RS232/RS485 mi? YOKSA ETHERNET mi?

Başlatan azimli, 18 Kasım 2009, 19:42:50

azimli

bir adet bilgisayar (pc) ve bir veya birden çok mikro işlemcinin  bir hatta paralel girip aralarında seri haberleşebilecekleri bir proje uygulamasında RS485 ve Ethernet protokolü üzerinde seçim yapmanız istense iki yöntemide daha önce hiç kullanmamış olsaydınız hangini seçerdiniz.

Burda PC nin günümüzdeki yeni modellerden olduğunu, anakartının 100/1000 Mb/ps ethernet özellikli,
Ağa bağlı endüstriyel mikro işlemcilerinde Microchip dsPIC30F(16 bit) ve PIC32 (32bit) olduğunu varsayalım.

Orta ve uzun vadede RS232/RS485 mi daha iyi bir tercih olur yoksa ETHERNET mi?

NOT: Tercihin  yalnızca birisinden yana yapılması gerektiğini düşünün.
       İkisi birden olmaz.

bigbey

Günümüz teknolojisie uyması açısından ethernet olmalı diyorum.
ethernet haberleşmesi daha kapsamlı uyguluamalara çekilebilir.
Mümkünse ethernet imkanı varken RS485 unutulmalı.
Fakat piyasa üniversalliği açısından müşteriler veya kullanıcılar ethernet kullanımı yeni bir işlem deyip yenilikten kaçınabilirler. ama teknik açıdan mutlaka ethernet seçerdim ben olsam.
TA6R

BenC

İşlevsellik ve Ergonomiklik Bakımından;

1 Ethernet
2 RS485
3 RS232 ( Point to Point olur ancak) Sizin isteğinize uygun olmaz.

Sizin Belirttiğiniz Kriter Bakımından("iki yöntemide daha önce hiç kullanmamış olsaydınız " cümlesi üzerine);

1 RS232 ( Point to Point olur ancak) Sizin isteğinize uygun olmaz.
2 RS485
3 Ethernet

Ethernet için ise; Ya hazır yazılmış TCP/IP stack bulup kendinize göre konfigürasyon yapacaksınız. Yada yeniden TCP/IP yazacaksınız.  Bu da şu demek gerek network gerekse network donanımı hakkında bil sahibi ve tecrübe edinmiş olup bunu mcu ile yapabiliyor olmak.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

Klein

Uzun vadede mutemelen ethernet derdim. Ama iki yöntemi de hiç kullanmamış olsaydım, tercihim muhakkak 485 olurdu.

ahmet2004

Tabikide ethernetli model uygulanmalı ama...

azimli

"Ethernet için ise; Ya hazır yazılmış TCP/IP stack bulup kendinize göre konfigürasyon yapacaksınız. Yada yeniden TCP/IP yazacaksınız. Bu da şu demek gerek network gerekse network donanımı hakkında bil sahibi ve tecrübe edinmiş olup bunu mcu ile yapabiliyor olmak"

yazılmış.

işlemci olarak microchip firmasının dsPIC serisi (16bit) yada PIC32 serisi (32bit) kullanılırsa diye belirtmiştim.

zaten iki protokolüde bu işlemciler direkt kullanamıyorlar yanlarına ikinci bir IC gerekiyor bu IC üzerinden haberleşiyorlar bildiğim kadarı ile.

Peki ETHERNETE karar vermiş olsak hem 100 hemde 1000 ethernet hızlarında piclerle kullanmak için hangi ethernet haberleşme IC sini tercih etmeliyiz.Burda IC ETHERNET üzerinden çalışacak ama bağlı olduğu işlemciye mecburen ya I2C ya da SPI üzerinden bilgi aktaracak belki nadirende RS232 olabilir yada ideal olanı tabiki varsa aslında paralel çalışanı.Belki CAN protokollüsüde bir ihtimal olabilir

paralel çalışanı olacağını bu devirde pek sanmam RS232 ve I2C de yavaş kalır en iyisi ya SPI yada CAN olması çünkü bunların hızları baya yüksek kalıyor.

yeni anakartlar 100/1000 ethernetli yapılıyor artık.
microchip in eski bir 10Mb/ps. IC sini bu işin dışında tutarsak.

100/1000 ETHERNET protokolü üzerinden haberleşmek üzere pic mikro işlemcisine bağlanabilecek ve mikro işlemci ile arasında SPI(3-4 wire) yada CAN haberleşme çeşiti ile veri alıp verecek hangi ETHERNET IC sini kullanmamızı tavsiye ederdiniz?

Bu alandaki IC lerin isim ve kodlarını bilenler-kullananlar verebilirmi?

BenC

Alıntı yapılan: "azimli""Ethernet için ise; Ya hazır yazılmış TCP/IP stack bulup kendinize göre konfigürasyon yapacaksınız. Yada yeniden TCP/IP yazacaksınız. Bu da şu demek gerek network gerekse network donanımı hakkında bil sahibi ve tecrübe edinmiş olup bunu mcu ile yapabiliyor olmak"

yazılmış.

işlemci olarak microchip firmasının dsPIC serisi (16bit) yada PIC32 serisi (32bit) kullanılırsa diye belirtmiştim.

zaten iki protokolüde bu işlemciler direkt kullanamıyorlar yanlarına ikinci bir IC gerekiyor bu IC üzerinden haberleşiyorlar bildiğim kadarı ile.

Peki ETHERNETE karar vermiş olsak hem 100 hemde 1000 ethernet hızlarında piclerle kullanmak için hangi ethernet haberleşme IC sini tercih etmeliyiz.Burda IC ETHERNET üzerinden çalışacak ama bağlı olduğu işlemciye mecburen ya I2C ya da SPI üzerinden bilgi aktaracak belki nadirende RS232 olabilir yada ideal olanı tabiki varsa aslında paralel çalışanı.Belki CAN protokollüsüde bir ihtimal olabilir

paralel çalışanı olacağını bu devirde pek sanmam RS232 ve I2C de yavaş kalır en iyisi ya SPI yada CAN olması çünkü bunların hızları baya yüksek kalıyor.

yeni anakartlar 100/1000 ethernetli yapılıyor artık.
microchip in eski bir 10Mb/ps. IC sini bu işin dışında tutarsak.

100/1000 ETHERNET protokolü üzerinden haberleşmek üzere pic mikro işlemcisine bağlanabilecek ve mikro işlemci ile arasında SPI(3-4 wire) yada CAN haberleşme çeşiti ile veri alıp verecek hangi ETHERNET IC sini kullanmamızı tavsiye ederdiniz?

Bu alandaki IC lerin isim ve kodlarını bilenler-kullananlar verebilirmi?

Öncelikle şunu belirteyim. Bu tip sistemlerde araya bir ara yüz daha eklenmesi doğru değildir.  Ekleme yapılır  sebebi fiziksel bağlantı için.
Yani bir mcu  bir network ic. Bilirsiniz eskilerden Pic + RTL8019. 10 Mbit hızında pic i network ortamına sokuyordunuz.
Burda bir yanlış anlaşılma var sanırım. Bağlantı ve diğer Network protokollerini RTL8019(realtek network ic) sağlamıyor o sadece fiziksel ara birim. Esas iş (yazılım) Pic üzerinde koşuyor. Bunu RS485 protokolünde kullanılan 75176 entegresi gibi düşünebilirsiniz. İki pic i 1200 m mesafede direkt bağlayarak haberleştiremezsiniz ama araya 75176 entegresini koyarak yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz network IC ler buna yarıyor.

Sizin aradığınız şekilde yani network protokollerini içinde barındıran. ben sadece spi,can,rs232,i2c  ile buna bağlanayım bana data versin diyebileceğiniz bir ic varmı onu bilmiyorum. Ha ENC28j60 diyorsan o da aynı diğer network ic leri gibi aradaki tek fark iletişim yolu paralel değilde spi.

Pc lerdeki Network hızı seni ancak çok hızlı işlem gerektiren uygulamalarında ilgilendirir. Eğer pic ile görüntü alıp göndereceğim vs diyorsan tamam, ama basit bişey için pic 100/1000 de çalıştıramazsın. Zaten pic bunun için uygun değildir diye düşünüyorum 8 bit lik pic ile bu mümkün değil . ds veya diğer pic lerle pek çalışmadım onu bilmiyorum.  Şunu biliyorum 8 bitlik bir pic ile en güzel çalışma 10 Mbit olur. daha fazlasını kaldıramaz pic. PC tarafı da senin hızın yavaş diye sana gücenmez merak etme. 100/1000 üretiliyor diye 10Mbiti desteklemiyor anlamına gelmiyor.  100/1000 diye o hızda iletişim kuruyor demek değil. Bu değerler üst değerlerdir.

Eğer ethernet kullanacaksan mecburen o protokolleri mcu üzerinde koşturacaksın.

Ha bak buldum araştırırken NE-4100 diye bir modül var. goggle dan arat tam sizin istediğiniz gibi bişey. Network gomülü.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

BenC

İllaki gömülü TCP/IP entegresi arıyorsan google dan "Embedded TCP/IP Stack IC " diye ara. Ama şunu belirteyim onların yazılımındaki bug lar senin mcu için yazacağın  yazılımıda etkiler.

Kendim devreyi kurarım pic + rtl8019 veya spi vs network ic kullanıp  ben yazarım diyorsan; Microchip TCP/IP Stack uygulamasına bir bak.  internetten RFC protokollerine bir bak. Birde vereceğim linkteki sunuyu incele. http://ewh.ieee.org/r10/kerala/paper/tcpip.ppt#9

arslan74

Merhaba,

Ethernet kullanmak için iyi bir TCP/IP donamın bilgisine ve iyi bir kodlama becerisine ihtiyac duyar. Sana hazır verilen TCP/IP stack'ı kullanmak da beceri ister. Hazır LCD kütüphanesi gibi basit olacağını düşünmeyini, zira net hatırlamamakla birlikte en az 30-40 kbyte yer işgal ediyorlar. Bu demektirki bu haberleşmede dikkat edilmesi gereken bircok parametre vardır.

Ama üzerine ciddi emek harcanırsa başarılabilecek bir uygulamadır.

Microchipler eski Ethernet chipleri en fazla 10 mbit haberleşiyorlardı. Ama Microchip yeni seri ethernet chiplerini cıkarttı. Bunlar 100mbit ile haberleşiyorlar. Ancak bir arkadaşımızında dediği gibi hublar bu düşük bant genişliği destekler. Desteklemediği durumlarda yeni seri chipe gecersiniz. Doğrundan pin uyumlu olması gerek.

Selamlar

azimli

evet microchip 100Mbit. hızlı ethernet çipide çıkarmış yeni farkettim.
güzel bilgiler yazmışsınız herkese teşekkür ederim.

şimdi eldekileri şöyle toparlayayım;

bizim birden fazla işlemci ve tek pc arasındaki haberleşme tercihimiz şu andan sonra ethernetten yana oldu artık.
bir birleri arasında haberleşmesi düşünülen-kullanmayı düşündüğümüz işlemcide ya microchipin dsPIC serisi yada PIC32 olacaktı.
bir daha baktımda PIC32 lerde hazır modül şeklinde bünyesinde 100Mbit hızlı ethernet sunulmuş biz bu projede nasıl olsa bir bir leri arasında haberleşen uç bağımsız devrelerde PIC32 kullanmayı düşünüyorduk demekki direkt PIC32 ye geçiş yapsak bünyesindeki mevcut 100 ethernet modülünden dolayı baya avantaja geçeceğiz.

aslında bu çiplerinde yabancısı değilim eğitim kiti var elimde kod yazıp derleyip yükleyip uyguladımda.timer,spi,adc,oc,ic gibi modüllerinin pek yabancısı değilimde dsPIC30F lerden ekstra bir takım ilaveleride var ama gerkmedikçe kullanılıp öğrenilmesi zor oluyor bir işte uygulama yapmak gerekiyor illa.

ama ne yazıkki ethernet olayına tamamen uzağım hiç ilgilenip araştırmadım bu güne kadar yalnızca 2-3 gündür haricinde.

internette çok bilgi var ama Türk işi değil adamlara anlamasınlar diye ellerinden geleni yapmışlar.

aslında temelde bir kaç soruya cevap alabilsem yola sağlam çıkmış olacağım sorularımda aslında donanımsal sorular zaten burda bu çaplı bir işin kodunu sorun çıkartan yerini vermeden yoktan istemekte tuhaflık olur.

bilen ilgilenen arkadaşlar cevaplayabilirmi lütfen aşağıdaki donanımsal soru ve açıklamalarla.

şu anda ethernet haberleşmesinde kullanılan kablo son olarak geliştirilen cat6 kablosu şöyleki kablo herbir çift yani iki damar kablo kendi arasında bükülerek topraklanmış ve 4 çift hat oluşturulmuş sonra bu hatlar komple tekrar topraklanmış ve bağlantı noktalarında bu kablolar topraklı bir rj45 sokete takılarak uç eleman bağlantıları yapılıyor. peki bu kablo ile biz PIC32 leri aralarında içindeki 100 ethernet modülüyle haberleştirdiğimizde araya tek bir bilgisayarda girdiğini düşünsek minimum hat mesafesi bu hız için ne kadar olmak zorunda burda bütün elemanlar birbirine veri alıp vermekte önemliyse merkez pc olduğunu düşünelim yani kablo ne kadar uzatılabiliyor.

birde bu 8 damar kablonun hepsi veri alış veriş trafiğinde kullanılıyormu ne tür hallerde bunların kullanımı değişiklik gösterebiliyor.

PIC32 lerde bu iş için kaç tane pin ayrılmış ne tür bağlantı mümkün?(buraya baktım ama biraz karmaşık geldi bana)

birde pcde ethernet kartı var bu uç elemanda ekstra bir donanım gerekmiyor olay içindeki ethernet kontrol komut ve kodlarına kalıyor.  

peki PIC32 lerde işlemcinin ethernet haberleşme pinleri ile 8 telli ethernet kablo haberleşme ağı arasına ne tür bir donanım giriyor bu donanımlar bellimi?

bu iş çok karmaşıklaştırılmış internet üzerinden bu işin özü nedir acaba.

azimli

PIC32 starter deneme geliştirme kitini kullanarak PIC32 ve Ethernet ile ilgili çalışmalarımı sürdürüyorum.çalışmalarımı yeterince ilerletirsem ayrı bir deneme kartları çizip toplayacağım.

ethernet protokollü çalışmalarımda elemanlar-uçlar arasındaki bilgi alış veriş aktarımını PIC32 üzerinden 100Mbp/s hızda yapmayı düşünüyorum.
yazılımın zorluğunun farkındayım ama bir yerden devam ettirmek gerekiyor projeyi.

bir şeyi sormak istiyorum bu konuda net bir bilgiye henüz ulaşabilmiş değilim PIC32 nin ethernet haberleşme modül pinleri ile ethernet ana-ortak haberleşme hattı-kablosu (cat6 veya cat6e) arasına nasıl donanımsal elemanlar giriyor.PIC32 ethernet haberleşmesi için ayrılan pinler ortak cat6 kablosuna hangi donanımsal elemanlar kullanılarak girilebilir.bu konuda en son olarak geliştirilen ve uygulanan donanımlar nelerdir?

ahmet2004

PIC32 starter deneme geliştirme kiti hangisi.

azimli

en ucuz olan ilk çıkan modeli üzerinde 3 buton 3 led arkasında genişletme soketi olan kartta PIC32MX360F 512L-I/PT işlemcisi var.

bununla PIC32 ye giriş yapıp bir kaç dijital uygulama denemesi yapabiliyorum.

kartı genişletmeyi düşünmüyor ve ethernet çalışmasını bu kartla yapamıyorum.

Bu startar kitle işim bitti aslında.Birde ICD2 cihazı fazladan var elimde bunları kullanmıyorum öylesine duruyorlar.

siz işlemci ile ethernet kablosuna bağlantı donanımlarından haberdarmısınız kitimi merak ettiniz.

PIC32 ile ethernet haberleşmesinde cat6 kablosuna PIC32 ile nasıl bağlantı sağlanır arada ne olması gerekir.

ahmet2004

sekoli

Selamlar,

Aşağıda linkini verdiğim sayfayı incelerseniz eğer pic ile ethernet bağlantısı hakkında fikir sahibi olacağınıza eminim. Benim bu konuda bulup, faydalandığım en güzel açıklayıcı sitedir.

http://www.ljcv.net/projects/mchptcp3.75/index.html

Kolay gelsin.