Elektronik Kontaktör

Başlatan zeka43, 12 Kasım 2009, 16:21:44

zeka43

Panolarda kullandıgımız kontaktorlerin yerine triyak kullanmanın zamanı çoktan geldi ama hala kontaktorlere ilgi çok bende kendi kontaktorumu kendim yapayım diye kolları sıvadım yaklasık 2 haftadır yogun bir sekilde arastırıyorum güç elektroniği üzerine ilk çalışmam olacak.
Aynı bir kontaktor olarak kullanmak ve düşürücü-sınırlayıcı ve dogrultucu kullanmamak icin vede izolatore ihtiyac duymadığımdan tetiklemeyi gate akımı ihtiyacı kadar direncle düşürüp DB3 diyakla gate verip tariyagı dogrudan AC 220 ile sürüyorum denemelerimde BT138 BTA16 ve TIC246 ile yapıyorum sogutucu olarak ucuz power supply deki sogutucu (1,5mm 8cmx4cm) yük olarak elektrikli soba 5 - 5.5A civarı sogutucu cok ısınmıyor ılık oluyor derecesini olcmedim.
10mA de 2wat direnc cok ısındıgı icin farklı bir care aradım 100N 400V ile sınırlayınca 100Ohm dan gecirip direncin yukunu dusurdum ama boyle kullanmak nasıl olur bilmiyorum.
Fazı veya notru direk A1 e baglayıp yuku A2 den alıyordum birde tersini denedim gate akım birden degisti 20K kullanırken 20K fazla geldi simdi 10K kullanıyorum ve direnc ısınmıyor bile ne oldugunu tam anlayamadım

Sonuc itabiri ile yapmak istedigim sey oluyor ama bu isin Zero cross var snbber var var oglu var yapmısken iyi bisey olsun bu isin ustatları bilgilerini bizimle paylasark guzel birsey olsun istiyorum

Nacizhane edindigim bilgiler dogrultusunda yapılan tetikleme sonucu sebeke geriliminin + ve - alternasları arasında fark olustugunda triyakı tam gucte kullanamıyoruz ve veya bir bakıma stabil calismiyor.
Bunun icin en kestrime yol zero cross barındıran Moc kullanmakmı veya ne yapabiliriz

RC ve snbber lar hakkında degisik bir suru dokuman var

Piyasada bulunan bu triyak ve diyak ile yani benim bildigim en guclusu triyak olarak BTA40veya 41 ile ve diyak DB3 ile tam olarak nasıl bir devre kurabiliriz
Simdiden Ustalara tesekurler İyi paylasımlar diliyorum

teknikelektronikci

merhaba bir nevi ssr yapmaya calisiorsunuz ortaa güzel bir sey cikarsa pinleri disari cikarip recine döküp modül halde bile satarsiniz cünkü bildim kdari ile ssr ler oldukca pahali (mis) :)

a1 a2 nin yönünün degismesi aslinda fark etmemesi gerekiyor herhalde o anda bread board üzerinde deneme yapiorsaniz baska bir sey olmuş ollabilir

snuber devreesi ve cross akimindan kolayi bencede moc kullanmak ollabilir ama internette ssr ic yapisi diye aratirsaniz daha farkli alternatifler bulabilirsiniz hatta @gladi forumda bi tane paylasmisti ve konusulmsutu eger linki bulursam göndereyim güc elektronigi güzel ama zor bi konu bence v de riskli :) kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

zeka43

Bread board yok direk sogutucuya baglı triyak uzurinde deniyorum zaten hepsi 3 parca direnc,diyak ve triyak yanlıs bisey oldugunu zannetmiyorum ama aksam baglantı sekillerine gore amp. degerlerini olcup yazacagım, simdilik hatırladıgım ilk baglantıda direnc degerini arttırnca gate akımı dusuyordu simdi ise direc degeriyle birlikte akımda artıyor.
Tesekkurler teknikelektronikci bu solid stade relay cok guzel oldu devre kurmayı dusunmuyordum ama boyle bisey olsursa mutlaka gerekli ve kalın bakırlı secmek lazım bilmiyorum bulunabilir mi, ve birde moc kullanmak ile arasında fark yoksa bukadar ugrasmaya da gerek yok
Analyzer sanada tesekurler basta dedigim gibi bicok dokuman inceledim evet bunuda gormustum hatta unuturum diye kayıtta etmistim.
Ben arastırmaya devam edecegim yinede sormak istiyorum cunki bir suru ornek var belki bizde uygulayacagız birini veya teorik olarak halletmis olsak bile test cihazları yok İcinde snubber ve zero cross barındıran ve BTA16-26-40A uygun bir moc tavsiye edebilirmisiniz.
Herkese Tesekkurler

teknikelektronikci

icinde snuber olan moc serisi yok diye bilyiorum ama moc3041 de zero var yalnizb söyle bir durum var zero ile sadece on-off yapabilirsiniz ama dimmer olayi yapabilmek icin bildigim kadari ile zero yu iptal etmek gerek veya düzgün calismayabilir ama sadece on-off yapabilen ssr yi ucuza yapipta kullanmak bile güzel olur moc3041 de cogu uygulamalarda kullanilyor ve datasheetinde örnek snuber devresi ve hesaplamalari var kolay gelsin

ayhani

Alıntı yapılan: "zeka43"
Fazı veya notru direk A1 e baglayıp yuku A2 den alıyordum birde tersini denedim gate akım birden degisti 20K kullanırken 20K fazla geldi simdi 10K kullanıyorum ve direnc ısınmıyor bile ne oldugunu tam anlayamadım

Hocam triyaklarda yük A2 ucuna bağlanmalıdır. Fark etmez diyenler eksik biliyorlar.
A2'ye bağlanmak kesinlikle zorunlu.
Bir ara bende neden solid state'ler varken normal kontaktör kullanılıyor hala düşünmüştüm. Ama geliştirmeye çalıştığım otomatik yıldız üçgen devresinde solidlerin normal kontaktörler gibi çalışmadığını  öğrenmiş oldum.

Amacım içinde hiç kontaktör olmayan zaman rölesi faz sırası rölesi faz koruma rölesinin barındıran bir ürün yapmaktı.
Yıldız üçgen devresindeki m ve yıldız kontaktörün görevini yapan kontaktörler yerine triyaklar görevini sorunsuz yaptı fakat üçgen devresine bağlı triyakların her iki ucunada yük bindiği için kontrolsüz şekilde iletime geçiyorlardı sorunu çözemedim orada kaldı.
Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

Birde soft starterlerde tristör kullanılıyormuş? Peki tristör ile alternansın sadece yarısında hükmedilmezmi? Yani tam dalga faz kontrolü yapmak istiyorsak o zaman triyak şart değilmi?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Klein

Alıntı yapılan: "ayhani"

Birde soft starterlerde tristör kullanılıyormuş? Peki tristör ile alternansın sadece yarısında hükmedilmezmi? Yani tam dalga faz kontrolü yapmak istiyorsak o zaman triyak şart değilmi?

Çift tristör kullanılıyor.

zeka43

Arkadaslar Moc3041 in Led voltajı ve akımı tam olarak yani genel kullanımı nedir bilen varmı.?
12V tta 330ohm direnc kullandıgımda (29mA cekiyor) adaptoru zırlatıyor florasanları cok kotu etkiliyor ve 5A cekmesi gereken soba 2A cekiyor
ama 270ohm kullandıgımda led akımı 35mA cıkıyor ve sistem de gayet guzel calisiyor.
Datasheet e baktıgımızda
LED Trigger Current olamaz cunki 3V 15mA buna gore 600ohm cıkıyor
EMITTER
Input Forward Voltage dersek buda max1,5V 30mA buna gore 12-1,5=10,5/0,03=350ohm ama 350ohm kurtarmıyor yoksa bu 30mA min degerimidir ve kac mA e kadar guvenli kullanılabilir, bu konuda yarı yolda kalmamak icin bunları bilmek gerekli deneyimli arkadasların aydınlatması dilegiyle simdiden teşekkürler