Röle kontakları açmıyor.

Başlatan mihri, 12 Kasım 2009, 12:21:08

mihri

24V-12V ile beslenen bir devre tasarımı var devredeki röle 12V. +24V röleye doğrudan bağlanmış şase ise zener, direnç ve transistör gurubu üzerinden röleye bağlanmış. Amaç röle bobini üzerindeki gerilimi 12V yapmak. Aynı devre 12V ile beslenebilmekte. 12V ile beslendiğinde röle bobini üzerinde 8,9V oluşmakta. Röle kontakları buck koonverter topolojisinde çalışan regületörleri besliyor. Sorun şu; röle kontakları bazen bırakmıyor. 'Bazen' ifadesi şu 200-300 defa röleyi aç-kapa yapıyorum en fazla 1 defa kontakları bırakmıyor. 2-5 sn süre sonra kontakları bırakıyor. Röleyi kırıp kontakların durumuna baktım meme yapmamış. Benzer bir durumla karşılaşan oldumu acaba.
"Eppur si muove!"

z

Tam sema olmadan nasil fikir yurutecegiz?

Yalniz rolelerde soyle bir durum var.

Roleyi harekete geciren voltaj V ise, rolenin devreden cikacagi voltaj V den daha dusuktur.

Ornegin 12V roleye uygulanan gerilimi 0 dan itibaren artirirsaniz atiyorum 8v civarinda role ceker. Voltaji  dusurmeye baslarsak bu kez role gene atiyorum 5v civarinda devreden cikar.

Kritik tasarimlarda bu gozardi edilmemeli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mihri

Şu an imkan olmadığı için şema ekleyemiyorum akşam ekleyeceğim. Rölenin kontaklarının bırakması için bobinde düşük gerilim olması gerektiğini biliyorum fakat osiloskopta sadece 1 defa kontakları bırakmama durumunu gözlemleme şansım oldu o sırada röle bobinindeki gerilim 1-2 volttan fazla değildi. Üstelik taransistörü tetiklediğimde röleden zayıf cıt cıt sesleri geliyordu. Sanki kontakları ayrılmak istiyorda buna bişey engel oluyormuş gibi. Kontakların beslediği yükün (DC)endüktif yada kapasitif olması bu durumu doğurur mu? Kontaklar 3 adet buck konverterı besliyor.
İşin ilginç yanı cihazı 2 güngür test ediyorum sadece 2 defa bu durumla karşılaştım. Onun haricinde devrede yaptığım ölçümlerde her şey normal olması gerektiği gibi görünüyor.
"Eppur si muove!"

z

Roleyi suren elektronikte sorun oldugunu dusunuyorum. Buna ancak semadan sonra karar verebiliriz.

Kontaklardan akan akimin nasil oldugunun onemi yok. Ancak elektronik devre kontak akiminin acilip kapanmasi esnasinda olusan olaylardan etkileniyor olabilir. Bu da enduktif ve kapasitif yuklerde sorunu daha da belirginlestirebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

forsa1975

bayelektronik

rölenin bobin çekirdeklerinde fazla aç kapa sırasında biraz mıknatıslanmada kalıcılık olur buda röle kontağının geç bırakmasına sebeb olur.daha iyi bir röle bu sorunu çözebilir.artık mıknatıslanmayı yok edecek elektronik olarak bir şey bilmiyorum eğer böyle birşey varsa sitede bilen birileri çıkacaktır.