GSM Modülü anahtarlamak için transistör yada mosfet seç

Başlatan umberto, 17 Kasım 2009, 11:09:45

floresan

küçük röle veya reed röle de (dil kontak) kullanılabilir en basitinen.

BenC

Ya arkadaşlar neden bu kadar kasıyorsunuz sistemi. LM2576 nın datasheetini bi inceleyiniz.

@umberto arkadaşım madem GSM modül içeren bir projeniz var. Bende nacizana bir-kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu lanet gsm sistemi üzerinde zamanında baya bi çalışmıştım.

Bu sistemede en büyük sorun yazdığınız kod veya devre değil. Tamamen gsm operatörlerinin ve gsm şebekesinin sistemine bağımlı olmanız. Yani onların sisteminde olabilecek bütün sorunlar sizi direk olarak ilgilendiriyor.

Nedir Bunlar.

Sistem yoğun olduğu durumlarda register olmuş gibi gösterdiği halde çağrı veya gprs bağlantı yapamama.

Sinyal seviyesi 4-5 gösterdiği halde çağrı veya bağlantı kurmaya çalışınca şebeke hatası vermesi

SMS sisteminde yoğunluk olduğu vakit (malum bayram yılbaşı vs.) SMS lerinizin sıraya girmesi. Bazende sistemde yok olup gitmesi.(Bunun için Modülü setup ederken sms yaşam süresini maksimum yap)

Diğer arkadaşların belirttiği gibi sistemi yazılımsal reset edememe. İllaki Donanımsal şart. (işiniz güvenlik ağırlıklıysa).

Tavsiye: Modülü uzun zaman kullanacaksanız mutlaka günde 1 kez resetleyecek şekilde yapın. (Donanımsal olarak)

Nasıl bir sistem kuruyorsunuz bilemiyorum ama eğer GSM le ne yapacaksanız yapın bunlara dikkat edin. Emin olun yazacağınız yazılımın %80'nini  GSM modülün ve GSM şebekesinin hatalarını eksikliklerini azaltmak için kullanacaksınız. Hatta sitede bununla ilgili PBP da yazılmış bir örnek var.

link: https://www.picproje.org/index.php/topic,20537&highlight=

O sistem benim arabam da şuan takılı çok güzel çalışıyor herhangi bir sorun görmedim şuana kadar.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

umberto

Arkadaşlar tafsiyeler için teşekkür ederimi, beyin cimnastişği yaptıkça güzel fikirler ortaya çıkıyor.

Eagle Tim arkdaşım. Yaklaşımın çok güzel. Bu fikir üzerinde ilerlenebilir , fakat GSM modulü resetleyecek mikroişlemcinin sürekli ayakta kalması lazım. Pilin + kısmını gnd ye direnç üzerinden çektiğim taktirde Mkroişlemcim nasıl davranır emin olamadım. Çünkü mikroişlemcide aynı kaynaktan beslenecek.

Benc arkadaşım : Eğer konunun yukardaki mesajları okursan , sistemi pil ile besleyecegimi ve pilin zaten 4.2V olduğunu , bu gerilimi regülatörden geçirip modüle girmenin imkansız olduğunu anlayacaksın. Önceki tasarımalrda pil derdi olmadığı için on-off kontrolü olan LM2596 ile zaten enerjiyi kesip açabiliyordum, bunu yukarda belirtmiştim.

dediğiniz gibi , GSM modul genelde şebekeden çıktığı taktirde tekrar şebekeye girerken sorun oluyor , modem kitleniyor.

Alone_lover arkadaşım : SMD bir çözüm arıyorum. Öneriler için tşk ederim.

Gallavi arkadaşım: Omron' un optik mosfeti güzel birşeye benziyor. Bu konuda araştırma yapacağım.

Çözüm aramaya devam..

Eagle_Tim

Evet önerdiğim yöntemin aslında sizin için bazı güzel yanları olabilir mesela sistemi bir anahtar companent üzerinden değilde doğrudan beslemeniz anahtar eleman sebebiyle oluşan akım sorunlarını ortadan kaldırıyor,ben ilk msjmda bütün sistem pasifize edilmek isteniyor diye algılamıştım yanlış anlamışım, ama şu şartlarda sistemi pasifize ederken işlemcinin calışma voltaj aralığı ile resetlemek istediğiniz modülün çalışma voltaj aralığı arasında voltaj farkı var ise yöntem işe yarayabilir. burada şöyle bir yaklaşımlada sonuca gidilebilir belki.  trasistörü doğrudan set etmez pwmle sürer voltajı istediğimiz seviyeye kadar indirir sonra pwm kapatır tekrar devam ederiz ama bunu uygulayabilmeniz için atıyorum işlemci 2 volt min - modül 3 volt min olması gerekir ki işe yarasın. yada pwm kullanmaz 10R lik direnci uygun değere ayarlayıp sonra sabit direnç koyarız buraya bu durumda transistörü set ettiğimizde devrenizin voltajı anlık 2.5 volta düştüğünü varsayalım. modül pasif olur işlemci çalışmaya devam eder. tabi böyle bir çalışma gerilimi farkı olduğunu varsayarak kurgulama yaptık, kullandığınız işlemci ve modülün çalışma voltajı aralıklarını karşılaştırarak sonuca gidebilirsiniz sanıyorum.
Software and Hardware Design...