Elektronik Devrede Toprak Bağlantısını Kaçağını AlgÄ

Başlatan bymrz, 15 Kasım 2009, 13:23:37

bymrz

Arkadaşlar herhangi bir elektronik devrede, devreye toprağın bağlı olup olmadığını ve devreden toprağa kaçak olup olmadığını algılamak istiyorum...

Aşağıdaki şemayı çıkardım, uygun olacağını düşünerek. Fakat toprak rada 0V gibi davranmıyor. yani anolog out 'tan 0V okuyamıyorum...

Şekildeki gibi bir anolog çıkıştan toprak bağlantısının olup olmadığını ve toprağa kaçağı nasıl algılayabilirim.

PROTECH_

Elektronik devre veye bütün sistemlerde toparak kaçağını;
kaynağa giren ve kaynaktan cıkan akım miktarlarını karşılaştırarak bulabilirsin..
Tasarladığın devreye gelince bunu sistemine nasıl entegre etmeyi düşünüyorsun?
Çünki toprak kaçağı bir cok farklı noktadan olabilir

şu devre işini görür iki gerilimi ölç eğer çok farklı gerilim değerleri elde edersen kaçak akım vardır.

kolay gelsin hocam,
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

bymrz

hocam bu iş tahminim akıma bakarak değilde gerilime bakarak yapıyorlar. hem bu devrede toprak hattının bağlı olup olmadığı anlaşılamaz.

yani hatta seri direnç koymadan halledilmesi lazım bu işin...

PROTECH_

hocam normalde kaçak akım röleleride aynı mantık ile çalışır,
kaçağı ölçmenin en iyi yolu akım ile ölçmektir, aksi takdirde devrenin çalışmasında hata meydana getirebilecek bir kaçak akım meydana gelse bile kaynakta gerilim düşümü görülmeyebilir bu nedenle gerilim ile anlamaya çalışmak sadece işleri zorlaştırır ve net bi sonuçta elde edilemez, herşeyden önce gerilim düşümü sistemin çektiği akımdanda meydana gelebilir, ikisini ayırt etmenin başka yolu görünmüo benim bildiğim kadarı ile :)
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

bymrz

hocam genelde alarm panellerinde felan verdiğim şemaya benzer bir şeyler yapılıyor. Onlarda da akımı ölçme gibi bir olay yok. Basit bir şekilde yapmışlar...

Ama çözemedim henüz tam olarak işte  :)

z

Sorunuz üzerine kafa yorup çizdiğim ancak denemediğim devre aşağıdaki gibi.

Toprak yokken X noktasının devre şasesine göre potansiyeli yaklaşık 70V civarındadır. Toprak varken x noktası 110v civarına yükselir.

X noktasına yüksek empedanslı bir ölçüm devresi kurmanız gerekir. Sorunu düşük empedanslı ölçüm devreleri ile çözmeye kalkarsanız C değerlerini yükseltmeniz gerekir ki bunu önermem.

Şemada C degerini 10nF (on nano farad)  250V AC alıp bu değere göre devre tasarlamaya çalışın.

C yerine 100 yada 200K direnç de kullanabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymrz

Hocam devreye trafodan 24VAC veya 24vDC gerilim geliyor. yani senin o aldığın sense uçlarını ancak, trafonun çıkışındna alırım ve o şekilde de aynı oluyor sanırım...

Bunun yanında benim yukarıda verdiğim devrede de toprağın var olup olmadığını anlayabilmem gerekmiyor mu?

z

Onerdiğim devre faz ve nötürden birer kablonun gelmesini şart koşuyor.

Ancak bu şemayı minik bir devre şeklinde yapıp bu devrenin toprak var yok testi yapmasını ve asıl devrene toprak var yada yok bilgisini role kontagı vs üzerinden göndermesini sağlayabilirsin. Bu durumda ana devrene faz nötür gelmese de olur.

Havada asılı bir devre trafo ile beslense bile dünya ile tek bağlantısı sekonder ve primer arasındaki kaçak kapasiteden ibarettir. Devrenin toprağa olan kapasitesi çok küçüktür ve bu kapasiteden yararlanarak toprak varmı yokmu anlamak çok zor.

Zaten verdiğim devreye bakarsan 3 adet C eklendiğinde sanki transformatörümüzün çok büyük kaçak kapasitesi varmış gibi düşünebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com