P KANAL GEYT SÜRME GERİLİMİ 30 VOLT MOSFET VARMI?

Başlatan azimli, 17 Kasım 2009, 19:06:00

azimli

yazdıklarınıza katılıyorum haklısınız bir çoğu benimde uygulayıp gördüğüm şeyler zaten.

4 N kanal mosfetlede bu H köprüyü kurabilirim ama burda özel bir kaç durum var onlara konuyla alakalı olmadığı için vede olayı karıştırmamak için aynı zamandada gerekmediği için değinmedim.

size son olarak bir şeyler daha sorayım bundan sonrası artık son bir deneme yapacağım.

son bağlantı şeması aşağıda burdaki kompanent özel olduğundan bu iş için getirteceğim sizcede çalışırsa getirtip kullanayım istiyorum.

18v. 3w. zenerin 47R geyt direnci ile 3w lık ısıya dayanabileceği söyleniyor.zenere seri direnci tamamen kaldır dediler.
nasıl bir mantıkla seri dirençsiz bu devre çalışabiliyordur.

mantık şu olabilirmi ?
besleme voltajından zener voltajı çıkıyor 6v. fark var.
18 volt gerilimde 47R geyt direncide anlık 0,4A. pik akım asılıyor 47uF. 35v. dc kapasitede bu akımı karşılayabiliyor.

fark voltajı olan 6V ile 0,4A. çarpılıyor zener gerekli gücü 2,4 w. bulunuyor seçilen zenerde 3w lık ve devamlı yük altında değil öyle olsa geyt direnci 47R yanar 1/4W. direnç sonuçta kendisi.

zener seri direnci sorun çıkarıyorduya bu halde iptal edilse devre nasıl çalışır.çalıştığı iddaa edilen bir devre bu.

z

23 küsür voltun 18v zener uçlarına uygulanmasının hiç bi mantığı olamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

azimli

bende öyle düşünüyorum ama devre malasef çalışıyor zenerin kodunu çözemedik uçlarında ölçüm sonucunda 18,1 v. gördüm.kendine seri bağlı direnç falan yok ortada.

ben zenerin seri direncini çok düşürerek ve gücünü belki 5w. çekerek
belki mümkün olan en düşük zener seri direnç değerinde devre iyi sonuç verir.

devreyi bu şekilde çözmeye çalışacağım p kanallı çözümden bu devrem için vazgeçemem.

yardımların için sağol.

azimli

imkanlar yeniden elverdi uygun geldi devreyi yeni kartda bir daha deneyebildim.

p-kanal mosları sürmede bunların sürücü optolarında gücü yüksek 18V. zener diyod ve bu zenere bağlı gücü yüksek 10R direnç kullanımı ile iş kotarılabiliyor ama devre yalnızca dc motor sürmeye yarıyor yüksek frekanslı trafoda üstteki p kanalların hızı trafodaki primer devreyi açıp kapamaya yetmiyor.

yeni bir şema ve mantıkla devreyi tekrar değiştirdim çizimini forma ekledim.bakalım bu haliyle sorunu çözebilcekmiyim ve trafo sürebilecekmiyim.

NeoXcon

Bir ay geçmiş üstünden durum nedir bilemiyorum ama TLP ve optolar hakkında birkaç söz söylemek istiyorum.

Piyasadaki çoğu optokuplör, 20-30khz üzerinde çalışamamakta. Yüksek frekanslı(50khz veya üstü uygulamalarda) opto kullanımı şimdilik mümkün değil gibi. O seviyelerde H köprüsü sürebilmek için çeşitli sürücüler mevcut. BU işi yapan IR210x ve HIP408x serileri mevcut. Bunlarla ilgili kaynaklar da bol miktardadır. Mosfetler, kimyasal yapıları nedeniyle zaten +-20V üstü sürülememekteler. Sağlıklı olarak da 12-15V civarı bir gerilimle sürülebilmekteler.

Bir de TLP'nin referans bacaklarını birbirine bağlamak, TLP'nin tüm amacını ortadan kaldırmaktadır. TLP beslemesi bara hattından alındığı için endüktif yüklerde ve yüksek frekanslarda büyük sıkıntılar yaşanması çok normaldir. Piyasada izoleli dc-dc çeviriciler mevcut(mean well markası mesela). Sağlıklı mos sürmek için sürücü beslemesindeki dalgalılığı kabul edilebilir bir seviyeye çekmek gerekir. Aksi halde mosfeti kaybetmek muhtemeldir.