehmetguzel42"Yapmak İstediğim Şey Sadece Terazi devresi ile ağırlığı displaye aktarmak . Bu Konu İle İlgili Projeler var fakat hex dosyası halinde vermişler C Kodunu bulsam örnek olarak onu kullanarak başlıyacağım Serdar Hocamın Kitabını Okudum Ve Çok Güzel Şeyler Var İçinde.

Ama Önce Loadcell ile ilgili bir C Projesi Bulmam gerekiyor.

C kodundan önce cevaplamanız gereken bazı sorular var.

1) Loadcell in çıkışı nedir ?  bu çıkışı Pic ile nasıl okuyabilirsiniz ?

2) Display olarak ne kullanacaksınız ?

3) Terazici olduğunuz için soruyorum Display kaç COUNT olacak ?

bu sorulara cevap verdikten sonra kodu yazmak çok kolaylaşıyor.

mehmetguzel42

Loadcell Çıkışı Adc Display ise farketmez. şu anda internette bazı projeler var ama hepsi hex kodu onları inceleyerek bir şeyler yapabilirim ama Hex işte asm geri dönmüyor.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "mehmetguzel42"Şu anda internette bazı projeler var ama hepsi hex kodu onları inceleyerek bir şeyler yapabilirim

Internetteki projeleri incele o zaman mehmetguzel42,
Başarılar dilerim.

mehmetguzel42

mehmetguzel42

Yok Bunu Öğrenmek İçin Hiç Bir yerde Kaynak Yok En İyisi Çinden kopyalama kartı almak..

wsxwsx

Tamam o kart için 10bin$ vereceksin

yok  10 bin$ sadece kopyalama işlemi. bunu yapan cihaz 100bin$ olsa gerek

z

http://www.national.com/an/AN/AN-295.pdf#page=2

Daha internet yokken National analog applications adli katalogda COPS serisi 8 bit islemciler icin hazir kodlari olan bir uygulama vardi.

National sitesini biraz didikle belki cikar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

azimli

bir kaç mesaj önce kopyalamaya karşıydınız ne oldu bir-iki günde fikriniz değişti bir şeyi yapmayı çok istemek le son bir iki hafta ile projeye yoğunlaşıp gece gündüz onunla uğraşmakla baştan sona elektroniğin ve programcılığın hepsi öğrenilmiyor değilmi aşırı azmetmek hırs göstermek çözüme ulaşmayı çok istemek bile olayı çözmüyor değilmi işte bu yolları belirli bir mesafe yürüyenler emeğe saygı göstermeyi öğrenip kendileri veya birileriyle birlikte bir şeyleri yapma yoluna gidiyorlar hemde artık herşeyi kendilerinin yapamayacağını anlayarak araştırmanın sonu yok bu formda ve internette kıyamet gibi bilgi var gogole var yahoo var açıyorsun ne yazarsan yaz illa bir cevabı oluyor ne güzel meret onlar birde herkes anlasa o bilgilerden mesala bende anlayabilsem ne güzel olurdu

birileri tasarlar, birileri çizer, birileri basar, birileri toplar yazılımını yazar,
son biriside satar tavşan örneklemesi misali biz istiyoruz hepsini biz yapalım olmadı arada baskısını kaydırırız birine

herkese kolaylıklar...