GSM Modülü anahtarlamak için transistör yada mosfet seç

Başlatan umberto, 17 Kasım 2009, 11:09:45

umberto

Selamlar

Tasarımını yaptığımız GSM modül içeren devrede , ihtiyaç halinde GSM modülün elektriğini tamamen kesebilmek için transistörle yada mosfet ile anahtarlamak istiyorum.

GSM modül normalde 200 -300mA civarında akım çekiyor 4.2V da. Fakat GSM modül şebeke bağlantısı kurarken ,aramada GPRS bağlantısı kurma durumunda anlık olarak 1,5A peak akımlar çekiyopr. Bu sebeple , iç direnci çok düşük bir transistor yada mosfet seçmem gerekmekte. Aksi taktirde modül akım için asıldığında dirençden dolayı voldaj düşümü oluyor ve buda modülün düzgün çalışmasına mani oluyor.

Bu amaç için piyasadan bulabileceğim , SMD transistör yada , MOSFET önerileriniz nedir ?

Saygılarımla

z

Yanlıs hatırlamıyorsam National'ın shut down edilebilir pine sahip regülatörleri var. Bunlardan kullanırsan hem modul beslemesinin regülasyon işlemini hem de on-off işlemini halledersin.

Piyasada smd kılıfta P kanal Mosfetler var. www.dorukanstore.com a bir bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

umberto

Selamlar

Cevabınız için tşk ederim.

Önermiş olduğunuz şekilde Regülatörü Enable ederek daha önceki bir sistemde kullanmıştım. National'ın LM2596 regülatör entegresi ile.

Bu tasarımda ise GSM modülü direk 4.2V Li-Ion pil ile beslemeyi düşündüğümüz için araya regülatör koyma şansımız yok.

arslan74

Alıntı yapılan: "umberto"Selamlar

Tasarımını yaptığımız GSM modül içeren devrede , ihtiyaç halinde GSM modülün elektriğini tamamen kesebilmek için transistörle yada mosfet ile anahtarlamak istiyorum.

GSM modül normalde 200 -300mA civarında akım çekiyor 4.2V da. Fakat GSM modül şebeke bağlantısı kurarken ,aramada GPRS bağlantısı kurma durumunda anlık olarak 1,5A peak akımlar çekiyopr. Bu sebeple , iç direnci çok düşük bir transistor yada mosfet seçmem gerekmekte. Aksi taktirde modül akım için asıldığında dirençden dolayı voldaj düşümü oluyor ve buda modülün düzgün çalışmasına mani oluyor.

Bu amaç için piyasadan bulabileceğim , SMD transistör yada , MOSFET önerileriniz nedir ?

Saygılarımla

Merhaba,

Modülde eğer böyle bir şeye ihtiyac var ise o zaman o module Reset atmak için bir sisteme sahib olmasi gerekir. Örneğin Reset pin i gibi. Böyle bir şeyi niye kullanmiyorsunuz.

Selamlar

umberto

Dediğiniz gibi GSM modülün hem Soft hemde Hard reset pini var. Fakat bazı durumlarda GSM modul kitleniyor yada bir anlamsız bir modda takılı kalıyor ve soft yada hard reset pini ile resetlenmesi mümkün olmuyor.

GSM modül böyle bir durumla karşılaştığında tümüyle elektrigini kesmek için böyle bir devreye ihtiyaç duymaktayım.

HT

Hangi marka modülü kullanıyorsunuz. Bazı modullerde bazı pinler direk enerjiyi keserek işlem yapabilmektedir. Transistore veya mosfete ihtiyac kalmadan.
İyi çalışmalar

umberto

Selamlar

Birkaç farklı gsm modül kullanıyorum , malesef kullandıgım modüllerde elektrigi kesen pin bulunmamakta.

mosfet konsunda yardımlarınızı bekliyorum..

arslan74

Merhaba,

Devrenin beslemesi (Acma kapama yapacak uC) ile GSM modul aynı pil ile doğrudan mı beslenecek. Eğer evet ise o zaman cok basid bir şekilde MOSFet i doğrudan uC ile sürerek yapabilirsin.

Selamlar

BenC

ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

gallavi

omronun optik izoleli mosfet röle çipleri var. tam kodu G3VM-21GR bununla olur sanırım. kolay gelsin.

datasheet
DemirHan=gallavi;

bymrz

bigbey

Alıntı yapılan: "gallavi"omronun optik izoleli mosfet röle çipleri var. tam kodu G3VM-21GR bununla olur sanırım. kolay gelsin.

datasheet
Sanrım bahsettiğiniz ürün akım olarak uygun değil.

IRF serilerinden iç direnci küçük olan bir modelde karar vermelisiniz
TA6R

Eagle_Tim

Anladığım kadarı ile smd bir çözüm arıyorsunuz.. bu durumda pilden çekeceğiniz anlık 1.5A lik kısa süreli akımı ki, bu süre çok kısa bir süre de değildir. Smd ve fazla yer kaplamayacak bir kompanent ile, sürekli olarakta devreye akım akıtacak seri bir direnç şeklinde 200-300 ma  üzerinden akıtmayı istediğinizi düşünürsek bu işi zarif bir şekilde çözmek biraz sıkıntı olabilir.
Bakış açısını değiştirebilirsek belki çözüme ulaşabilmemiz için yeni ihtmalleri de ortaya çıkarmış olabiliriz. Şöyle düşünsek nasıl olur acaba ?  devremizin toplam olarak 1 yük olduğunu biliyoruz. kaynaktan yeterli akımı çekemez isek devremizin çalışmasını engellemiş oluruz . ohalde

gibi bir yöntem uygulasak ve control biti ile anlık olarak pilden çekilen akımı sizin devrenizden daha küçük değerlikli bir direnç üzerinden akıtırak devrenizin beslemesini göçertsek olabilir mi, paralel kollardaki gerilimler eşittir ama eğer devreniz yeterli akımı çekemezse sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum. D1 diyotu da eşiği biraz daha düşürür ve  devreyide her ihtimale karşı korumaya almış olur. eğer yöntemde bir sorun çıkmaz ise devreyi pasif etme süreside çok uzun bir süre değildir 1 snlik bir yük değişimi sizin sisteminizin pasif olmasına yeterlidir sanırım.
bu süre içersinde üzerinden anlık yüksek akım geçirebilecek smd transistör veya fet gibi companent bulmak daha kolay olur sanırım. sürekli olarak bu akımı akıtmayacağı için daha düşük akımda çalışabilen kompanentlerde iş görebilir ama yakın değerde olması daha iyi olur işe yarar mı derseniz teoride evet :D  sadece farklı bir görüşle bakış açısını genişletmeye çalıştım iyi çalışmalar.
not: dirençlere verdiğim değerleri hesaplamadım onlar örnektir. ama yöntem işinize yarayabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim..
Software and Hardware Design...

ahmet2004

Eagle_Tim

Software and Hardware Design...