24Vdc 50mA akım sınırlama

Başlatan SiVRiSiNEK, 12 Kasım 2009, 03:17:48

SiVRiSiNEK

LM7824 ile elde ettiğim 24Vdc gerilimim var ve bununla birşeyleri besleyeceğim fakat çekilen akımın 50mA i aşmamasını istiyorum, aşarsa ya akımı 50mA de sabit tutacak (voltajı düşürecek) yada kısa devre olmuş gibi komple kesecek bir devreyi mümkün olduğunca basit bir şekilde (1-2 transistör direnç vs. gibi ) nasıl yapabilirim ?

z

Denenmedi ancak sorun cikartacagini sanmiyorum.

Devreden 50mA civarinda akim cekilirse role ceker ve cekili kalarak yuke uygulanan gerilimi keser.

Roleyi kurtarmak icin +24V giris gerilimi kesip yeniden vermek gerekir. Bunun icin +24v giris hattina normalde kapali kontagi olan buton baglanabilir. Beslenen devrenin besleme hattinda buyuk degerli kondansatorler varsa sistem daha ilk giriste korumaya gecebilir.

15Ohm direnc degerini istenen mA boyutunda akima gore R=700/I bagintisindan yeni bastan hesaplayabilirsin.

24v role nin yuksek omajli olmasi gerekir.

K ve K/ roleye ait normalde acik ve normalde kapali kontaklardir.

Bu devre yerine opamp yada komparatorle daha iyi bir sey oneririm.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

LM317 li akım limitleme devresini kullanabilirsin. Gerilimi 7824 e girmeden önce aşağıdaki devreye girin. Aşağıdaki devrenin çıkışını 7824 ün girişine bağlayın. LM317 çıkış gerilimini ADJ geriliminden 1,25V yüksekte tutmaya çalışıyor. R1 için 25ohm kullanırsanız akım tam olarak 50mA ye limitlenmiş olur. Akım talebi 50mA üzerine çıkmaya çalışırsa sistemin çıkış gerilimi düşmeye başlar.

z

Xenix verdigin devre yuk degeri ne olursa olsun yukten 50mA akim akitmaya zorlar. Burada istenen elektronik sigorta tarzi bir sey.

Edit: Pardon zaten 50mA de limitlense de olur denmis.

wsxwsx

Bu K anahtarlarını rölenin kendi kontakları olarak seçersek kısadevre durumunda röle kendi enerjisini ve yük akımını komple keserek korumaya geçebilir. Sistemi başlatmak için bir buton kullanılır.

z

15 ohm dan 50mA akim akarken direnc uclarinda 0.75V kalir.
Bu sartlar altinda beyz akimi beyz emetor voltajinin 0.7v kabuluyle 0.5mA olur. hfe 100 kabul edilirse 50mA role akimi bulunur.

200mA beyz akimi yukun kisa devre olmasi durumunda sozkonusu olur.
Ancak mili saniyeler icinde role kisa devre durumunu kaldirir.

Transistorun bu kadar kisa zamanda yanacagini dusunmuyorum. Zaten opamp yada komparatorlu devreyi de bu tip sorunlar icin onerdim.

wsxwsx

Z arkadaş durumu sonradan farkedip mesajı editledim.  anahtarın ucu toprağa değil yüke bağlanacakmış.

Alıntı yapılan: "xenix"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bana da benzer bir devre gerekli. ancak tek lm317 kullanmak istiyorum. BUnun ayar ucuyla toprak arasına bir direnç atıp hem 24V sabit gerilim hemde akım sınırı elde etmek mümkün gibi görünüyor.

wsxwsx

Tamam hesapladım. böyle olması lazım. ama denemedim.
Önce maks çıkış akımını dikkate alarak r1 i buluyoruz.
I =  1.25 / R1

ama bu durumda çıkış gerilimi 24 V yerine 24v -1.25v olacak gibi görünüyor.

Bu durumda  çıkış gerilimini 25.25 v için hesap ederiz.

Hesap neticesinde R2 = 480 ohm (2Watt)  takmak uygundur.
Çıkışta yine 24 V olur.
Çıkış Lm317 nin çıkış değil ayar ucundan alınacak.

R2, resimde numarası olmayan dirençtir.

Burada bir yanlışlık var mı? Deneyen olursa bildirebilir mi?

wsxwsx

Şu an fark ettiğim başka bir durum var. Çıkışa bağlayacağımız yük ayar ucundaki 480 om dirence paralel oluyor bu durumda çıkış gerilimi yine değişir. eğr yük fazla akım çekmiyorsa çok az değişir.

wsxwsx

xenix

wswwsx hocam, benim önerdiğim tasarımda LM317 nin çıkışına 7824 takılacak. Yani çıkış gerilimi yine 24V olur. 50mA akımda 7824 e en az 25V girmeliyiz, yani 1V 7824 de kaybetcez. 1,25V dirençte, 1V da LM317 de kaybedersek, toplamda 3,25V kaybederiz. Bu durumda LM317 nin girişine en az 27,25V vermeliyiz.

SiVRiSiNEK

LM317 datasheetteki devreyi gözden kaçırmışım bunu deneyeceğim

teşekkürler